Uczulenie na truskawki u dziecka – objawy. Jak reagować?
Lato i sezon owocowy to czas, na który większość z nas czeka z niecierpliwością, aby cieszyć się świeżymi, soczystymi malinami, truskawkami czy borówkami. Jednak dla osób z alergiami, szczególnie maluchów, może to być dość trudny okres. Alergie na popularne owoce mogą prowadzić do nieprzyjemnych, a czasem niebezpiecznych dla zdrowia reakcji organizmu. Jednym z czynników, jakie może je wywołać jest uczulenie na truskawki.
Uczulenie na truskawki u dzieci może być zarówno trudnym doświadczeniem dla maluchów, jak i przyczyną zmartwień ich rodziców. Gdy pojawiają się niepokojące objawy, takie jak wysypka, obrzęk czy problemy z oddychaniem, ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób szybko i skutecznie zareagować. Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy alergii na truskawki u dzieci oraz jak postępować, gdy u malucha wystąpi reakcja uczuleniowa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak objawia się uczulenie na truskawki u dziecka?
Kuszące, dojrzałe truskawki to owoce, które królują na stołach na początku każdego lata. Dodaje się je do deserów, obiadów na słodko, sałatek, a nawet słonych potraw. Są cennym składnikiem diety, ponieważ zawierają mnóstwo witamin (m.in. dużą ilość witaminy C, witaminę K), foliany oraz minerały, takie jak potas, wapń, fosfor, magnez, czy mangan. Te słodkie, czerwone owoce mają niski indeks glikemiczny i zawierają niewiele kalorii, dzięki czemu mogą po nie sięgać także diabetycy oraz osoby stosujące diety odchudzające.
Niestety truskawki są również silnym alergenem, który zwłaszcza u małych dzieci, wywołuje szereg nieprzyjemnych, uciążliwych objawów. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej największe jest u dzieci ok. 2 roku życia oraz maluchów w wieku przedszkolnym.
Naukowcy zaobserwowali, że alergia pokarmowa na truskawki pojawia się najczęściej u osób uczulonych na inne pokarmy lub pyłki. To tzw. alergia krzyżowa – polega ona na tym, że reakcję alergiczną u danej osoby mogą wywołać nie tylko alergeny pochodzące z uczulającego źródła, ale również te o podobnej budowie. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki traw, pyłek brzozy, banany, czy winogrona, może u niego wystąpić również alergia krzyżowa na truskawki.
Uczulenie tego typu objawia się tak samo, jak klasyczna alergia pokarmowa. Dolegliwości, jakie pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem to najczęściej:
- obrzęk ust, języka i jamy ustnej – wiąże się z tym, że uwolniona histamina zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych,
- obrzęk śluzówki gardła i związane z nim problemy z oddychaniem,
- mrowienie w ustach,
- chrypka lub świszczący oddech,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, nudności, wymioty,
- trudności w mówieniu i przełykaniu,
- obrzęk i zaczerwienienie spojówek,
- łzawienie oczu,
- swędząca, czerwona wysypka na skórze, która zazwyczaj znika w przeciągu doby.
Najpoważniejszym stanem, jaki wiąże się z alergią, jest wstrząs anafilaktyczny. Dochodzi wówczas do pobudzenia komórek tucznych, które zaczynają wydzielać histaminę, tryptazę i inne silne substancje, przyczyniające się do objawów anafilaksji. W jej przebiegu obserwuje się nagłe obniżenie ciśnienia krwi, duszności, zawroty głowy – najczęściej poprzedza je tzw. pokrzywka, czyli swędząca wysypka i obrzęk skóry. Osoba, u której doszło do wstrząsu może być oszołomiona lub stracić przytomność. W przypadku uczulenia przy wysokiej wrażliwości organizmu na alergen, konieczne bywa podanie adrenaliny w postaci zastrzyku.
Uczulenie na truskawki u dziecka – postępowanie
Z roku na rok rośnie częstotliwość występowania chorób alergicznych u coraz młodszych pacjentów, dlatego ważne jest właściwe leczenie uczulenia pod opieką doświadczonego specjalisty alergologa. Podstawą diagnostyki jest przede wszystkim obserwacja dziecka. Testy alergiczne, zarówno skórne, jaki i te z krwi nie zawsze dadzą pewną odpowiedź, np. jeśli jest to krzyżowa alergia na truskawki.
Leczenie alergii pokarmowych to przede wszystkim unikanie kontaktów z alergenem. Rodzice nie tylko nie powinni podawać dziecku samych owoców, ale również produktów, które mogą zawierać truskawki lub wyciągi z tych owoców. Warto dokładnie sprawdzać szczególnie składy deserów owocowych, gotowych słodyczy, dżemów, czy soków.
U niektórych dzieci przetworzone truskawki nie wywołują już objawów alergii, jednak część maluchów uczulają w każdej postaci (również poprzez samo zetknięcie ze skórą).
Jeśli zaobserwujesz u dziecka uczulenie na truskawki, niezbędna jest wizyta w poradni alergologicznej. Lekarz zbierze wywiad medyczny, oceni rodzaj zmian skórnych (jeśli wciąż będą widoczne), a następnie przepisze antyhistaminowe leki na alergię, dobrane do wieku dziecka. W żadnym wypadku nie należy stosować domowych terapii ekspozycyjnych, ponieważ spożycie truskawek przy alergii może wywołać u dziecka wstrząs anafilaktyczny.
Gdyby doszło do anafilaksji, konieczne jest błyskawiczne wezwanie pomocy medycznej. Dzwoniąc na 112 lub 999 należy podać dyspozytorowi jak najwięcej informacji na temat objawów, wieku dziecka oraz rodzaju alergenu. W przypadku wstrząsu niezbędne może się okazać podanie małemu pacjentowi zastrzyku z adrenaliny. Adrenalina podnosi ciśnienie tętnicze, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk tkanek, a komórki tuczne wydzielają mniej substancji zapalnych. Objawy silnej reakcji alergicznej ustępują, a lekarz z zespołu ratowniczego może zbadać dziecko. Jeśli wstrząs anafilaktyczny pojawił się u malucha po raz pierwszy, lekarz skieruje dziecko do poradni alergologicznej, celem diagnostyki i leczenia alergii.
Karuzela produktowa: produkty na alergie
Dlaczego truskawki mogą uczulać?
Truskawki, mimo iż są uznawane za jedne z najsmaczniejszych letnich owoców, często uczulają. Objawy alergii pojawiają się zazwyczaj u małych dzieci i mogą być bardzo niebezpieczne. Uczulenie na truskawki związane jest z rodzajem białek, jakie znajdują się w tych owocach. Jeśli układ immunologiczny rozpozna je jako szkodliwe dla organizmu, zacznie wytwarzać przeciwciała IgE, stymulujące uwalnianie histaminy. To właśnie ona wywołuje uciążliwe objawy uczulenia.
Warto również wiedzieć, że truskawki zawierają estry kwasu salicylowego (salicylany) – naturalne związki chemiczne, które mogą wywoływać alergie u osób na nie wrażliwych. Czynniki te sprawiają, że truskawki należą do owoców dość często powodujących reakcje alergiczne, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Podsumowanie
Spożywanie truskawek przez osoby na nie uczulone, wiąże się z typowymi objawami reakcji alergicznej, takimi jak: obrzęk śluzówek, swędząca wysypka skórna, duszności, bóle brzucha i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najbardziej niebezpiecznym objawem alergii na truskawki jest wstrząs anafilaktyczny, który powoduje nagłe obniżenie ciśnienia, zawroty głowy, kołatanie serca i może doprowadzić do śmierci, jeśli w porę nie zostanie podana pacjentowi adrenalina. Jeśli alergia pokarmowa występuje u Ciebie lub Twojego dziecka, skontaktuj się z lekarzem alergologiem, aby wdrożyć postępowanie, pozwalające zapobiegać sytuacjom niebezpiecznym dla zdrowia i życia.
Źródła:
- D. Wnęk, Truskawki, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/122096,truskawki (dostęp: 24.05.2024 r.).
- A. Hassan, Y. Venkatesh, An overview of fruit allergy and the causative allergens., "European Annals of Allergy and Clinical Immunology" 2015, Vol. 47, Iss. 6, s. 180-187.
- M. Rochalska, A. Orzeszko-Rywka, K. Czapla., The content of nutritive substances in strawberries according to cropping system., "Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering" 2011, Vol. 56, Iss. 4, s. 84-86.
- A. Krogulska, Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, "Alergia Astma Immunologia" 2016, t. 21, nr 1, s.16-27.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]