Zapach piękna
Znany jest głównie jako komponent perfum. Jednak olejek różany ma również właściwości pielęgnacyjne. Jest źródłem witamin i flawonoidów, stosowany regularnie rozświetla cerę. Zapach róży kochają chyba wszyscy. Jest uniwersalny i doskonale komponuje się z innymi nutami. W pielęgnacji przez lata olejek różany był wykorzystywany do nadawania kremom czy balsamom delikatnego aromatu. Wraz z trendem na kosmetyki naturalne wzrosło zainteresowanie nim jako składnikiem wiodącym, będącym bazą preparatów.
Drogocenne płatki
Olejek różany uzyskuje się w procesie powolnej destylacji płatków róży. Ponieważ o świcie w kwiatach jest najwięcej substancji aromatycznych, właśnie o tej porze należy je zbierać. Następnie przy użyciu wody lub pary wodnej wydobywa się z płatków to, co w nich najcenniejsze. Powstały olejek jest bogatym źródłem witamin C, E i K, beta-karotenu oraz antyoksydantów. Żeby uzyskać absolut z róży, który wykorzystuje się w perfumiarstwie, olejek poddawany jest ekstrakcji z wykorzystaniem organicznych rozpuszczalników. Olejek i absolut mają inne zapachy – pierwszy bardziej świeży, drugi intensywniejszy. Do wyprodukowania kilograma olejku potrzeba aż 5 ton płatków róży – dlatego to jeden z najdroższych komponentów kosmetycznych.
Dobry (prawie) na wszystko…
…i prawie dla wszystkich! Olejek różany jest najmniej alergizujący, dlatego też uznawany jest za najbezpieczniejszy. Unikać go powinny oczywiście osoby, u których róża wywołuje podrażnienia, a także kobiety ciężarne i dzieci poniżej 7. roku życia. Dla pozostałych będzie sprzymierzeńcem. Ze względu na zawartość witaminy C przy dłuższym stosowaniu pomaga rozjaśnić cerę i wyrównać jej koloryt. Dzięki bogactwu antyoksydantów zwalcza wolne rodniki i tym samym opóźnia efekty starzenia – warto więc włączyć go do rutyny przeciwzmarszczkowej. Olejek różany ma też właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, polecany jest do cer trądzikowych. Pomaga też rozwiązać problem teleangiektazji i trądziku różowatego, ponieważ wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jako składnik kremów pod oczy niweluje opuchnięcia i cienie.
Jak prawidłowo stosować olejki do twarzy?
Źle dobrany olejek może skutkować pogorszeniem stanu naszej cery. Pamiętajmy również, że przy nadmiernym stosowaniu olejków do skóry, może dojść do jej przesuszenia. Dzieje się tak z uwagi na okluzję, przez którą skóra przestaje odczuwać potrzebę nawodnienia. Warto stosować olejki do twarzy w połączeniu z kremem. Najpierw nałóżmy krem, a dopiero gdy wchłonie się on w naszą skórę, wmasujmy w nią olejek. Jeśli w naszej pielęgnacji pojawia się dodatkowo serum, kolejność wygląda następująco: serum, krem, olejek.
Solo czy w duecie?
Czystego olejku różanego nie należy stosować bezpośrednio na skórę (zasada ta dotyczy zresztą wszystkich olejków eterycznych). Wyjątkowo można stosować go punktowo, np. na wypryski czy miejsca przesuszone lub podrażnione. Dostępne olejki różane o 5 proc. stężeniu najlepiej nadają się do aromaterapii. Przed zastosowaniem ich na skórę, trzeba je rozcieńczyć. Dobrym pomysłem jest dodanie kropli do codziennej porcji ulubionego kremu lub balsamu do ciała. Można też połączyć go z olejem roślinnym. Drugim rozwiązaniem jest kupienie gotowego różanego olejku kosmetycznego.
Olejek różany był ceniony już w starożytnym Egipcie. Prawie 4 tysiące lat temu nad Nilem uprawiano świętą różę Abisynii.
Nie tylko olejek
Eksperci polecają, żeby nie stosować olejków przez cały czas. Można jednak czerpać korzyści z ich cennych składników, sięgając po produkty, które zawierają pochodne róży. Warto zwrócić uwagę na hydrolaty z tego kwiatu. Powstają one jako produkt uboczny destylacji olejów i mają niezwykłe właściwości pielęgnacyjne: nawilżają, oczyszczają, działają regenerująco i tonizująco. Sięgaj po nie między oczyszczeniem cery a aplikacją kremu czy serum. Te w postaci mgiełki warto stosować w ciągu dnia – dla odświeżenia i wzmocnienia skóry. Poszukaj też różanych kosmetyków, które stają się coraz bardziej popularne. W ich składzie kryją się olejek i woda różana, a także ekstrakt z królowej kwiatów, który pomaga uelastyczniać skórę i wpływa korzystnie na jej mikrobiom.
Magia w płatkach
Olejek różany ma liczne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi i pomaga w zaburzeniach pracy układu pokarmowego.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]