Przez ciśnienie krwi rozumie się nacisk, jaki wywołuje przepływająca krew na ściany tętnic. Ciśnienie tętnicze rozróżnia się na ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe, czyli takie, które występują podczas skurczu i rozkurczu serca. Odpowiedni rytm i równowaga w zakresie ciśnień wpływa na ogólną homeostazę organizmu i redukcję ryzyka zaburzeń sercowo-naczyniowych. Nie bez powodu bardzo poważnym schorzeniem związanym z ciśnieniem krwi jest nadciśnienie tętnicze.
Poważnym problemem zdrowotnym jest nadciśnienie tętnicze. Może być spowodowane nieodpowiednią dietą, chorobami o zróżnicowanym podłożu lub brakiem aktywności fizycznej. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do niebezpiecznych chorób serca, udarów, a nawet zgonu. Warto więc wiedzieć, jak można obniżyć ciśnienie krwi naturalnymi sposobami.
Wysokie ciśnienie – skąd się bierze?
Prawidłowe ciśnienie krwi to ważny element wpływający na zdrowie organizmu oraz nasze samopoczucie. Naczynia krwionośne i tętnice podlegają regularnym zmianom ciśnienia krwi, występującym w odpowiedniej równowadze. Ciśnienie tętnicze może ulec podwyższeniu wskutek wielu niekorzystnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Udział w występowaniu wysokiego ciśnienia mogą mieć także czynniki genetyczne, ale przede wszystkim wpływa na to styl życia.
Czynniki, które wpływają na wysokie ciśnienie krwi, to:
- brak aktywności fizycznej,
- palenie papierosów,
- nieprawidłowa dieta obfitująca w sól i produkty wysokoprzetworzone,
- nadmierna ilość alkoholu i kofeiny,
- choroby nerek,
- ciąża.
Oznacza to, że dieta oraz codzienne nawyki są elementami, które w głównej mierze wpływają na wysokość ciśnienia. Warto więc mocniej zainteresować się swoim trybem życia i zacząć przede wszystkim od prawidłowego żywienia, zniwelowania używek i wdrożenia regularnej aktywności fizycznej.
Prawidłowe ciśnienie – jakie mamy normy?
Optymalne ciśnienie tętnicze krwi wynosi około 120/80 mm Hg (milimetr słupa rtęci). Oznacza to, że wartość ciśnienia skurczowego w lewej komorze serca nie powinna przekraczać wartości 120 mm Hg, a przy ciśnieniu rozkurczowym 80 mm Hg. Są to wartości ciśnienia określane jako optymalne.
Istnieje również pomiar prawidłowego ciśnienia krwi. Wynosi ono od 120 do 129 mm Hg (ciśnienie skurczowe) oraz od 80 do 84 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe). Istnieją także inne wartości ciśnienia krwi, które klasyfikowane są jako prawidłowe ciśnienie tętnicze. Przypadki te dotyczą dzieci w okresie dorastania oraz sportowców, u których zwiększona aktywność fizyczna i poziom wytrenowania mogą wpływać na wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.
Wartości ciśnienia przekraczające 140/90 mm Hg oznaczają wskazanie do zdiagnozowania choroby, jaką jest nadciśnienie tętnicze. Charakterystyczne objawy nadciśnienia tętniczego to:
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- uderzenia gorąca,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- obniżenie sprawności fizycznej
- nadmierna potliwość.