Twój lekarz Flebolog
Często narzekasz na uczucie ciężkich, zmęczonych nóg? W dodatku widoczne są na nich pajączki, czyli teleangiektazje? Koniecznie umów się na wizytę u flebologa. To specjalista zajmujący się chorobami układu żylnego. Flebologia zaś jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dlaczego? Coraz więcej osób, niezależnie od wieku, ma problemy z rozszerzonymi naczynkami i żylakami.
Już podczas pierwszej wizyty flebolog może zdiagnozować dolegliwości, a nawet określić ich skalę. Na tej podstawie ustala się leczenie. Specjalista może zalecić kompresjoterapię, zabiegi (najczęściej mało inwazyjne), zmianę stylu życia oraz leki.
Kiedy potrzebna jest wizyta
Pajączki czy żylaki są widoczne? To znak, że już od dłuższego czasu żyły nie funkcjonują prawidłowo. Jednak niewydolność żylna daje o sobie znać znacznie wcześniej. Trzeba tylko obserwować swoje nogi. Symptomy, na które warto zwrócić uwagę, to:
- nasilająca się w ciągu dnia opuchlizna;
- uczucie ciężkości nóg;
- zasiniona, lekko zaczerwieniona skóra;
- swędzenie skóry;
- częste skurcze łydek;
- ból łydek;
- ból na przebiegu żyły;
- brązowe przebarwienia skóry przy kostkach;
- trudno gojące się rany na podudziach.
Nowa dziedzina
Flebologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, ale coraz bardziej popularna. Wyodrębniona została z chirurgii naczyniowej. Natomiast – w rozumieniu Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty – w Polsce nie ma na razie takiej specjalizacji lekarskiej jak flebolog.
(Nie)Tylko panie
Najczęściej spotykaną chorobą układu żylnego jest jego niewydolność. Dotyczy zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn (3:1) – tłumaczy dr Cezary Szary. – Wynika to z faktu, iż – poza wrodzoną skłonnością żył do rozciągania – kluczowy wpływ mają ciąże. Jest to związane z niewydolnością żylną miednicy, która objawia się żylakami w okolicach przymacicza i przeciekami żylnymi w okolicach intymnych.
Jeśli nie odczuwasz żadnej z tych dolegliwości, ale na żylaki chorowali twoi rodzice, również zaplanuj wizytę u flebologa. W przypadku tej choroby znaczącą rolę odgrywają też geny. Z tych samych powodów ważne jest działanie prewencyjne: naczynia żylne mogą być zbudowane nieprawidłowo.
Przygotowanie do wizyty
Nie musisz wykonywać żadnych badań. Te, które będą potrzebne, lekarz zaproponuje po wstępnych oględzinach. Najczęściej wykonywane jest USG żył kończyn dolnych (tzw. USG Dopplera). Warto natomiast zwrócić uwagę na ubiór – powinien umożliwiać oględziny nóg.
Ostatnia aktualizacja [08.10.2021]