Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również wzmacnia mięśnie, wspomaga pracę układu odpornościowego i przeciwdziała rozwojowi wielu poważnych chorób, głównie cywilizacyjnych.
Jednym ze sposobów na spalanie tkanki tłuszczowej i poprawę kondycji jest wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Jeśli zależy Ci głównie na tym, by zmniejszyć masę ciała i wzmocnić mięśnie nóg, zaplanuj codzienne przejażdżki rowerowe. Regularna jazda na rowerze wpływa pozytywnie także na samopoczucie, dlatego odpowiednio się przygotuj i ruszaj w trasę!
Jazda na rowerze – korzyści
Aktywność fizyczna na zewnątrz jest dla organizmu znacznie lepsza, niż ćwiczenia w zamkniętym pomieszczeniu. Świeże powietrze ma korzystny wpływ na krążenie krwi, dzięki czemu mózg i mięśnie (w tym również mięsień sercowy) są lepiej dotlenione. Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na szybką utratę wagi, ponieważ przyspiesza metabolizm. W zależności od czynników takich jak długość trasy, tempo, masa ciała osoby ćwiczącej, czy rodzaj roweru, w ciągu godzinnej jazdy można spalić od 300 do nawet 800 kcal.
Warto wiedzieć, że jazda na rowerze jest bezpieczniejsza niż bieganie dla osób starszych oraz z nadwagą. Naciskanie na pedały generuje znacznie mniejszy nacisk na stawy, co zapobiega ich uszkodzeniu przy nadmiernej masie ciała, czy słabszych mięśniach. Jeśli odczuwasz dolegliwości związane z chorobami lub urazami stawów kolanowych, skonsultuj się z lekarzem ortopedą, zanim wyruszysz w swoją pierwszą trasę.
Już wiesz, że idealną porcję ruchu każdego dnia może zapewnić codzienna jazda na rowerze. Kalorie, które spalisz podczas przejażdżki to nie jedyna korzyść, jaką niesie taki rodzaj aktywności! Na co jeszcze możesz liczyć dzięki regularnym treningom?
1. Poprawa kondycji fizycznej
Jazda rowerem to jeden z lepszych sposobów na poprawę kondycji organizmu. Podczas treningu, mięśnie ud i łydek muszą intensywnie pracować, by naciskać na pedały i wprawiać rower w ruch. Co ciekawe, tego rodzaju wysiłek pozwala wzmocnić nie tylko mięśnie nóg, ale także mięśnie brzucha – to właśnie ich zadaniem jest utrzymanie ciała w odpowiedniej pozycji.
W czasie jazdy pracują również większe partie mięśni pośladków i pleców – muszą być odpowiednio napięte, by zapewnić ciału stabilizację na siodełku i właściwe pochylenie. Jeśli będziesz regularnie trenować, szybko zauważysz, że w miarę upływu czasu, znacznie mniej się męczysz przy tej samej intensywności wysiłku. Ciesz się – to znak, że Twoja kondycja się poprawiła! Kiedy już rekreacyjnie pokonasz pierwsze trasy, wypróbuj trening interwałowy – taki rodzaj aktywności jeszcze lepiej wzmocni mięśnie i pozytywnie wpłynie na wydolność organizmu.
2. Lepsza wydolność oddechowa i praca serca
W czasie jazdy na rowerze płuca muszą pracować z większą intensywnością, by dostarczać mięśniom odpowiedniej ilości tlenu. Dzięki temu poprawia się głównie pojemność płuc – stopniowo rozwijają one zdolność do lepszej absorpcji tlenu, co zwiększa wydolność oddechową. To przekłada się również na poprawę pracy serca, które musi intensywniej pompować utlenowaną krew do mięśni.
3. Pozytywny wpływ na zasypianie i utrzymanie ciągłości snu
Wśród korzyści, jakie daje jazda na rowerze, znajduje się również polepszenie jakości snu. Wyniki badań jasno wskazują, że osoby, które regularnie trenują, szybciej zasypiają i nie mają problemów z utrzymaniem ciągłości snu nocnego. Co ciekawe, nie jest to tylko efekt zmęczenia organizmu i zużycia większej ilości energii, niż zazwyczaj. Systematyczna aktywność fizyczna sprzyja wieczornemu wydzielaniu melatoniny (nazywanej „hormonem snu”), która ułatwia zasypianie. Ruch na świeżym powietrzu pozwala także obniżyć poziom stresu i uniknąć nocnych pobudek, co wpływa na lepsze wysypianie się.
Ponadto jazda na rowerze jest ekologiczna i pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Nie musisz płacić za parkowanie i szukać wolnego miejsca, stać w korkach, czy uzupełniać baku – po prostu wsiadasz i jedziesz, dokąd chcesz! Rower nie emituje gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji, w przeciwieństwie do samochodu, dlatego jazda na nim jest przyjazna dla środowiska i przyczynia się do spowolnienia postępujących zmian klimatycznych.
Ważną zaletą regularnej jazdy na rowerze jest również to, że swoją pasją możesz z łatwością zarazić innych. W ten sposób zyskasz nowe możliwości na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, szczególnie w ciepłe dni.
Jazda na rowerze – efekty, które Cię zadziwią!
Już wiesz, że jazda na rowerze to nie tylko doskonały sposób na to, by wymodelować mięśnie pośladków, czy ud, ale również porcja zdrowia dla całego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że rowerowe treningi wpływają korzystnie również na psychikę i nastrój. W czasie jazdy zwiększa się wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. To właśnie dzięki nim, mózg odczuwa radość, a dana osoba ma znacznie lepsze samopoczucie.
Endorfiny dodają pozytywnej energii, a tym samym, spowalniają pojawienie się uczucia zmęczenia i bólów mięśniowych. Dzięki temu możesz wykonywać aktywność fizyczną znacznie dłużej, niż gdy brakuje Ci motywacji, czy masz gorszy dzień. Pamiętaj, że odpowiednio dotleniony mózg lepiej funkcjonuje, w tym także radzi sobie w sytuacjach stresowych. To pozwala obniżyć poziom napięcia oraz nasilenia różnego rodzaju lęków.
Lepsze samopoczucie każdego dnia zapewni zwłaszcza jazda rowerem na łonie natury. Podziwianie pięknych widoków i przebywanie wśród zieleni pomaga się odprężyć, nawet mimo intensywnego wysiłku fizycznego.