Ukąszenie żmii – jakie są objawy i jak pomóc osobie poszkodowanej?
Ukąszenie żmii może wywołać panikę zarówno u poszkodowanego, jak i świadków zdarzenia. Żmije to jedyne jadowite węże występujące naturalnie w Polsce, a ich aktywność wzrasta w okresie wiosenno-letnim, co zwiększa ryzyko przypadkowych spotkań z ludźmi. Warto jednak pamiętać, że żmije nie atakują bez wyraźnego powodu, ich instynktowną reakcją na kontakt z człowiekiem jest ucieczka.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są typowe objawy ukąszenia żmii oraz jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie pomóc osobie poszkodowanej. Wiedza na ten temat może okazać się nieoceniona w sytuacji kryzysowej, dlatego warto być przygotowanym i wiedzieć, jak postępować w przypadku zdarzenia.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda żmija zygzakowata i gdzie występuje?
- Czym grozi ukąszenie żmii zygzakowatej?
- Jakie są objawy występujące po ukąszeniu?
- Jak powinna przebiegać pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez żmiję?
- Jak chronić się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej?
Żmija zygzakowata – charakterystyka, występowanie
Żmija zygzakowata (Vipera berus) to nieduży wąż osiągający długość do 80 cm (najczęściej jest to 50-60 cm), a masa jego ciała dochodzi do 100 g. Osobniki tego węża mają zmienne ubarwienie. Najczęściej występują w różnych odcieniach brązu (od ciemnobrązowego do ceglastego), szarości, a najrzadziej w czarnym.
Żmija jest gatunkiem eurytopowym, co oznacza, że potrafi zaadaptować się w różnych warunkach środowiskowych, znosząc wysokie wahania temperatur, wilgotności czy zasolenia. Zasięg występowania węża w Europie jest bardzo szeroki. Obejmuje on kraje północne, jak Norwegia, Szwecja i Finlandia, obszar Europy Środkowej oraz Europę Południową (np. północ Grecji).
Aktywność żmij rozpoczyna się wczesną wiosną. Dorosłe osobniki samców wychodzą wtedy z zimowych kryjówek, a kilka tygodni później na powierzchni pojawiają się także samice. W maju widoczność żmij zwiększa się na otwartym terenie ze względu na ich okres godowy. Węże zapadają w hibernację jesienią, kiedy temperatura spanie poniżej 0°C.
W Polsce żmija zygzakowata występuje na terenie całego kraju, w różnych typach siedlisk o chłodnym mikroklimacie. Obszarami największej koncentracji żmij są tereny górzyste, w tym przede wszystkim Bieszczady, Beskidy, a także niższe partie Tatr. Węże występują licznie także w okolicach Białegostoku i Pomorza. Bytują one głównie na obrzeżach lasów, polan i torfowisk. Często zagnieżdżają się pod kamieniami, wśród korzeni drzew czy w gęstych zaroślach. Rejonem o najrzadszym występowaniu żmii zygzakowatej jest obszar Wielkopolski.
Jak odróżnić żmiję zygzakowatą od innych węży?
W Polsce występuje pięć gatunków węży, spośród których jadowita jest tylko żmija zygzakowata. Osobniki pozostałych gatunków także mogą ukąsić człowieka, ale w przeciwieństwie do żmij, nie wytwarzają toksycznego jadu.
Cechy, które wyróżniają żmiję zygzakowatą od innych gatunków węży to:
- charakterystyczny zygzak na części grzbietowej – to ciemny wzór ciągnący się od głowy do ogona. Może mieć różną szerokość i odcienie w zależności od ubarwienia zwierzęcia. To charakterystyczna cecha, po której najczęściej od razu można rozpoznać żmiję. Zdarza się jednak, że niektóre osobniki nie mają wyraźnie zaznaczonego zygzaka, np. żmije melanistyczne (ciemno ubarwione).
- pionowe źrenice i ciemnobrązowe lub ciemnoczerwone tęczówki – pozostałe węże występujące w Polsce mają okrągłe źrenice.
- trójkąta i płaska głowa – wyraźnie oddziela się od reszty ciała, a po jej bokach znajdują się szpary słuchowe.
- łuski – są gładkie i błyszczące, tworzą równe rzędy.
Czy jad żmii jest niebezpieczny dla zdrowia?
Żmija zygzakowata może ukąsić człowieka, jednak produkcja jadu wymaga od niej dużego nakładu energii. Jad służy jej głównie do polowania, dlatego atakuje tylko w sytuacji zagrożenia. Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej przypadkowo i niespodziewanie – np. gdy ktoś na nią nadepnie lub sięgnie ręką w miejsce, gdzie akurat przebywa.
Ukąszenie przez żmiję może być niebezpieczne, ponieważ nie da się przewidzieć, jak na jej jad zareaguje konkretny organizm. Zawarte w jadzie toksyczne substancje działają hemolitycznie, mogą przyczyniać się do uszkodzeń nerek oraz prowadzić do skazy krwotocznej. Najniebezpieczniejszą sytuacją jest uczulenie na jad, które może doprowadzić do ogólnoustrojowej reakcji alergicznej, w tym reakcji rzekomoanafilaktycznej lub anafilaktycznej. Ukąszenie najgorzej znoszą dzieci i osoby starsze.
W skład jadu żmii wchodzą enzymy, nieenzymatyczne peptydy, jony metali, a także hialuronidaza, która odpowiada za zwiększenie stopnia wchłanianych jadu. Działanie pozostałych szkodliwych substancji wpływa m.in. na rozkład białek i uszkodzenia włókien mięśniowych, prowadząc m.in. do zaburzenia krzepliwości krwi. Pojawia się także ryzyko martwicy tkanek.
Rodzaje ukąszeń
Wyróżnia się dwa rodzaje ukąszeń żmii zygzakowatej:
- suche ukąszenia – podczas których nie dochodzi do wstrzyknięcia jadu. Na skórze widoczne są wtedy dwie małe rany po zębach jadowych węża. Miejsce ukąszenia może być bolesne, opuchnięte i zaczerwienione. Suche ukąszenia są najczęstszą formą ukąszenia przez żmije zygzakowate.
- mokre ukąszenia – w przeciwieństwie do suchych, charakteryzują się wstrzyknięciem jadu, który przedostaje się do innych partii organizmu przez układ krwionośny. Mokre ukąszenie żmii charakteryzuje się miejscowym obrzękiem, osłabieniem organizmu i objawami ogólnoustrojowymi.
Z reguły ukąszenia suche nie są tak groźne jak mokre, ponieważ toksyny nie dostają się do krwioobiegu, natomiast w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza. Tylko specjaliści są w stanie ocenić stopień ukąszenia według odpowiedniej skali i zareagować na występujące objawy.
Objawy występujące po ukąszeniu żmii
Ukąszenie żmii może skutkować różnymi objawami w zależności od organizmu, na ich nasilenie wpływa m.in. głębokość ukąszenia oraz ilość wpuszczonego jadu na kilogram masy ciała. Istotne znaczenie mają także choroby współistniejące czy infekcje, a także miejsce ukąszenia. Najczęściej dochodzi do ukąszeń w kończyny dolne i górne. Szczególnie groźne mogą być natomiast ugryzienia w twarz czy szyję.
Ukąszenie żmii może wywoływać objawy ogólnoustrojowe, na przykład:
- zaczerwienie, obrzęki i pieczenie skóry w miejscu ukąszenia,
- gorączka,
- powiększone węzły chłonne,
- krwotok podskórny,
- spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca,
- obrzęki płuc, skurcz oskrzeli,
- ból brzucha, wymioty i biegunka,
- zaburzenia świadomości.
Leczenie
Leczenie szpitalne w przypadku ukąszenia żmii polega na łagodzeniu objawów i obserwacji przez co najmniej 24 godziny. Skutecznym sposobem na złagodzenie objawów jest podanie antytoksyny jadu żmii. W przypadku uporczywych i nasilających się objawów stosuje się ją jak najszybciej po ukąszeniu.
Antytoksyna pozyskiwana jest z surowicy koni, które immunizuje się jadem żmii zygzakowatej. Przeciwciała zawarte w preparacie neutralizują patogeny, które przedostały się do organizmu wraz z jadem żmii. Antytoksynę podaje się domięśniowo. W szpitalu można spodziewać się także zastrzyku chroniącego przed tężcem.
Jak powinna przebiegać pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez żmiję?
Jeżeli dojdzie do ukąszenia, jeszcze przed dotarciem do lekarza lub czekając na pomoc, należy udzielić poszkodowanej osobie pierwszej pomocy. Powinna ona polegać na:
- Uspokojeniu osoby ukąszonej, obserwowaniu jej zachowania i samopoczucia.
- Delikatnym obmyciu rany czystą wodą i mydłem.
- Schłodzeniu rany zimnym kompresem, jeżeli pojawi się obrzęk.
- Wygodnym ułożeniu poszkodowanego, tak aby ograniczyć wykonywanie niepotrzebnych ruchów i spowolnić rozprzestrzenianie się jadu w organizmie. Ranna kończyna powinna być usztywniona i znajdować się poniżej poziomu serca.
- Wezwaniu karetki lub zawiezieniu rannej osoby do szpitala, nawet jeżeli podejrzewamy, że nie doszło do wstrzyknięcia jadu.
- Podawaniu dużej ilości płynów.
Objawy po ukąszeniu u dzieci są często bardziej nasilone niż u dorosłych. W przypadku ukąszeń najmłodszych należy działać zdecydowanie i szybko.
Czego nie robić przy udzielaniu pierwszej pomocy?
Wokół udzielania pierwszej pomocy osobie ukąszonej przez żmiję powstało wiele mitów. Podczas udzielania pomocy nie należy:
- Wysysać jadu żmii, naciskać ani nacinać miejsca ukąszenia.
- Podawać żadnych leków ani preparatów farmaceutycznych bez konsultacji z lekarzem czy ratownikiem.
- Nakładać opaski uciskowej, jeżeli nie mamy doświadczenia w jej obsłudze. Długotrwający ucisk kończyny może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Co robić, aby uniknąć ukąszenia?
Jest kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka ukąszenia, o których warto wiedzieć wybierając się np. na górską wędrówkę. Są to m.in.:
- Właściwy ubiór, czyli przede wszystkim wygodne, wysokie buty z wyżej wyciągniętą skarpetą. Dodatkowo można włożyć także spodnie z długą nogawką.
- Należy poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach, od których żmije, ze względu na obecność ludzi, przeważnie stronią.
- Należy powstrzymać się od zrywania dzikorosnących roślin i owoców.
- W trakcie przerwy na odpoczynek należy sprawdzić miejsce, w którym chcemy usiąść. Szczególnie jeśli są to wystające konary, pnie lub kamienie.
Podsumowanie
Okres letni związany jest ze wzmożoną aktywnością owadów i zwierząt, które mogą stanowić dla człowieka pewne zagrożenie. W każdym przypadku należy zdawać sobie sprawę z ewentualnego ryzyka i wybierać ubiór dostosowany do aktywności w terenie, być uważnym i rozglądać się, szczególnie spacerując z dala od uczęszczanych i wydeptanych ścieżek.
Ukąszenie żmii może być niebezpieczne, natomiast nie należy panikować. Jeżeli dojdzie już do ukąszenia trzeba wiedzieć, jak się zachować i nie wykonywać niepotrzebnych czynności. Podczas wycieczek z dziećmi należy zwrócić uwagę na to, aby nie oddalały się od rodziców i nie wkładały rąk w zarośla, ponieważ to najmłodsi znoszą ukąszenia węży najciężej.
Bibliografia
- A. Kolanek, Czy żmija zygzakowata jest niebezpieczna?, Towarzystwo Herpetologiczne Natrix, https://www.natrix.org.pl/wp-content/uploads/2021/03/czy-%C5%BCmija-jest-niebezpieczna.pdf (dostęp: 22.08.2024).
- L. Kowalewski, P. Profus, Rozmieszczenie, biometria i ekologia żmii zygzakowatej Vipera berus L. na Górnym Śląsku i Wyżynie Częstochowskiej, Chrońmy Przyrodę Ojczystą (63) 3, Kraków 2003.
- Nadleśnictwo Giżycko, Żmija zygzakowata, https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/zmija-zygzakowata (dostęp: 22.08.2024).
- M. Kaczmarski, #PatrzPodNogi - Trwają gody żmii zygzakowatej vipera berus, czy mamy się czego bać? – wyjaśnia herpetolog, https://puls.edu.pl/materia-y-prasowe/patrzpodnogi-trwaj-gody-mii-zygzakowatej-vipera-berus-czy-mamy-si-czego-ba-wyja (dostęp: 22.08.2024).
- D.M. Gałuszka, G. Witkowski, Postępowanie w przypadku ukąszenia przez żmiję, https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/192092,postepowanie-w-przypadku-ukaszenia-przez-zmije, (dostęp: 22.08.2024).
- Pacjent.gov.pl, Gdy zaatakuje żmija, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/gdy-zaatakuje-zmija, (dostęp: 22.08.2024).
Autorka
Klaudia Maj – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka polonistyki i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka przyrody, górskich wędrówek, entuzjastka aktywnego wypoczynku.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [09.06.2025]