Test PAPP-A to rodzaj nieinwazyjnych badań prenatalnych, w których wykrywa się ewentualne wady genetyczne płodu. Test PAPP-A nazywany jest badaniem podwójnym, ponieważ składa się na niego pobranie krwi oraz wykonanie badania USG. Ten rodzaj badania prenatalnego wykonuje się między 11. a 13. tygodniem ciąży.
Badania prenatalne stanowią obecnie coraz częstszą praktykę w zakresie profilaktyki zdrowia matki i dziecka oraz monitorowania prawidłowości przebiegu ciąży. Test PAPP-A, jako przykład takiego badania, stanowi doskonałą metodę na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. Dowiedz się więcej na temat testu PAPP-A.
Co to jest test PAPP-A? Czy jest obowiązkowy?
Test PAPP-A to jedno z najmniej inwazyjnych badań prenatalnych, na które składają się 2 badania. Jest to USG genetyczne oraz drugie badanie polegające na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Próbkę krwi do testu PAPP pozyskuje się w celu określenia stężenia wskaźnika PAPP (pregnancy-associated plasma protein A), czyli osoczowego białka ciążowego A, oraz beta hCG.
Wynik testu PAPP-A stanowi kluczowe dane, na podstawie których można ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Test pozwala zidentyfikować choroby genetyczne takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa lub zespół Pataua.
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów test PAPP-A powinna wykonać każda kobieta ciężarna. Test PAPP-A standardowo jest testem płatnym. Jego cena waha się od 250 do 400 zł w zależności od placówki medycznej, która go wykonuje. Refundacja testu PAPP jest możliwa tylko w określonych przypadkach. Są nimi:
- wiek ciężarnej powyżej 35. roku życia,
- ciężarna chorująca na wady genetyczne,
- urodzenie w poprzedniej ciąży dziecka z wadą genetyczną,
- wady genetyczne występujące w rodzinie ciężarnej lub u ojca dziecka,
- nieprawidłowy wynik badania ultrasonograficznego.
Kiedy należy wykonać test PAPP-A?
Wynik testu PAPP-A stanowi doskonałe narzędzie we wczesnym wykrywaniu wady genetycznej w organizmie płodu. Pozwala to na trafne dobranie metod profilaktycznych w czasie ciąży oraz po jej zakończeniu. Wyniki testu PAPP-A służą także jako dane na określenie wyliczenia ryzyka wystąpienia trisomii 21. chromosomu, co oznacza, że test PAPP pomaga w określeniu ryzyka wystąpienia zespołu Downa.
Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki testu PAPP, należy go wykonać przed 14 tygodniem ciąży. Optymalny czas wykonania testu PAPP-A to przedział między 11. a 13. tygodniem ciąży, czyli pierwszy trymestr. Jest to oficjalne zalecenie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. W trakcie tego okresu warto także wykonać USG, co pozwoli na precyzyjne zestawienie danych, czyli wyniki biochemiczne testu PAPP oraz USG. Działanie takie pozwoli na skuteczne określenie ryzyka wystąpienia wady genetycznej.
Warto zaznaczyć, że zły wynik testu PAPP określa się w momencie, gdy wielokrotność mediany (MoM) wynosi mniej niż 0,5 jednostek przy jednoczesnym wyniku hCG większym niż 2,52 jednostki. Takie wyniki najczęściej stanowią ryzyko wystąpienia zmian genetycznych w postaci zespołu Downa. Zespół Edwardsa oraz zespół Pataua występują przy wartości PAPP poniżej 0,33, natomiast zespół Turnera przy wartości około 1 jednostki MoM.