Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych i jak wykonać prawidłową pielęgnację?
Leczenie zapalenia mieszków włosowych należy rozpocząć od analizy skórnej, której dokonuje się w gabinecie lekarskim. Po badaniu lekarz zdecyduje, jaki kierunek leczenia obrać i jakie środki będą najlepsze. Każdy przypadek jest indywidualny i należy wnikliwie zbadać przyczyny, aby uniknąć zapalenia mieszków włosowych w poważniejszych stadiach.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych odbywa się z pomocą antybiotyków miejscowych lub ogólnoustrojowych. Należy pamiętać, że codziennie trzeba pielęgnować skórę, oczyszczać ja środkami o działaniu dezynfekującym oraz chroniącymi ujścia gruczołów łojowych.
Skóra z zapaleniem okołomieszkowym wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Aby zminimalizować podrażnienia, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, pielęgnację należy zacząć od odpowiedniej higieny. Koniecznie przed każdym goleniem zdezynfekuj maszynkę lub depilator, aby nie rozprzestrzeniać bakterii na ciele. Pamiętaj także o wymianie maszynek jednorazowych. Częstym błędem jest używanie tej samej maszynki wielokrotnie.
Po depilacji na skórę warto także nanieść lekki krem łagodzący podrażnienia. W leczeniu zapalenia mieszków włosowych rekomendowane są kremy i żele z wysoką dawką mocznika. Składnik ten ma głębokie działanie nawilżające, co bardzo dobrze wspiera terapię. Wszystkie kremy i kosmetyki powinny być wybierane świadomie, dopasowane do typu skóry, z możliwie jak najlepszym składem.
Niekiedy podrażnione miejsca w zapaleniu mieszków włosowych przybierają postać ropnych guzków. Bezwzględnie należy wystrzegać się wyciskania takich zmian, ponieważ skutkuje to zaostrzeniem stanu zapalnego i rozprzestrzenianiem infekcji.
Podsumowanie
Zapalenie mieszków włosowych to choroba skóry wywołana nieprawidłową pielęgnacją, brakiem higieny, jak i zakażeniem bakteryjnym. Objawy, które najczęściej towarzyszą w początkowych fazach zapalenia mieszka włosowego, to zaczerwienienie, ból, świąd w miejscu wyrastania włosów. W leczeniu zapalenia okołomieszkowego najlepiej udać się do lekarza, który wskaże odpowiednią drogę leczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Pamiętaj, że odpowiednia higiena i pielęgnacja to najlepsze sposoby na uniknięcie tej przypadłości.
Źródła:
- R. J. Rycroft; S. J. Robertson, S. H. Wakelin, Dermatologia, “PZWL Wydawnictwo Lekarskie” 2014, s. 98-101.
- M. Nikolic, J. Peric, D. Skiljevic, Acne Necrotica (Varioliformis) – Case Report, “Serbian Journal of Dermatology and Venereology” 2019, nr 11(3), s. 94-97.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.