Wszystko o maseczkach
W czasie pandemii koronawirusa wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa, podczas przebywania poza miejscem zamieszkania. Maseczki ochronne stały się wówczas nieodłącznym elementem naszej codzienności, pełniąc ważną rolę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa.
Obecnie również bywają pomocne, choć nie są stosowane w tak szerokim zakresie jak wcześniej. Sprawdź, jakie są ich rodzaje, jak prawidłowo ich używać i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego w niektórych sytuacjach warto założyć maseczkę chirurgiczną lub materiałową?
- Skąd wzięły się zalecenia WHO w kwestii noszenia masek ochronnych?
- Co warto wiedzieć przed nałożeniem maseczki materiałowej?
- Czy dopasowana maseczka medyczna ma skuteczniejsze działanie?
- Który rodzaj maseczki wybrać?
Po co mamy zakrywać usta i nos?
Zanim odpowiemy na to pytanie zapoznajmy się z trzema ważnymi faktami:
Fakt 1. Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się głównie tak zwaną drogą kropelkową. Oznacza to, że wirus znajduje się na cząstkach, które wydostają się z naszych ust i nosa w trakcie kaszlu, kichania, mówienia i oddychania. Są to głównie cząsteczki wody, płynów ustrojowych – jeśli chcesz je zaobserwować popatrz, co wydobywa się z ust osoby mówiącej, kiedy popatrzysz na nią pod światło. To właśnie te drobne kropelki są nośnikiem wirusa i źródłem zakażenia. Większość z nich jest stosunkowo duża i opada na podłoże grawitacyjne w odległości około 2 metrów od zakażonego.
Wirus może znajdować się też w drobniejszych cząstkach tworzących tzw. aerozol – jest to zdecydowanie rzadsze źródło zakażenia, ponieważ powstanie aerozolu nie jest częste. Jego cząsteczki są jednak mniejsze i lżejsze, przez co mogą dłużej utrzymywać się w powietrzu (niektóre badania wskazują na czas około 3 godzin w niewentylowanym pomieszczeniu). Wirus nie przenosi się samoistnie w powietrzu, nie możesz się więc zarazić np. idąc na spacer po pustym parku.
Fakt 2. Źródłem zakażenia są osoby chore. W idealnej sytuacji wystarczyłoby odizolować wszystkie takie osoby i zatrzymać epidemię. Niestety zgodnie z szacunkami CDC wielu zakażonych nie ma żadnych objawów – są nosicielami wirusa, ale o tym nie wiedzą.
Fakt 3. Czas od zakażenia wirusem do wystąpienia objawów wynosi klika dni. Niestety już wtedy osoba chora zaczyna zarażać, mimo że czuje się dobrze. Badania sugerują, że zakażamy już na około 3 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów.
Fakt 4. Obecnie w aptekach bez trudu można dostać szybkie testy na covid, które wykrywają antygeny wirusa SARS-CoV-2 w próbce wymazu pobranej z nosa. Zaleca się wykonanie testu szczególnie wtedy, kiedy podejrzewasz, że możesz być chory, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub po kontakcie z osobą zarażoną. Wynik testu uzyskuje się po ok. 15 minutach.
Dlaczego WHO długi czas nie rekomendowała zasłaniania ust i nosa?
Światowa Organizacja Zdrowia, ustalając swoje wytyczne, kieruje się potwierdzonymi badaniami – a tych w początkowej fazie rozwoju epidemii było bardzo mało. WHO miała też na uwadze ogromny popyt na maseczki tuż po fali zachorowań w Europie. Ten deficytowy towar był trudno dostępny nawet dla personelu medycznego – wprowadzenie rekomendacji powszechnego noszenia masek spowodowałby ich całkowity brak na rynku – w tym dla osób najbardziej narażonych.
W świetle nowych doniesień WHO zmieniła rekomendacje. Przez długi czas maseczki medyczne były dostępne jedynie dla pracowników ochrony zdrowia. Pozostałe osoby mogły zakrywać usta innymi dostępnymi materiałami: od szalika czy chusty po lepiej przylegające maseczki materiałowe. Choć nie chroni to przed samym zarażeniem, to jednak zmniejsza rozprzestrzenianie wirusa.
Maseczki materiałowe – wszystko co warto o nich wiedzieć
Wystarczy szalik czy lepiej kupić maseczkę? Zarówno rządowe rozporządzenie, jak i wytyczne CDC mówiły o materiałowym nakryciu, nie precyzując, że musi to być maska. Maski materiałowe, które obecnie można kupić bez problemu, są jednak zdecydowanie wygodniejsze niż szalik czy chusta. Zapewniają komfort noszenia, lepsze dopasowanie do twarzy. Materiał, z którego są wykonane jest też bezpieczniejszy przy dłuższym kontakcie ze skórą.
Dodatkowe filtry flizelinowe czy obecność jonów srebra poprawiają parametry, wydłużając bezpieczny czas noszenia. Nie bez znaczenia jest też kwestia estetyki. Okres pandemii zapoczątkował tzw. modę maseczkowej, co odbierane było jako pozytywne zjawisko. W trudnych czasach ludzie starali się w ten sposób nadać pozór normalności nietypowym i nowym zachowaniom. Obecnie maseczka nie musi się kojarzyć tylko z chłodną procedurą medyczną – jej fason, krój i kolor mogą się stać elementem osobistej ekspresji.
Jak prawidłowo nosić maseczkę materiałową?
Należy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie: Maseczka materiałowa nie służy ochronie przed wirusem, ale może utrudniać jego wniknięcie do dróg oddechowych. Badania wykazały, że wilgotny materiał przestaje pełnić swoje funkcje filtracyjne – cząsteczki zawierające wirusa przedostają się w obie strony – osoba chora zakaża otoczenie, a zdrowa nie jest chroniona. Maseczkę należy więc wymienić na nową zawsze kiedy staje się wilgotna. Maseczka działa trochę jak filtr odkurzacza – na jej zewnętrznej powierzchni osadzają się cząsteczki z wirusem zasysane podczas wdechu. Jest to więc powierzchnia potencjalnie zakaźna. Należy więc unikać jej dotykania w trakcie noszenia, a także podczas zdejmowania (pamiętaj, żeby nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi). Dodatkowo po zdjęciu maseczki należy umyć ręce lub zdezynfekować je płynem odkażającym na bazie alkoholu (na wypadek kontaktu z zewnętrzną powierzchnią).
Co zrobić po użyciu maseczki materiałowej?
Maseczki z materiałów – bawełny i tworzyw syntetycznych – można prać zgodnie z zaleceniami producenta. Należy zapoznać się z opisem na opakowaniu i przestrzegać właściwej temperatury prania. Zalecane jest, aby było to minimum 60°C. Upraną maseczkę powinno się też wyprasować.
Jeśli maseczka zawiera wymienne wkłady flizelinowe, również należy je wymienić po każdym użyciu, mając na uwadze, że są materiałem potencjalnie zakaźnym. Wkłady dezynfekujemy zgodnie z zaleceniami producenta (np. poprzez zalanie wrzątkiem). Nieprzestrzeganie tych zaleceń może skutkować uszkodzeniem materiału.
Jak długo mogę nosić bezpiecznie maseczkę?
Bezpieczny czas noszenia maseczek materiałowych nie został dokładnie określony. Zakładając, że służą one do ochrony w trakcie przebywania poza domem, kiedy jest duże ryzyko kontaktu z innymi osobami – czas ich użycia nie powinien być długi. Warto wymienić maskę na świeżą, kiedy czujesz, że używana dotychczas jest wilgotna.
Zawilgocony materiał maseczki oprócz tego, że traci właściwości zatrzymywania cząstek z wirusem, staje się też niebezpieczny. Tkanina wilgotna od pary wydychanej z ust, ciepła i bogata w martwy naskórek otarty z twarzy jest świetnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Niesie to za sobą ryzyko i może powodować dodatkowe zakażenia oraz obniżać odporność. Na szczęście producenci masek pomyśleli też o tym. Niektóre modele zawierają jony srebra o właściwościach bakteriostatycznych. Spowalniają one rozwój mikroorganizmów, zwiększając bezpieczeństwo stosowania maseczki, jak również zmniejszają ryzyko powstawania niemiłego zapachu.
Czy maseczka materiałowa ochroni mnie przed zarażeniem SARS-CoV-2?
Maseczka materiałowa jest porowata, zatem zatrzyma tylko część cząstek. W przypadku krótkiego kontaktu z osobą zakażoną, np. na ulicy i przy zachowaniu odległości minimum 2 metrów, ryzyko jest znikome. W przypadku długiego przebywania z osobą chorą w jednym pomieszczeniu, gdzie może się już wytworzyć aerozol z wirusem, maseczka bawełniana jest zbyt przepuszczalna – nie zatrzyma wirusa. Możemy więc przyjąć, że im lepiej filtruje maseczka i im lepiej przylega do twarzy, tym bardziej zmniejsza ryzyko zarażenia. Dodatkowe wkłady filtrujące, grubszy i gęstszy materiał oraz większa ilość warstw mogą ograniczać możliwość zakażenia.
MASECZKA
OCHRONNA
JAK PRAWIDŁOWO ZAŁOŻYĆ MASECZKĘ
JAK PRAWIDŁOWO ZDJĄĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ
Maseczki medyczne – kompendium wiedzy
Poprzednio omówione maseczki miały za zadanie ograniczać rozpylanie wirusa przez osoby potencjalnie chore. Są one maseczkami wielokrotnego użytku. Z kolei maseczki medyczne wykonane są z innego rodzaju materiału i służą ochronie osób zdrowych przed potencjalnym zakażeniem. Są to maseczki jednorazowe. WHO i CDC w czasie pandemii zalecały, aby z takiego rodzaju ochrony korzystał personel medyczny – najbardziej narażony na infekcję. Takie wytyczne podyktowane były ryzykiem masowego wykupienia masek medycznych i ich brakiem u producentów – co miało miejsce na początku epidemii. Obecnie maseczki medyczne są już dostępne w stałym obrocie w ilościach pozwalających każdemu zaopatrzyć się w ten rodzaj ochrony.
Dwa rodzaje maseczek medycznych
Stosowane w codziennej praktyce maski dzieli się ze względu na stopień właściwości filtrujących oraz kształt:
- maski chirurgiczne są najczęściej używanymi środkami ochrony osobistej, ale nie przylegają całkowicie do twarzy,
- maski filtrujące wyposażone są w filtr o odpowiednich właściwościach – całkowicie przylegają do twarzy, całe wdychane powietrze przechodzi przez filtr.
W Europie obowiązuje Norma EN 149:2001 + A1:2009, według której w zależności od efektywności filtracyjnej oraz całkowitego maksymalnego przecieku wewnętrznego (stopień nieszczelności maski) wyróżnia się 3 rodzaje: FFP1, FFP2, FFP3. Maski FFP2 i FFP3 odpowiadają maskom N95 według norm amerykańskich. Wyższy numer filtra oznacza coraz wyższy stopień filtracji:
Właściwości | FFP 1 | FFP 2 | FFP 3 |
---|---|---|---|
Zastosowanie | Ochrona przed drażniącymi pyłami. | Ochrona przed pyłami szkodliwymi dla zdrowia, dymem, aerozolami. | Ochrona przed pyłami szkodliwymi dla zdrowia, dymem, aerozolami, substancjami rakotwórczymi i radioaktywnymi oraz chorobotwórczymi, takimi jak wirusy, bakterie i zarodniki grzybów. |
Nieszczelność | poniżej 25% | poniżej 11% | poniżej 5% |
Filtracja | co najmniej 80% cząsteczek 0,6 μm. | co najmniej 94% cząsteczek 0,6 μm. | co najmniej 99% cząsteczek 0,6 μm. |
Które maseczki wybrać?
Właściwości maseczek opisuje poniższa tabela. Ujęto w niej zalecenia WHO i CDC.
Właściwości | Maseczki chirurgiczne | Maseczki filtrujące |
---|---|---|
Przyleganie | Luźno przylega do twarzy. Może być nieszczelna przy krawędziach maseczki. | Ściśle przylegają do twarzy. Przy odpowiednim dopasowaniu minimalne nieszczelności mogą pojawić się jedynie przy krawędziach maseczki, podczas oddychania. |
Materiał | 2 –3 warstwy z tworzywa sztucznego (polipropylen). | 4 – 5 warstw z tworzywa sztucznego (polipropylen). Warstwy wewnętrzne o różnym ładunku elektrostatycznym. |
Ochrona | Nie chroni w pełni osoby noszącej maseczkę przed drobnoustrojami, zmniejsza tylko przedostawanie się cząstek zakaźnych, zarówno na zewnątrz jak i do wewnątrz. | Nie przepuszcza co najmniej 95 proc. cząstek szkodliwych aerozoli (w tym małych i dużych). | Co daje? | Chroni osoby trzecie przed transmisją zakażeń od osoby noszącej maseczkę. Chroni przed cząstkami przenoszonymi drogą kropelkową (tylko dużymi cząstkami). | Chronią noszącego przed wniknięciem do jamy ustnej i nosa małych i dużych cząstek. | Czas użycia | Jednorazowego użytku – po użyciu maseczkę należy wyrzucić. Z założenia taką maseczkę nosi personel medyczny w trakcie standardowego kontaktu z Pacjentem – 10 – 15 min. Należy zmienić, kiedy stanie się wilgotna. | Powinna być wyrzucona: po kontakcie z pacjentem, po uszkodzeniu lub deformacji maseczki, gdy stanie się ona wilgotna, gdy jest brudna lub zanieczyszczona | Dla kogo? | Dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 lub rozpoznanym COVID-19. Dla osób szukających wysokiej ochrony w korzystnej cenie. | Personel medyczny mający kontakt z pacjentami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, zwłaszcza wykonujący procedury związane z powstawaniem aerozoli. Dla osób szukających bardzo wysokiej ochrony. |
Garść praktycznych informacji i wskazówek:
- Sama maseczka nie zapewnia całkowitej ochrony przed zakażeniem. Noszenie jej nie zwalnia ze stosowania innych środków zapobiegawczych, takich jak mycie rąk czy zachowanie dwumetrowej odległości od drugiej osoby.
- Owłosienie twarzy może utrudniać prawidłowe korzystanie z masek filtrujących przez tworzenie się nieszczelności.
- Maska, która zakrywa tylko usta, a nie zakrywa nosa, nie spełnia swojej funkcji, dlatego nie zsuwaj maseczki z nosa. Cząsteczki zawierające wirusa są wydychane i wdychane zarówno przez usta, jak i nos.
- W trakcie użytkowania maski nie należy przesuwać (np. pod nos lub brodę, na czoło). Przesuwanie maseczki powoduje jej rozszczelnienie i naraża na kontakt z zewnętrzną, zakażoną powierzchnią.
- Maska działa jak filtr odkurzacza, na jej powierzchni osadzają się zasysane wraz z oddechem cząsteczki z wirusami, dlatego w trakcie używania i podczas zdejmowania nie należy dotykać jej zewnętrznej powierzchni.
- Po każdym dotknięciu zewnętrznej powierzchni maski należy zdezynfekować ręce. Należy to również zrobić przed założeniem maski oraz po jej zdjęciu.
- Jeśli nosisz okulary, które parują przez maskę, sięgnij po specjalny płyn zabezpieczający. Dzięki wytworzeniu na szkłach warstwy hydrofobowej, para wodna nie będzie się na nich osadzać.
Czy można ponownie używać maseczek medycznych?
Jeśli maska przesiąknie – przestaje pełnić swoją funkcję i zatrzymywać zakaźne cząstki, dlatego powinna być zmieniana w ciągu dnia jak tylko zawilgotnieje. W przesiąkniętej masce wirusy osadzone na zewnętrznej powierzchni z łatwością przedostają się do środka – to powoduje, że maska sama staje się groźnym źródłem zakażenia. Wszystko to co filtr zatrzymał na zewnątrz, w wilgotnym środowisku wnika do ust i nosa. W przypadku zanieczyszczenia maski materiałem biologicznym zawierającym SARS-CoV-2 jej ponowne użycie jest niebezpieczne i może się wiązać z istotnym ryzykiem zakażenia.
Maseczki medyczne są jednorazowe. W procesie dezynfekcji i sterylizacji zarówno środki chemiczne, jak i temperatura mogą istotnie zmienić właściwości fizykochemiczne materiału maski i ujemnie wpłynąć na efektywność filtracji. Nie ma dokładnych badań wskazujących na to co dzieje się z materiałami użytymi jako filtry pod wpływem agresywnych substancji czy temperatury. Nawet jeśli maseczka poddana sterylizacji fizycznie nie zmienia kształtu i wyglądu, nie ma pewności co stało się ze strukturą materiału i czy nie powstały mikropory. Należy unikać „domowych” metod dekontaminacji masek jednorazowego użytku (np. suszenie na słońcu, zraszanie alkoholem czy poddawanie gorącej temperaturze w piekarniku).
Czy maseczki filtrujące mogą być wyposażone w dodatkowy filtr z boku lub na środku maseczki?
Na ulicy można zobaczyć osoby noszące maseczki wyposażone w plastikowe elementy przypominające nakrętkę. Nie są to filtry, ale zaworki w maseczce. Ich zadaniem jest odprowadzenie wydychanego powietrza bezpośrednio poza maskę, bez przejścia przez filtr. Dzięki temu z komory maski szybciej usuwane jest wilgotne powietrze, co opóźnia czas zawilgotnienia i przedłuża żywotność. Mniejsza wilgotność ogranicza rozwój mikroorganizmów na tkaninie maseczki, a także poprawia komfort użytkowania. Zaworki mają jednak poważną wadę – wydychane powietrze może zawierać cząsteczki wirusa. Maski z filtrami nie stanowią więc zabezpieczenia przed rozpylaniem wirusa. Nie powinny być więc stosowane przez osoby chore.
Podsumowanie
Noszenie maseczki ochronnej poza okresem pandemii może być korzystne w wielu sytuacjach, zwłaszcza dla osób z alergiami i przebywających w miejscach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Noszenie maseczki przez osoby przeziębione pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów, co jest istotne dla ochrony zdrowia innych.
Ostatnia aktualizacja [23.01.2025]