Trądzik niejedno ma imię – sprawdź kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej
Walka z trądzikiem bywa nierówna, okupiona wieloma wyrzeczeniami i poprzeplatana okresami względnego spokoju oznaczającego zwycięstwo, by któregoś dnia spojrzeć w lustro i zobaczyć na twarzy wielkie skupisko nowych pryszczy. Cera trądzikowa jest problemem wielu osób i wymaga specjalnej pielęgnacji. Jakie kosmetyki do pielęgnacji cery problematycznej mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się dolegliwości i jak powinna wyglądać jej pielęgnacja? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!
Cera trądzikowa – problem nie tylko nastolatków
Trądzik może pojawić się na skórze zarówno z wiekiem dojrzewania, jak i u osób dorosłych. Charakteryzuje się różną intensywnością od kilku denerwujących, ale nieszkodliwych pryszczy, które łatwo zamaskować, aż po całe gromady ropiejących krostek, wągrów i wyprysków pokrywających szyję, czoło, policzki, plecy i dekolt. O cerę trądzikową należy odpowiednio dbać, aby nie nasilać objawów. W tym artykule podpowiemy Ci, czego unikać i jaki rodzaj kosmetyków zastosować, aby poradzić sobie z uciążliwym problemem.
Z artykułu dowiesz się:
Jak dbać o skórę dziecka przy trądziku niemowlęcym?
Jak złagodzić objawy trądziku pospolitego?
Jakich kosmetyków używać w trądziku różowatym?
Jakie kosmetyki wybrać do podstawowej pielęgnacji skóry problematycznej?
Jak wyeliminować przyczyny trądziku?
Jakich kosmetyków używać w pielęgnacji cery trądzikowej?
Trądzik niemowlęcy – ostrożnie z kosmetykami!
Trądzik może pojawić się już w wieku noworodkowym i niemowlęcym, jest to tzw. trądzik niemowlęcy, którego przyczyn doszukuje się w pozostałości hormonów matki w krwiobiegu dziecka. Cera trądzikowa u dziecka nie jest powodem do zmartwień, a trądzik ma około 20% noworodków. Powinien samoistnie ustąpić, ale trzeba pamiętać o dokładnym myciu skóry wodą i łagodnymi preparatami myjącymi przeznaczonymi dla niemowlaków. Nie wolno stosować kosmetyków do cery trądzikowej, ponieważ mogą one zawierać substancje uczulające, drażniące i wysuszające delikatną skórę maluszka.
Trądzik pospolity – jak załagodzić jego objawy?
Trądzik pospolity jest związany ze zmianami hormonalnymi. Występuje w okresie dojrzewania, ale może utrzymywać się również długo później. Ma tendencję do pojawiania się w okresie przekwitania, a nierzadko jest jednym z objawów zespołu policystycznych jajników (PCOS). Charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem gruczołów łojowych, które możemy obserwować szczególnie w okolicy twarzy w postaci zaskórniaków, krostek z odczynem zapalnym.
Trądzik pospolity to choroba skóry, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Ważny jest w niej prawidłowy dobór kosmetyków, zabiegów oraz sposobu codziennego postępowania z cerą trądzikową. Powtarzanie błędów podczas pielęgnacji skóry trądzikowej będzie wzmagać nadprodukcję sebum i powstawanie niedoskonałości.
Pielęgnacja cery dotkniętej trądzikiem pospolitym polega przede wszystkim na dogłębnym oczyszczaniu skóry za pomocą kosmetyków do cery trądzikowej, szczególnie tych niezawierających alkoholu. Najlepiej wybierać kosmetyki o naturalnym składzie, ponieważ dodatki chemiczne mogą wysuszać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Twarz należy myć pianką lub żelem do cery trądzikowej, a skórę wycierać ręcznikiem papierowym, by nie przenosić na skórę bakterii gromadzących się na ręcznikach wielorazowych. Polecamy również głęboko oczyszczające toniki do twarzy posiadające działanie antybakteryjne. Należy także pamiętać o nawilżaniu cery. W tej sytuacji warto wybrać kremy nawilżające o lekkiej konsystencji, które nie będą wzmagać powstawania porów oraz zaskórniaków, a także nie będą nadmiernie obciążać skóry. Ostrożnie natomiast należy podchodzić do złuszczania naskórka peelingami oraz maseczkami. Są to inwazyjne metody, których nie lubi cera trądzikowa. Mogą one wzmagać zmiany skórne i stany zapalne skóry. Kosmetyki powinny delikatnie oczyszczać i nie powodować jej wysuszania, dlatego martwy naskórek należy usuwać poprzez stosowanie peelingów enzymatycznych.
Kosmetyki do cery trądzikowej w trądziku różowatym
Dużym problemem osób w wieku 30-55 lat jest trądzik różowaty. Czynnikami nasilającymi jego objawy są: stres, zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia hormonalne, alkohol, przesuszenie skóry, stosowane leki, zewnętrzne preparaty glikokortykosteroidowe i wiele innych.
W leczeniu trądziku różowatego zwykłe kosmetyki na trądzik mogą być nieskuteczne. Warto zatem sięgnąć po dermokosmetyki do cery trądzikowej dla dorosłych. Szczególnie polecane są preparaty o właściwościach bakteriobójczych, bakteriostatycznych, odtykające zatkane pory i pomagające usunąć nadmiar sebum.
Kosmetyki w domowej pielęgnacji cery problematycznej
Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna zacząć się od zakupu podstawowych kosmetyków, które pomogą Ci w walce z niedoskonałościami. Twoja domowa kosmetyczka powinna być zaopatrzona w:
- mydło, żel lub piankę do mycia cery trądzikowej np. na bazie aktywnego węgla, lub wyciągów ziołowych,
- tonik głęboko oczyszczający,
- kosmetyki do cery trądzikowej stosowane punktowo,
- maść cynkowa,
- retinoidy,
- dermokosmetyki zawierające kwas azelainowy,
- kremy nawilżające o działaniu antybakteryjnym.
Podobnie jak w trądziku pospolitym należy ostrożnie dobierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy trądzikowej, by nie przesuszać skóry ani nadmiernie nie złuszczać naskórka. Peelingi powinny być stosowane z rozwagą i jedynie od czasu do czasu, najlepiej w połączeniu kuracją nawilżającą.
Inne rodzaje trądziku – wyeliminuj przyczynę
Cera trądzikowa może być efektem działania czynników zewnętrznych. Dopóki nie usunie się przyczyny problemu, kosmetyki mogą jedynie łagodzić lub maskować wypryski. Problemy z trądzikiem mogą mieć osoby narażone na częsty kontakt z substancjami drażniącymi np. olejami, chlorem, różnego rodzaju pyłami, a także osoby przyjmujące leki na nadczynność tarczycy, antydepresanty lub glikokortykosteroidy. W takich sytuacjach należy zwrócić się do dermatologa o dobranie celowanego leczenia lub kosmetyków chroniących skórę przed działaniem substancji drażniących.
Cera trądzikowa – kosmetyki, których lepiej unikać
Niezwykle ważnym elementem dbania o cerę problematyczną jest odpowiedni dobór kosmetyków. Niestety, niektóre z nich mogą przyczynić się do nasilenia objawów, dlatego też wyeliminuj je ze swojej codziennej pielęgnacji.
Do substancji, których osoby z trądzikiem powinny się wystrzegać, należą:
- Parafina – natłuszcza, ale nie nawilża. Pozostawia skórę tłustą, co ułatwia przyczepianie się do niej brudu i bakterii nasilających trądzik.
- Gliceryna – powszechna substancja w nawilżających kosmetykach, ale w stężeniach powyżej 20% wysusza skórę.
- Lanolina – może zapychać pory i gruczoły łojowe, co nie jest wskazane przy cerze trądzikowej.
- Oleje roślinne – olej kokosowy, z kiełków pszenicy, olej kukurydziany, masło kakaowe mogą zaostrzać zmiany trądzikowe.
Podsumowanie
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy trądzikowej, dokładnie czytaj skład produktów. Każdy człowiek reaguje inaczej, a substancja, która w przypadku jednej osoby będzie skuteczna, u innej nasili objawy. Czasami trzeba przetestować kilka kosmetyków do cery trądzikowej, by trafić na ten odpowiedni dla swojej skóry. Na szczęście, gdy już znajdziesz swój sposób na trądzik, pożegnasz pryszcze raz na zawsze.
Źródła:
- Grażyna Chodorowska, Trądzik różowaty – objawy kliniczne, możliwości terapeutyczne, Borgis – „Postępy Nauk Medycznych” 3/2015, s. 204-210.
- Monika Serafin, Henryka Dąbrowska, Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie, Borgis - „Nowa Pediatria” 2/2003, s. 128-132.
- Luiza Marek, Trądzik różowaty, portal internetowy mp.pl dla pacjentów (07.06.2017).
Autor
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]