Wolumetria twarzy – czym jest i jakie daje efekty?
Wraz z wiekiem, w organizmie spada produkcja włókien kolagenu, elastyny i cząsteczek kwasu hialuronowego. Na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki i nierówności, a owal twarzy zaczyna tracić swój dotychczasowy kształt. Medycyna zna jednak sposoby, by dostarczyć kwas hialuronowy bezpośrednio do tkanek podskórnych.
Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym to zabieg nieinwazyjny, który pozwala uzupełnić ubytki podskórnej tkanki tłuszczowej. Terapia wolumetryczna umożliwia wymodelowanie owalu twarzy, skorygowanie kształtu nosa, uwydatnienie kości policzkowych, a nawet odmłodzenie i nawilżenie skóry dłoni. Sprawdź, na czym polega, jak wygląda i jakie efekty daje zabieg wolumetrii twarzy.
W poniższym artykule dowiesz się:
Wolumetria twarzy – co to za zabieg?
Procesom starzenia towarzyszy spowolnienie produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, a co za tym idzie – spada objętość tkanek miękkich. Wówczas zmianie mogą ulec rysy twarzy. Postępuje bowiem wtedy zniekształcenie owalu i zwiększa się głębokość zmarszczek.
Zabieg wolumetrii twarzy to modelowanie policzków poprzez uzupełnienie ubytków w tkankach podskórnych za pomocą kwasu hialuronowego. Preparat podany odpowiednio głęboko, może zatrzymać proces opadających policzków i poprawić jędrność skóry. Iniekcji może dokonać lekarz medycyny estetycznej, po wcześniejszym wywiadzie medycznym i badaniu skóry pacjenta.
Wolumetria twarzy nie należy do bolesnych zabiegów – specjalista nakłada specjalny krem, który umożliwia znieczulenie miejscowe skóry. Dodatkowo niektóre preparaty na bazie kwasu hialuronowego zawierają substancję znieczulającą – lidokainę. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności.
Wolumetria twarzy – krok po kroku
Jeśli niedługo czeka Cię modelowanie twarzy, warto wiedzieć, jak przebiega taka wizyta u specjalisty medycyny estetycznej. Oto, na czym polega zabieg wolumetrii twarzy:
Krok 1 – konsultacja
Zanim lekarz zdecyduje o zastosowaniu kwasu hialuronowego i terapii wolumetrycznej, przeprowadza z pacjentem bardzo obszerny wywiad medyczny. Na pewno zapyta Cię m.in. o choroby autoimmunologiczne, przyjmowane leki, alergie, czy stan fizjologiczny (ciąża, okres karmienia piersią). Specjalista oceni również Twój naskórek – stany zapalne skóry i aktywne dermatozy czasowo wykluczają wolumetrię.
Dopiero jeśli okaże się, że nie ma przeciwwskazań do podania preparatu, lekarz wyrazi zgodę na wypełnienie zapadniętych policzków lub okolic żuchwy za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego.
Krok 2 – znieczulenie
Większość lekarzy, zanim przystąpi do wykonywania zabiegu, decyduje się zastosować znieczulenie miejscowe w postaci specjalnego kremu. To znacznie zmniejsza dolegliwości odczuwane podczas nakłuć.
Krok 3 – wprowadzenie usieciowanego kwasu hialuronowego
Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz rozpoczyna podawanie preparatu za pomocą igły lub kaniuli w głąb skóry określonych części twarzy. Dzięki substancjom znieczulającym zabieg jest praktycznie bezbolesny.
Krok 4 – rozprowadzanie preparatu pod skórą
Ostatni krok to delikatny masaż, który pozwoli substancji równomiernie wniknąć w głębokie warstwy skóry, żeby uniknąć nierówności, a owal twarzy był odpowiednio wymodelowany.
Po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk i lekkie zaczerwienienie w miejscu wkłucia, które naturalnie ustępują po kilku dniach.
Wolumetria twarzy – efekty
Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego medycyna estetyczna często korzysta z jego cennych właściwości. Efekty zabiegu wolumetrii twarzy zależą w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji pacjenta i widoczne są zazwyczaj po 2-6 tygodniach.
Efekt utrzymuje się od 9 do 24 miesięcy. Niektóre czynniki, takie jak palenie tytoniu, niezdrowy tryb życia, częste opalanie, czy korzystanie z zabiegów powodujących rozgrzewanie tkanek, mogą znacznie skrócić ten czas.
Całkowita cena zabiegu zależy od ilości podanego preparatu (zwykle od 1 do 4 ml jednorazowo) i waha się w granicach 800-1600 zł za ml.
Wolumetria twarzy – czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?
Nie każdy może skorzystać z zabiegu modelowania kości policzkowych kwasem hialuronowym. Do przeciwwskazań należą:
- ciąża i okres laktacji,
- aktywne infekcje wirusowe,
- choroby nowotworowe i chemioterapia,
- niektóre choroby autoimmunologiczne,
- nasilona skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- alergia na którykolwiek ze składników preparatu.
Podsumowanie
Wolumetria twarzy należy do zabiegów stosunkowo bezpiecznych, jeśli wykonywana jest przez lekarza medycyny estetycznej, przy braku przeciwwskazań. Trwa ok. 20-40 minut, a po zabiegu pacjent nie wymaga rekonwalescencji.
Źródła:
- Ł. Bełza, Lifting wolumetryczny twarzy – działanie i wskazania, https://www.nowaestetyka.pl/lifting-wolumetryczny-twarzy-kwasem-hialuronowym-dzialanie-i-wskazania/ (dostęp 13.04.2023).
- P. Styczeń, Wolumetria twarzy, „Uroda i Medycyna”, 2015, nr 3, s.38-42.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]