Trądzik niemowlęcy, trądzik noworodkowy i rumień noworodkowy – co trzeba o nich wiedzieć
Trądzik niemowlęcy, trądzik noworodkowy i rumień noworodkowy to tylko niewielka część problemów skórnych, które mogą pojawić się u najmłodszych dzieci. Co to jest rumień noworodkowy, trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy? Czym smarować zmiany skórne? Czy jest się czym niepokoić?
Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – co to jest
Trądzik, który wszyscy kojarzymy z okresem dojrzewania, może występować także u dzieci. Choroba dotyczy ok. 7 proc. najmłodszych przed 12. rokiem życia. Trądzik u noworodków i niemowląt nazywany jest odpowiednio noworodkowym i niemowlęcym.
Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – kiedy się pojawia
Trądzik noworodkowy pojawia się u ok. 20 proc. dzieci. Zmiany skórne występują zwykle w ciągu 3-4 tygodni po urodzeniu, ale mogą też być obecne już przy narodzinach. Trądzik, który pojawia się od 5. tygodnia do 12. miesiąca życia nazywany jest niemowlęcym. Zarówno trądzik niemowlęcy, jak i noworodkowy częściej występują u chłopców.
Trądzik noworodkowy – objawy
Objawy trądziku noworodkowego to:
• zaskórniki;
• krostki;
• grudki.
Zmiany najczęściej występują na twarzy, a zwłaszcza na policzkach, brodzie i powiekach maluszków. U niektórych noworodków trądzik pojawia się też na karku, szyi, klatce piersiowej i owłosionej skórze głowy. Część dzieci ma jedynie pojedyncze zaskórniki.
Trądzik noworodkowy – przyczyny
Zmiany skórne w trądziku noworodkowym rozwijają się pod wpływem hormonów (androgenów) matki i hormonów wytwarzanych przez dziecko. U noworodków i niemowląt mamy także do czynienia ze zwiększonym wydzielaniem łoju. Jest to normalne zjawisko, które ustępuje do 6. miesiąca życia. Dyskusja na temat przyczyn trądziku u noworodków nie jest zakończona. Pod uwagę bierze się także inne powody choroby.
Trądzik noworodkowy – rozpoznanie
By rozpoznać trądzik noworodkowy, lekarz musi m.in. wyeliminować inne choroby skórne, które mogą występować u najmłodszych w tym okresie życia. Należą do nich np.:
• potówki;
• prosaki;
• dziecięce łojotokowe zapalenie skóry;
• rumień noworodków (piszemy o nim poniżej).
Zmiany na skórze u noworodków mogą być również spowodowane stosowaniem leków (przez dziecko lub matkę w czasie ciąży czy karmienia piersią). Coraz częściej obserwuje się też problemy skórne najmłodszych dzieci, które są związane z nadmierną pielęgnacją ich zdrowej skóry oliwkami, olejami czy kremami.
Trądzik noworodkowy – leczenie
Zazwyczaj trądzik noworodkowy ustępuje sam po 6-12 tygodniach i nie wymaga leczenia. W mniej typowych przypadkach trądziku noworodkowego lekarz zaleca łagodny krem leczniczy lub maść o działaniu przeciwtrądzikowym. Takich preparatów, nawet jeśli są dostępne bez recepty, najlepiej nie dobierać na własną rękę, bo zbyt silne środki mogą dodatkowo podrażnić delikatną skórę dziecka. Jeśli zmiany w trądziku noworodkowym są bardzo duże, specjalista może też przepisać antybiotykoterapię ogólną.
Trądzik noworodkowy a trądzik niemowlęcy
Trądzik niemowlęcy to poważniejsza, ale na szczęście także rzadsza postać trądziku niż ten noworodkowy. Zmiany skórne zwykle mijają do 1. roku życia. Jednak czasem mogą być obecne nawet u dzieci w wieku 4, 5 lat. W przypadku wystąpienia trądziku niemowlęcego, istnieje też większe ryzyko pojawienia się trądziku w późniejszym wieku.
Trądzik niemowlęcy – objawy
W trądziku niemowlęcym zmiany występują na policzkach, a rzadziej na szyi, dekolcie i plecach. Są to:
• zaskórniki;
• grudki;
• krostki.
Mogą pojawić się także:
• guzki;
• cysty;
• zmiany naciekowe.
W cięższych postaciach trądziku niemowlęcego po ustąpieniu zmian mogą pozostawać blizny.
Trądzik niemowlęcy – diagnoza i co dalej
Rozpoznanie u dziecka trądziku niemowlęcego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dokładnych badań, w tym czasem także endokrynologicznych. Jest to potrzebne, by można było wykluczyć zaburzenia hormonalne związane z przedwczesnym dojrzewaniem.
Trądzik niemowlęcy – czym smarować trądzik niemowlęcy
Leczenie trądziku niemowlęcego polega na miejscowym stosowaniu preparatów przeciwtrądzikowych (w tym także zawierających antybiotyki). Co na trądzik niemowlęcy poza leczeniem miejscowym? Niekiedy lekarz musi zastosować leczenie ogólne antybiotykami. Terapię cięższych przypadków powinien prowadzić dermatolog z doświadczeniem w leczeniu dzieci.
Rumień noworodkowy – co to jest
Rumień noworodkowy, fachowo określany jako noworodkowy rumień toksyczny, to częsta choroba o nieznanej przyczynie. Pojawia się u 50-70 proc. najmłodszych urodzonych o czasie. Typowo ma to miejsce w ciągu 24–48 godzin po porodzie. U 5 proc. dzieci rumień noworodkowy jest obecny już przy narodzeniu.
Rumień noworodkowy – objawy
Objawami rumienia noworodkowego mogą być cztery rodzaje zmian:
• zmiany obrzękowe (przypominają one bąble pokrzywkowe);
• plamy rumieniowe;
• grudki;
• krostki.
Zmiany mogą pojawiać się na tułowiu, twarzy, rękach i nogach noworodka. Występują jakiś czas i znikają. Zwykle ustępują całkowicie w ciągu tygodnia.
Rumień noworodkowy – leczenie
Choroba nie jest powodem do niepokoju. Z reguły ma łagodny przebieg i nie wymaga leczenia.
Źródła:
https://www.termedia.pl/dermatologia/Tradzik-u-malych-dzieci-jak-rozpoznac-jak-leczyc-,24874.html (dostęp 29.09.2019)
https://podyplomie.pl/pediatria/17496,tradzik-dzieciecy (dostęp 29.09.2019)
https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.2.14. (dostęp 29.09.2019)
https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.2.12. (dostęp 29.09.1019)
https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/61086,choroby-zpecherzami-ikrostkami-unoworodkow (dostęp 29.09.2019)
Autorka:
Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian
O zdrowiu pisze od ponad 20 lat. Ukończyła kształcenie podyplomowe w Instytucie Żywności i Żywienia na kierunku dietetycznym. Jest mamą Rafała i żoną Krzysztofa. W wolnych chwilach czyta kryminały.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]