Trądzik grzybiczy – wstydliwy problem. Jak go rozpoznać i wyleczyć?
Choroby skóry często są wstydliwym i nie tylko estetycznym problemem – w wielu przypadkach towarzyszą im uciążliwe dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich schorzeń skórnych jest trądzik grzybiczy. Towarzyszą mu podobne objawy, jak te występujące przy trądziku pospolitym, co może utrudniać postawienie trafnej diagnozy i dobór odpowiednich metod leczenia.
Największym problemem pacjentów, borykających się z trądzikiem grzybiczym jest uporczywy świąd skóry. Może on skłaniać do rozdrapywania wykwitów, co z kolei przyczynia się do dalszego rozwoju trądziku grzybiczego. Sprawdź, czym objawia się kandydoza skóry twarzy i kto jest najbardziej narażony na tego rodzaju dermatozę. Podpowiadamy, jakie metody na złagodzenie objawów trądziku grzybiczego warto stosować, aby zmniejszyć dolegliwości i przywrócić skórze równowagę.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o trądziku grzybiczym?
- Co przyczynia się do powstania trądziku grzybiczego i jakie są objawy tej dermatozy?
- Jakie metody stosuje się w leczeniu trądziku grzybiczego?
Jak wygląda trądzik grzybiczy? Rozpoznanie
Trądzik grzybiczy to dermatoza, rozwijająca się w wyniku infekcji grzybiczej. Ze względu na podobne objawy, może przypominać trądzik pospolity, co sprawia, że wiele osób bagatelizuje ten problem, skupiając się na kwestiach estetycznych, zamiast na leczeniu. Warto pamiętać, że trądzikowe "pryszcze" to nie tylko niedoskonałości, które należy zamaskować, ale przede wszystkim są ściśle związane ze specjalnymi potrzebami skóry (często również całego organizmu).
Trądzik grzybiczy różni się od trądziku pospolitego (bakteryjnego) kilkoma podstawowymi kwestiami. Przede wszystkim, trądzik bakteryjny najczęściej występuje u osób w wieku nastoletnim i dla wielu jest nieodłącznym elementem okresu dojrzewania oraz zmian w gospodarce hormonalnej. Związany jest ze stanem zapalnym, który atakuje gruczoły łojowe skóry, nadmiernie je stymulując i powodując rogowacenie ujść mieszków włosowych (tzw. "zatykanie porów"). Z kolei trądzik grzybiczy obejmuje zapalenie mieszków włosowych, wywołane przez grzyby z rodzaju Malassezia, naturalnie bytujące na skórze. Jeśli dojdzie do ich zwiększonego rozrostu, pojawiają się charakterystyczne objawy.
Trądzik grzybiczy od trądziku pospolitego różni się także rozmiarem i miejscem występowania. W przypadku dermatozy o podłożu grzybiczym, na skórze pojawiają się krostki, guzki i drobne grudki, których średnica nie przekracza zazwyczaj 2 mm. Najczęściej zajmują one ramiona, górną część pleców oraz klatki piersiowej, rzadko atakują skórę twarzy. Z kolei trądzik pospolity lokalizuje się głównie na twarzy – objawia się w postaci zaskórników, czerwonych bolesnych guzków oraz ropnych wykwitów w różnych rozmiarach.
W leczeniu trądziku grzybiczego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, preparaty stosowane do cery trądzikowej w przypadku terapii trądziku pospolitego, mogą nasilić dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że trądzik grzybiczy czasem towarzyszy bakteryjnemu, ponieważ nadmierna produkcja sebum przyczynia się do rozwoju patogenów na skórze – wydzielina gruczołów łojowych stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów.
Jakie są przyczyny i objawy trądziku grzybiczego?
Dlaczego na skórze może rozwinąć się trądzik grzybiczy? Przyczyny (objawy są bezpośrednio z nimi związane) rozrostu kolonii grzybów Malassezia to najczęściej:
- osłabienie układu immunologicznego,
- nadmierne wydzielanie sebum,
- nieodpowiednia higiena,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry,
- dieta bogata w węglowodany,
- długi okres antybiotykoterapii,
- noszenie ubrań ze sztucznych materiałów,
- nadmierna wilgoć i wysoka temperatura otoczenia.
Najczęściej trądzik grzybiczy rozwija się w wyniku działania kilku spośród wymienionych czynników. Objawy, jakie zwykle towarzyszą tej dermatozie to:
- grudki, krostki i zaczerwienienie skóry,
- uporczywy świąd i bolesność cery przy dotyku,
- zwiększona produkcja sebum, co może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy lub łupieżu.
Należy pamiętać, że samodzielnie nie da się zdiagnozować trądziku grzybiczego, niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa i dobranie odpowiedniej terapii. Jej podstawą powinny być badania laboratoryjne, które potwierdzą grzybicze podłoże infekcji i pomogą określić wrażliwość drobnoustrojów na leki. Badanie mykologiczne jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne – pobiera się zeskrobinę z powierzchni chorej skóry, a następnie oddaje próbkę do analizy.
Leczenie trądziku grzybiczego
Ze względu na to, że w przypadku trądziku grzybiczego, dochodzi do zapalenia mieszków włosowych, a nie gruczołów łojowych, nie powinno się stosować tych samych preparatów i zabiegów, co przy trądziku bakteryjnym. Zażywanie leków (głównie antybiotyków) i produkty do pielęgnacji cery trądzikowej mogą przyczynić się do zaostrzenia zmian i nasilenia dolegliwości.
Żeby zwalczyć trądzik grzybiczy, należy przede wszystkim określić jego przyczynę i w miarę możliwości ją wyeliminować – np. zmienić sposób pielęgnacji skóry, zadbać o higienę i sięgać po przewiewną odzież z naturalnych materiałów. Niezbędne jest także miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych – klotrimazolu, czy ketokonazolu. Krem, maść lub płyn należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dermatolog może również polecić szampony przeciwłupieżowe oraz kosmetyki, które pomogą szybko złagodzić dolegliwości i będą wsparciem terapii.
Pamiętaj, że jeśli mimo stosowania leków oraz odpowiedniej pielęgnacji, objawy nadal się utrzymują lub mają charakter nawracający, konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Niezbędne może być także powtórzenie badań laboratoryjnych.
Walka z trądzikiem grzybiczym – o czym należy pamiętać?
Żeby powstrzymać rozwój infekcji oraz nie spowodować nasilenia dolegliwości, nie powinno się drapać swędzących zmian skórnych. Najlepiej w ogóle nie dotykać zmienionego chorobowo naskórka, aby nie przenosić bakterii, które mogą wywołać kolejne zakażenia.
Korzystne jest również ograniczenie spożycia węglowodanów – duża ilość cukru w diecie sprzyja rozwojowi grzybicy i może osłabiać proces leczenia. Warto też nosić odzież z przewiewnych materiałów, które umożliwiają ciału prawidłową termoregulację, a tym samym, nie przyczyniają się do tworzenia warunków korzystnych do namnażania grzybów.
W sieci dostępne są także przepisy na domowe maski oraz toniki ziołowe, jednak zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek preparaty do pielęgnacji, skonsultuj się z dermatologiem, żeby upewnić się, że babcine metody nie zaburzą procesu leczenia. Warto również wiedzieć, że domowa pielęgnacja nie zastąpi preparatów przeciwgrzybiczych, które są niezbędne, aby wyleczyć infekcję o takim podłożu.
Podsumowanie
W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, trądzik grzybiczy wywołany jest przez nadmierną aktywność grzybów, naturalnie bytujących na ludzkiej skórze. Może wpłynąć na to obniżenie odporności organizmu, nieodpowiednia higiena lub niewłaściwa pielęgnacja. Leczenie trądziku grzybiczego opiera się na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, a w przypadku nasilenia objawów, także leków doustnych. Domowe sposoby mogą być wsparciem terapii, ale nie zastąpią leczenia pod opieką lekarza dermatologa.
Źródła:
- A. M. Łańczak, M. Spałek, H. Kubisiak-Rzepczyk i in., Opis przypadku. Kandydoza i nużyca skóry twarzy imitująca zaostrzenie trądziku różowatego, "Przegląd Dermatologiczny" 2019, vol. 106, nr 4, s. 411-416.
- Cleveland Clinic, Fungal Acne, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24341-fungal-acne (dostęp: 24.05.2024 r.).
- G. Kądziela-Wypyska, R. Miturska, B. Wawrzycki i in., Profilaktyka i leczenie grzybic, "Borgis – Medycyna Rodzinna" 2004, nr 5, s. 201-204.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [11.06.2024]