Witaminy na skórę, które pomogą Ci przetrwać zimę!
Organizm potrzebuje witamin, aby prawidłowo funkcjonować. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że działanie tych substancji jest widoczne również na zewnątrz. Wiele z nich wpływa na stan naskórka i błon śluzowych. Dbanie o ich prawidłowy poziom jest ważne szczególnie zimą. Zobacz, które witaminy zapewniają zdrowy wygląd skóry.
Zima nie jest łaskawa dla skóry. Niekorzystne warunki pogodowe – mróz, suchy wiatr, nagłe zmiany temperatur – powodują uszkodzenie komórek naskórka, utratę optymalnego nawilżenia, a tym samym pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Skóra staje się sucha, zaczerwieniona, wrażliwa i popękana. Zimą jesteśmy też narażeni na niedobór witamin, ponieważ zmienia się sposób odżywiania. Ich brak w diecie również ma negatywny wpływ na cerę, co dość szybko staje się widoczne.
Z artykułu dowiesz się:
Witaminy na skórę – dlaczego warto uwzględnić je w swojej diecie?
Witaminy to grupa różnego rodzaju substancji, które wykazują właściwości korzystne dla organizmu. Bez nich komórki całego ciała nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Niektóre z nich mają szczególne znaczenie dla skóry. Ich działanie jest wielokierunkowe. Poszczególne substancje wzajemnie się uzupełniają. Dlatego dla utrzymania cery w zdrowiu konieczne jest utrzymywanie wszystkich witamin na optymalnym poziomie.
Witaminy:
- zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry,
- chronią komórki przed działaniem wolnych rodników,
- biorą udział w naturalnej syntezie kolagenu,
- utrzymują nabłonek skóry we właściwym stanie,
- wspierają regenerację skóry,
- wspierają utrzymanie prawidłowego napięcia i pigmentacji skóry,
- spowalniają procesy starzenia się.
Prawidłowy poziom witamin ma również duże znaczenie przy problemach (takich jak przesuszona i pękająca skóra) i chorobach dermatologicznych (m.in. atopowym zapaleniu skóry, trądziku, łuszczycy). Wspierają łagodzenie objawów oraz regenerację skóry.
Jakie witaminy wpływają na kondycję naszej skóry?
Na odpowiedni stan cery oraz regenerację i nawilżenie skóry wpływają następujące witaminy:
Witamina C
Witamina C (kwas askorbinowy) to silny przeciwutleniacz. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i opóźnia proces starzenia. Dzięki niej mogą być naturalnie produkowane kolagen i kwas hialuronowy. Witamina C wzmacnia także naczynia krwionośne i wspiera gojenie się ran.
Witamina A
Witamina A jest przeciwutleniaczem. Ponadto warunkuje utrzymanie nabłonka w dobrym stanie, poprawia koloryt skóry i wspiera jej regenerację.
Wiatmina E
Jest nazywana witaminą młodości, ponieważ spowalnia procesy starzenia się. Witamina E aktywnie wspiera regenerację naskórka i utrzymanie odpowiedniego stopnia nawilżenia skóry.
Witamina D
Witamina D wspiera gojenie się skóry i łagodzenie stanów zapalnych – szczególnie w przebiegu chorób skóry.
Witamina B5
To kwas pantotenowy, który jest często dodawany do kosmetyków. Opóźnia procesy starzenia się, a także łagodzi stany zapalne skóry.
Witamina B2
Witamina B2 bierze udział w metabolizmie tłuszczów, węglowodanów, białek i aminokwasów. Tym samym wspiera regenerację skóry. Jej niedobór objawia się stanami zapalnymi w obrębie naskórka i skóry właściwej.
Witamina B3
Wspiera utrzymanie nabłonka skóry we właściwym stanie. Zapobiega powstawaniu pelagry, która objawia się łuszczeniem, pękaniem i zaczerwienieniem naskórka.
Witamina B7
To inaczej biotyna. Zapewnia skórze zdrowie i odpowiedni stan, ponieważ chroni ją przed nadmiernym łojotokiem.
Witamina K
Witamina K wzmacnia naczynia krwionośne i wspiera procesy krzepnięcia krwi. Ma duże znaczenie przede wszystkim dla posiadaczy cery naczynkowej.
Domowa apteczka witamin – zadbaj o skórę od wewnątrz
Witaminy mogą być dostarczane skórze zewnętrznie. Są one częstym składnikiem kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Dodaje się je również do preparatów przeznaczonych do stosowania przy problemach skórnych i chorobach dermatologicznych. Należy jednak pamiętać, że witaminy na skórę należy uzupełniać również od wewnątrz.
Głównym źródłem witamin powinno być pożywienie. Dobrze zbilansowana i zdrowa dieta jest w stanie dostarczyć ich w ilości, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu. Jadłospis powinien być różnorodny i pełen produktów, które zawierają duże ilości witamin. Dla przykładu – najlepszym źródłem witaminy C są świeże owoce i warzywa, witaminy K zielone warzywa liściaste, natomiast witamina E jest obecna głównie w olejach roślinnych, a witamina B2 w produktach pełnoziarnistych.
Istnieje również możliwość dodatkowej suplementacji przy pomocy gotowych preparatów zawierających witaminy. Są one dostępne bez recepty, ale należy je stosować pod kontrolą lekarza, gdy zostaną stwierdzone niedobory. Suplementy można przyjmować także w celach profilaktycznych (dotyczy to głównie osób, które np. stosują diety eliminacyjne). W preparatach może być obecna tylko jedna witamina lub kilka jednocześnie (tzw. kompleks witamin).
Podsumowanie
Witaminy są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu skóry. Odpowiadają za jej nawilżenie, ochronę i regenerację. Należy dostarczać je wraz z pożywieniem, a w razie potrzeby sięgnąć po suplementy diety. Objawy, które mogą świadczyć o niedoborach witamin to: popękana skóra, sucha skóra, zaczerwienienie, pieczenie, stan zapalny i podatność na uszkodzenia. Suplementacja zawsze powinna iść w parze z pielęgnacją dostosowaną do rodzaju cery.
Źródła:
- M. Jarosz i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
- H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, nr 91, s. 352–356.
- W. Czerwonka i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 1, s. 13–16.
- A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 229–238.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]