Wrastające włoski na nogach i w okolicach bikini. Jakie są sposoby na wrastające włoski?
Depilacja to współcześnie jeden z podstawowych zabiegów higienicznych – gładka skóra marzy się często nie tylko paniom, ale również panom. Zdarza się jednak, że odrastające włosy nie mogą przebić się przez naskórek i zawijają pod jego powierzchnią. W ten sposób rozwija się zapalenie mieszków włosowych, któremu towarzyszy rumień, obrzęk i ból.
Na szczęście problemowi wrastających włosków można zapobiec już na etapie usuwania owłosienia lub poprzez późniejszą pielęgnację skóry. Sprawdź, jak uchronić się przed wrastaniem włosków, jak zadbać o ciało po depilacji i w jaki sposób ją wykonywać, aby nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych w mieszkach włosowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego u niektórych osób pojawia się problem wrastających włosków?
- Jak radzić sobie z wrastającymi włoskami?
- Jak pielęgnować skórę, aby zapobiegać wrastaniu włosków?
Wrastające włoski po depilacji – dlaczego nie mogą przebić się przez powierzchnię skóry?
Usuwanie owłosienia nie zawsze idzie gładko – zdarza się, że na wydepilowanej części ciała pojawiają się czerwone kropki, podrażnienia lub ropne krosty. Problem wrastających włosków często dotyczy osób, które decydują się na epilację, czyli wyrywanie włosów razem z cebulkami. Zanim w mieszku pojawi się kolejny włos i przebije się przez skórę, zdąży zarosnąć zewnętrzną warstwą naskórka.
Nieumiejętne usuwanie włosów maszynką również może mieć konsekwencje w postaci wrastających włosków. Jeśli golisz je przy pomocy tępej maszynki lub „pod włos”, ścinasz ostre zakończenie, które jest niezbędne, aby włosek spod skóry mógł bez trudu przebić się przez naskórek.
Nowy włos jest zbyt cienki i miękki, żeby pokonać barierę i znaleźć się na powierzchni skóry, dlatego rośnie i zwija się tuż pod nią. Wówczas rozwija się stan zapalny w mieszku włosowym. Towarzyszy mu rumień, tkliwość, ból i uczucie swędzenia.
Im silniejszy stan zapalny, tym bardziej uciążliwe stają się dolegliwości – w miejscu włoska może pojawić się również ropna krosta lub czyrak. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Gdzie najczęściej obserwuje się wrastanie włosków? Skóra kobieca jest znacznie miększa i delikatniejsza niż męska, dlatego u pań po depilacji wrastają włoski głównie we wrażliwych miejscach: okolicach bikini, na nogach i pod pachami. Natomiast u panów najczęściej jest to broda i szyja, choć zdarza się także, że włosy wrastają pod pachami oraz na nogach.
Warto pamiętać, że choć problem w postaci wrastających włosków może być uciążliwy, to jednak jest to dość powszechne zjawisko i nie powinno być powodem do niepokoju. Odpowiednia pielęgnacja ciała oraz prawidłowy sposób usuwania owłosienia pozwalają zapobiegać wrastającym włoskom i cieszyć się gładką skórą przez dłuższy czas.
Sposoby na wrastające włoski po depilacji
Żeby nie dopuścić do wrastania włosków i rozwoju silnego stanu zapalnego w mieszkach, niezbędne są proste zabiegi, które bez trudu wykonasz samodzielnie we własnej łazience. Oto kilka podpowiedzi – sprawdź nasze sposoby na wrastające włoski i przekonaj się, że gładka skóra nie musi być tylko marzeniem.
Regularne złuszczanie naskórka
Regularne złuszczanie martwego naskórka ułatwia włoskom przebicie się przez skórę. W tym celu możesz stosować wielorazową rękawicę do peelingu lub kupić w aptece kosmetyki złuszczające. Doskonale sprawdzą się zarówno peelingi mechaniczne (z drobinkami w postaci kryształków cukru, zmielonej kawy, soli czy rozdrobnionych pestek moreli), jak i enzymatyczne, które zawierają enzymy rozpuszczające martwe komórki naskórka. Po kosmetyk można sięgnąć już kilka dni po depilacji, kiedy zauważysz, że zaczerwienienie i podrażnienie po goleniu zniknęło. Najlepiej wykonywać peeling 1-2 razy w tygodniu, żeby uzyskać upragnione efekty.
Krem zmiękczający skórę
Na wydepilowane miejsca warto nakładać krem z mocznikiem. Zwróć uwagę, czy jego zawartość nie przekracza 20%, ponieważ w większej ilości mocznik zmienia swoje właściwości – ma działanie bardzo silnie złuszczające. Kremy z zawartością mocznika do 20% intensywnie nawilżają i zmiękczają skórę. Dzięki temu włoskom znacznie łatwiej jest przebić się przez naskórek i pojawić na jego powierzchni bez powikłań.
Szczotkowanie ciała
Szczotkowanie ciała również może pomóc w walce z wrastającymi włoskami. Skutecznie usuwa martwy naskórek i poprawia krążenie krwi, a w ten sposób ułatwia włoskom przedostanie się przez skórę. Dodatkowo zmiękcza ją i sprawia, że na dłużej pozostaje gładka, elastyczna oraz odpowiednio dotleniona.
Nawilżanie od wewnątrz
Nie bez znaczenia jest także właściwe nawadnianie ciała. Jeśli nie przyjmujesz odpowiedniej ilości płynów, Twoja skóra ma większą tendencję do przesuszania i rogowacenia, a to znacznie utrudnia włoskom prawidłowy wzrost. Pij minimum 1,5-2 l wody każdego dnia, aby zapewnić swojemu ciału właściwe nawodnienie, a tym samym także miękkość i sprężystość. Dzięki temu znacznie łatwiejsza będzie też sama depilacja.
Wrastające włoski – jak zapobiegać?
Żeby zapobiec wrastaniu włosków, warto również zwrócić uwagę na sposób ich usuwania. Nie wystarczy jedynie przejechać po skórze maszynką lub przykleić i oderwać plaster z woskiem. Ważna jest odpowiednia higiena, dobór kosmetyków dopasowanych do rodzaju skóry i depilowanej okolicy oraz metoda golenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, aby nie popełniać tych samych błędów podczas depilacji.
Odpowiedni sposób golenia maszynką
Korzystanie z tępej maszynki do golenia i usuwanie włosków „pod włos” to jedna z głównych przyczyn ich wrastania. Jeśli chcesz temu zapobiec, sięgaj zawsze po ostrą maszynkę i dezynfekuj ją przed użyciem. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko podrażnień i przedostania się bakterii do krwi przez drobne ranki, które czasem powstają w czasie depilacji. Nie zapominaj także o stosowaniu kosmetyku, który zapewni ostrzom poślizg – pianka lub krem do golenia sprawi, że maszynka będzie się gładko przesuwać po skórze i nie spowoduje podrażnień.
Higiena depilacji
Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu skóry przed depilacją (zarówno maszynką, jak i woskiem). Powinna być lekko rozgrzana, zdezynfekowana i złuszczona, żeby można było właściwie usunąć włoski. Ważne jest też umycie rąk i dezynfekcja akcesoriów, których używasz do depilacji. Sięgaj zawsze po nowe jednorazowe plastry, a na dłonie zakładaj rękawiczki.
Depilacja laserowa
Świetnym sposobem na uniknięcie wszelkich nieprzyjemnych kwestii związanych z depilacją woskiem i goleniem maszynką jest trwała depilacja laserowa. Wiązka lasera uszkadza barwnik we wnętrzu włosków pod skórą i usuwa cebulki w mieszkach. Zazwyczaj potrzeba kilku lub kilkunastu zabiegów, żeby na długi czas pozbyć się włosów pod pachami, na nogach, w okolicy bikini czy na innych częściach ciała. Po określonym czasie warto wykonać zabiegi przypominające, aby utrzymać efekt.
Podsumowanie
Problem wrastających włosków jest dość powszechny, dlatego nie powinien być powodem do niepokoju. Odpowiednia pielęgnacja, stosowanie dobranych do rodzaju skóry kosmetyków i zmiana sposobu depilacji to klucz do gładkiego ciała. Regularnie złuszczaj naskórek i stosuj balsamy nawilżające, aby włoski mogły prawidłowo odrastać. To pozwoli skutecznie zapobiec rozwojowi stanów zapalnych i pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak wrastanie włosków wiąże się z silnymi i rozległymi zapaleniami mieszków, konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Źródła:
- W. Jankowiak, E. Bartoszewicz, W. Jereczek, Zastosowanie technologii laserowej w usuwaniu zbędnego owłosienia, http://www.odermatol.com/odermatology/2023e/E469.Zastosowanie-JankowiakW.pdf (dostęp: 25.06.2024 r.).
- D. Kozicka, Wrastające włoski na nogach i podrażnienia, https://drkozicka.pl/wrastajace-wloski-na-nogach-i-podraznienia/ (dostęp: 25.06.2024 r.).
- L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis-Święty, D. Wcisło-Dziadecka i in., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2007, vol. 24, nr 6, s. 282–289.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]