Wrotycz – właściwości lecznicze
Lecznicze działanie wrotyczu wykorzystywane było od dawna w wielu kulturach. Właściwości wrotyczu są następujące:
- leczenie problemów z układem pokarmowym,
- wspieranie pracy wątroby,
- działanie moczopędne,
- niwelowanie infekcji wirusowych,
- przyspieszanie gojenia ran,
- walka z często nawracającymi opryszczkami.
Substancje zawarte we wrotyczu pospolitym wykazują silne działanie przeciwzapalne. Są nimi aksylaryna i partenolid. Z tego powodu przy leczeniu opryszczki warto rozważyć możliwość stosowania wrotyczu w postaci kremów, które zawierają te substancje.
Obecnie wrotycz pospolity wykorzystywany jest przede wszystkim do stosowania zewnętrznego na skórę, ponieważ wykryto w nim toksyczną substancję, jaką jest tujon. Może on wywołać zaburzenia ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, zawroty głowy, drżenie mięśni, oraz przyczyniać się do zmian psychicznych. Mimo jego bogatych właściwości zdrowotnych przyjmowanie doustne zioła wrotyczu może być niebezpieczne.
Wrotycz pospolity jako skuteczna ochrona przed owadami
Z kwiatów wrotyczu można przygotować olejek eteryczny skutecznie odstraszający owady. Na jego specyficzny zapach szczególnie reagują komary i kleszcze.
Szukając odpowiedniej ochrony przed owadami podczas leśnych wędrówek, warto rozetrzeć kwiat wrotyczu na skórze, a w domowym zaciszu stosować olejek eteryczny, przykładowo w specjalnym kominku podgrzewanym przez świece. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków do walki z owadami.
Jeśli szukasz skutecznych odstraszaczy owadów, wybieraj środki z wyciągiem z kwiatów wrotyczu, w tym olejek eteryczny. Charakterystyczny zapach chroni skórę przed owadami.
Kilka sadzonek wrotyczu warto ustawić na balkonie, co uniemożliwia owadom dostanie się do mieszkania. Warto wykorzystać odstraszające działanie wrotyczu w sezonie letnim, kiedy to nasila się występowanie uciążliwych komarów i muszek.
Podsumowanie
Ziele wrotyczu można wykorzystać na wiele sposobów. Roślina ta wykazuje właściwości silnie odstraszające różnego rodzaju owady i insekty. W tym przypadku świetnie sprawdza się wykorzystanie go jako olejek eteryczny. Wrotycz pospolity to także roślina o właściwościach leczniczych. Silne działanie przeciwwirusowe sprawia, że kremy i maści zawierające wyciąg z wrotyczu są bardzo przydatne przy leczeniu opryszczki.
Należy jednak pamiętać, że wrotycz nadaje się tylko do użytku zewnętrznego na skórę. Nigdy nie należy zażywać go doustnie, ponieważ zawiera tujon, który jest toksyczny dla organizmu.
Źródła:
- H. Coté, M.A. Boucher, A. Pichette, J. Legault, Anti-Inflammatory, Antioxidant, Antibiotic, and Cytotoxic Activities of Tanacetum vulgare L. Essential Oil and Its Constituents, "Medicines (Basel)", 2017, s. 3.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.