Zastój pokarmu w piersiach jest spowodowany zatkaniem kanalików mlecznych. Najczęściej dochodzi do niego na skutek drobnych błędów podczas karmienia piersią. Jego objawy są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Piersi stają się nabrzmiałe i bolesne, a pokarm nie chce wypływać. Sprawdź, jak wygląda leczenie zastoju pokarmu.
Karmienie piersią jest uznawane za najlepszy sposób dostarczania dziecku pokarmu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby stosować go do ukończenia przez maluszka 2. roku życia, a nawet dłużej. Jednocześnie po 6. miesiącu należy zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające. Niestety, karmienie piersią – chociaż całkowicie naturalne – nie zawsze jest łatwe. Wiele mam doświadcza różnego rodzaju trudności. Jedną z nich jest problem zastoju pokarmu.
Z czego wynika zastój pokarmu?
Zastój pokarmu wynika z zatkania przewodu mlecznego lub przewodu wyprowadzającego na brodawce. Dochodzi do niego w obrębie jednego płata gruczołu piersiowego. Zwykle dotyczy tylko jednej piersi.
Problem zostaje zauważony dość wcześnie ze względu na pojawiające się objawy. Karmienie dziecka zaczyna powodować dyskomfort, a nawet ból. Maluszek gorzej ssie. Można zaobserwować, że część piersi jest zaczerwieniona, obrzęknięta i nieco twardsza. Skóra w tym miejscu jest cieplejsza. Na przebiegu przewodu mlecznego wyczuwalne jest zgrubienie lub guzek. Zastój pokarmu może się przemieszczać, dlatego zdarza się, że objawy zmieniają swoją lokalizację. Może wystąpić gorączka do 38,5 stopnia Celsjusza – jednak ma to miejsce rzadko.
Objawy zastoju pokarmu mogą przypominać zapalenie piersi. Dlatego te dwa stany są ze sobą często mylone. Jednak w drugim przypadku dolegliwości są dużo bardziej nasilone, zawsze występuje gorączka, osłabienie, wyraźny obrzęk piersi i stan zapalny. Co ważne, zastój mleka jest jedną z przyczyn zapalenia piersi.
Najczęstszą przyczyną zastoju pokarmu jest nieefektywne opróżnianie piersi z mleka. Prowadzi do tego:
Zastój mleka w piersiach może być spowodowany również przez uraz mechaniczny – uderzenie lub nadmierny ucisk (np. przez biustonosz). Zatkanie przewodów mlecznych może przytrafić się na każdym etapie karmienia piersią – nie tylko na samym początku laktacji.
Na skutek powyższych czynników mleko zalega w piersiach, a tym samym ulega zagęszczeniu. Przewód mleczny zaczyna się poszerzać i uciskać na sąsiadujące struktury – w tym na naczynia krwionośne. Tak powstaje obrzęk, który ogranicza wypływ pokarmu.
Jak radzić sobie z zastojem pokarmu?
Zastój pokarmu jest nieprzyjemnym doznaniem, ale można sobie z nim poradzić. Konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny problemu i wyeliminowanie jej. Warto również skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Tacy specjaliści działają przy szpitalach, przychodniach lub szkołach rodzenia.
Przy zastoju pokarmu zalecane jest częste karmienie dziecka i unikanie długich przerw pomiędzy karmieniami. W razie potrzeby trzeba zastosować laktator. Należy dążyć do opróżnienia piersi. Mama powinna przystawiać maluszka do chorej piersi. Zaleca się, aby podawać pokarm ze zdrowej piersi co 3–4 karmienia.
Przed karmieniem należy stosować ciepłe okłady na pierś. Nie trzeba ich zdejmować, gdy dziecko ssie. W trakcie podawania pokarmu należy delikatnie głaskać pierś – nie powinien to być jednak masaż piersi. Zbyt mocny dotyk może nasilić problem. Natomiast po zakończeniu karmienia dobrze jest zastosować chłodny okład.
Należy także poprawić technikę karmienia. Dziecko powinno być dobrze przystawione do piersi – tak, aby mogło ssać efektywnie. Dobrze jest zmieniać pozycje do karmienia. Szczególnie sprawdzają się te, w których maluszek ma nos od strony fragmentu piersi z zastojem pokarmu
.
W czasie zastoju pokarmu nie jest wskazane unikanie karmienia piersią. Chociaż w tym momencie czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, nie można dopuścić do przepełnienia piersi.
POLECANE PRODUKTY