TOP5 leków i suplementów na pamięć i poprawę koncentracji
Problemy z koncentracją i pamięcią mogą dotyczyć każdego, chociaż najczęściej dotykają osoby starsze, to zdarza się, że borykają się z nimi także dzieci. By walczyć z tego rodzaju dolegliwościami, można sięgnąć po pomocne suplementy diety lub leki. W tym artykule podpowiadamy, jaka jest różnica pomiędzy lekiem a suplementem diety i na które dostępne w aptekach preparaty warto zwrócić uwagę.
Z artykułu dowiesz się:
Czym różni się suplement diety od leku?
Kiedy siągnąc po suplement na pamięć?
Kiedy wybrać suplement na koncentrację?
Kiedy zdecydować się na lek na pamięć i koncentrację?
Jak wspomoć pamięć u seniorów?
Co zrobić, gdy dzieci mają problemy z koncentracją?
Jakie konkretnie leki i suplementy na poprawę pamięci i koncentracji wybrać?
Suplement diety kontra lek. Podobieństwa i różnice
Bardzo często, kiedy idziemy do apteki, traktujemy suplementy diety i leki równoważnie. Jest to jednak błąd. Suplementy diety to środki spożywcze, a nie lecznicze tak jak leki. Mają za zadanie uzupełniać naszą dietę, a ich skuteczność nie musi być udowodniona. Leki są przetestowane pod kątem leczenia chorób, zatwierdzone przez specjalne urzędy (UPRL), które podlegają ciągłym nadzorom i kontrolom przeprowadzanym przez inspekcję farmaceutyczną.
Coraz chętniej korzystamy z suplementów, które mają wspomóc nas na różnych płaszczyznach - spośród najczęściej wybieranych suplementów wymienić można suplementy witaminowe, suplementy na wzrok, suplementy na odchudzanie. Chociaż producent nie ma obowiązku potwierdzania skuteczności działania swojego preparaty, to zazwyczaj odpowiednio dobrana suplementacja przynosi oczekiwane efekty. Jeśli suplement bogaty jest w witaminy i składniki mineralne oraz dobrze przyswajalny, może rzeczywiście przysłużyć się naszemu zdrowiu.
Suplementy na pamięć - kiedy po nie sięgnąć?
Warto rozważyć suplementację, kiedy zauważymy:
- problemy z uczeniem się na pamięć,
- kłopoty z zapamiętywaniem krótkich informacji ( np. podanego adresu),
- problemy z pamięcią krótkotrwałą.
Tego rodzaju preparaty mogą się przydać także w sytuacjach, kiedy czeka nas okres wzmożonej nauki, np. przed zbliżającym się egzaminem.
Preparat wspomagający pamięć to zazwyczaj mieszanka różnych składników, które wspierają naturalną pracę mózgu. Nie brak w nich elementów takich jak tran, żeń-szeń, kofeina czy kwasy omega. Preparat na pamięć najlepiej działa wtedy, kiedy połączony jest z bogatą i urozmaiconą dietą.
Suplementy na koncentracje - wskazania
Czasem zdarza się tak, że mamy kłopoty z koncentracją - i o ile gorszy dzień zdarza się każdemu, to częste pojawianie się problemów ze skupieniem jest sygnałem alarmowym.
Jakie są wskazania, by sięgnąć po suplementy na koncentrację?
- brak możliwości skupienia na nawet prostych czynnościach,
- uczucie „bujania w obłokach”,
- problemy z wypowiedzią (gubienie wątków),
- kłopoty z uczeniem się.
Suplementy to za mało? Sięgnij po sprawdzone leki
Produkty lecznicze w odróżnieniu do suplementów mają udowodnioną skuteczność. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy nasz problem jest poważny i wymagamy szybkiego i skutecznego działania. Z leków na koncentrację i pamięć korzystają często osoby starsze, maturzyści, osoby z depresją oraz dzieci mające problemy szkolne. Udowodniona skuteczność to dla wielu niemal gwarancja rozwiązania wielu problemów. Leki zazwyczaj pełne są składników wspierających pracę mózgu (np. olej lniany, kwasy omega) - są więc nie tylko skuteczne, ale i całkowicie naturalne i bezpieczne dla organizmu.
Leki na pamięć dla seniora
Z wiekiem nasz organizm się starzeje i osłabia, nic więc dziwnego, że mamy coraz więcej problemów ze skupieniem, koncentracją i pamięcią. O ile wieczne poszukiwania po mieszkaniu okularów czy nieprzypominanie sobie jakiegoś nazwiska czy sceny z filmu nie jest niczym nadzwyczajnym, to jeśli problem się nasila i zmniejsza komfort życia, ważne jest, aby aktywnie temu przeciwdziałać.
Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy tryb życia. Pełnowartościowa dieta, aktywność fizyczna i umysłowa to klucz do sukcesu. Umysłowi nie możemy dać gnuśnieć - emerytura to nie powód, aby się zastać. Warto się rozwijać, planować nowe aktywności, stale być otwartym na nowe doświadczenia - nie tylko dla zdrowia, ale i dla własnej przyjemności.
Warto też zadbać o dobór odpowiednich leków. Na rynku istnieje wiele preparatów na pamięć i koncentrację dla seniorów. Większość z nich jest dostępna bez recepty i cechuje się wyosoką skutecznością. Seniorzy sięgają zazwyczaj po takie jak Bilobil, Ginkoflav, Vita Buerlecithin lub inne leki z lecytyną.
Problemy z koncentracją u dzieci w wieku szkolnym
Uczniowie często mają problemy z koncentracją uwagi, a natłok szkolych obowiązków, nauka na pamięć i konieczność skupienia uwagi za lekcjach są problematyczne. Problemy ze skupieniem u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych wymienia się:
- problemy z pokonywaniem trudności,
- brak ambicji, aspiracji,
- niewypracowanie umiejętności wytrwałej pracy,
- słaba motywacja do wysiłku,
- zła dieta,
- stres, frustracja,
- niesprzyjające warunki w szkole,
- złe warunki w domu.
Problemy z koncentracją u dzieci mogą objawiać się na dwa zasadnicze sposoby. Pierwszy z nich dotyczy dzieci, które wykonują powierzone im zadania bardzo powoli, nie potrafią się skupić i wydają się cały czas zamyślone - w takim przypadku można mówić o typie pasywnym. Drugi rodzaj objawów obejmuje dzieci wykonujące zadania chaotycznie i pobieżnie - są one niecierpliwe i nie potrafią nawet dokładnie zapoznać się z tematem.
Kiedy zaobserwujemy takie kłopoty u swoich dzieci, nie zrzucajmy tego na ich charakter, roztrzepanie czy inne wady, ale postarajmy się im pomóc. Sposobem na to może być nie tylko wsparcie psychiczne, zachęta do rozwijania talentów, budowa pozytywnych wzorców, ale także zadbanie o dobrą dietę i sprawdzone leki, jeśli są niezbędne. Oczywiście w przypadku dzieci szczególną rolę odgrywa konsultacja z lekarzem i sprawdzenie, czy dany suplement lub lek jest bezpieczny dla najmłodszych.
TOP 5 leków i suplementów na pamięć i koncentracje
Poniżej przedstawiamy listę konkretnych produktów, które mogą pomóc w koncentracji i zapamiętywaniu:
- Vita Buerlecithin - lek na zmęczenie oraz poprawę pamięci i koncentracji, 1000 ml
- Ginkofar Forte 80 mg wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, 60 tabletek
- Bilomag - suplement diety z ekstraktem z liści miłorzębu japońskiego
- Doppelherz aktiv Lecytyna Forte 1200, 30 kapsułek
- Biovital Pamięć, 1000 ml
Jest to lek doustny na bazie lecytyny i witamin, wspierający w okresach osłabienia zdolności do zapamiętywania i koncentracji, silnego stresu, depresji, ogólnego wykończenia, nadpobudliwości nerwowej itd. Pomocny dla osób starszych, przepracowanych, młodzieży w wieku szkolnym, dla osób z problemami z cholesterolem.
Ginkofar Forte to lek wskazany do stosowania w problemach z zaburzeniami sprawności umysłowej, pamięci, zdolności poznawczych, zwłaszcza u osób starszych i osób borykających się z łagodną demencją.
Suplement diety z ekstraktem z liści miłorzębu japońskiego poprawiającego funkcjonowanie mózgu.
Lecytyna to główny składnik suplementu diety Doppelherz Aktiv. Wskazaniami do stosowania jest okres nasilonego stresu, niepokoju i intensywnej pracy umysłowej.
Biovital Pamięć to preparat w formie płynu zawierający witaminy z grupy B, w tym witaminę B2 (ryboflawinę), która wspiera odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego i ma wpływ na zmniejszenie uczucia zmęczenia.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [19.06.2024]