Osoby borykające się ze wstydliwymi problemami w obrębie odbytu bardzo często unikają konsultacji z lekarzem z powodu dyskomfortu psychicznego. Niestety, ale takie zachowanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Problem wypadania odbytu to jedna z wielu wstydliwych chorób układu trawiennego. Nieleczona może prowadzić do przykrych komplikacji i trudnych operacji.
Wypadanie odbytu to wstydliwy, jednak bardzo poważny problem wymagający konsultacji z lekarzem specjalistą. Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań wpływających na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dolegliwość ta częściej dotyczy osób starszych, jednak może wystąpić także u osób w wieku średnim oraz młodszych. Poznaj przyczyny wypadania odbytu oraz dowiedz się, jakie metody leczenia najlepiej zastosować w przypadku tej choroby.
Jak rozpoznać wypadanie odbytu?
Wypadanie odbytu to problem, który nie jest aż tak rzadki, jak może się wydawać. Choroba ta polega na przemieszczaniu się ścian jelita grubego poza obręb kanału odbytu. W początkowej fazie choroby stan ten nie wymaga interwencji medycznej. Niemniej jednak wraz z czasem przypadłość postępuje i staje się coraz bardziej problematyczna. Konsekwencją nieleczenia początkowych stadiów choroby może być nawet trwałe wypadnięcie odbytu. Przemieszczenie ściany jelita grubego powinno być stale kontrolowane przez lekarza specjalistę na badaniach okresowych.
Wypadanie odbytnicy można podzielić na 3 rodzaje:
- Wypadanie wewnętrzne: jest to wypadanie odbytu ukryte, znane jako wgłębienie odbytniczo-odbytowe. Dochodzi do niego w momencie wgłobienia jednego odcinka jelita w drugie bez przemieszczenia poza kanał odbytu.
- Wypadanie niepełnościenne: wypadaniu ulega fragment błony śluzowej z odbytnicy.
- Pełne wypadanie odbytnicy: przemieszczanie się warstw ściany odbytnicy, błony śluzowej i mięśni poza odbyt. Może dojść wtedy do trwałego wypadnięcia odbytu.
Objawy wypadania odbytu nie są łatwe do zdiagnozowania, ponieważ często mylone są z innymi chorobami okołoodbytniczymi.
Przy wypadaniu odbytnicy pojawiają się objawy takie jak:
- obecność “obcej” tkanki w okolicy odbytnicy, która jest "plastyczna" w dotyku,
- utrudnione oddawanie stolca,
- przewlekłe zaparcia,
- świąd w okolicach odbytu,
- nietrzymanie gazów,
- uczucie parcia,
- krwawienie z odbytu,
- nietrzymanie stolca,
- wyciek śluzowej wydzieliny z odbytu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- bóle przewodu pokarmowego.
Bardzo często wypadanie odbytnicy przebiega bezobjawowo, zwłaszcza na początku choroby. Często wypadanie odbytnicy powiązane jest z:
- przerostem hemoroidów,
- guzem odbytnicy,
- polipami odbytu.
Leczeniu schorzenia należy poddać się jak najszybciej, aby zapobiec długotrwałym skutkom ubocznym. Prawdopodobne przyczyny wypadania odbytnicy mają bardzo duże powiązanie z codziennym stylem życia, dlatego należy wprowadzić do niego radykalne zmiany.
Wypadanie odbytu – przyczyny
Jedne z najczęstszych powodów wypadania odbytnicy:
- osłabienie mięśni dna miednicy,
- zaburzenie funkcji zwieraczy odbytu,
- osłabienie okolicznych mięśni oraz zniesienie funkcji zwieraczy odbytu,
- rozluźnienie umocowania odbytnicy,
- słabe napięcie mięśni brzucha,
- krótki kanał odbytu,
- zaburzenia i choroby neurologiczne,
- urazy kości krzyżowej.
Do wypadania odbytnicy może dojść również podczas kaszlu, kichania lub nadmiernego wysiłku fizycznego.