Terapia dla par – po czym poznać, że jest konieczna?
Codzienne problemy mogą sprawić, że dwoje kochających się ludzi emocjonalnie się od siebie oddali. Kiedy kłopoty z komunikacją stają się wyraźnie zauważalne i stwarzają trudności we wspólnym funkcjonowaniu, ratunkiem może być terapia par, którą prowadzi doświadczony psycholog. Małżeński czy partnerski kryzys często da się zażegnać z odpowiednią pomocą.
Terapia małżeńska może okazać się jedynym sposobem na uratowanie relacji. Kiedy w związku pojawiają się problemy z wzajemnym zrozumieniem, dialogiem, a skrywane latami urazy i konflikty przybierają na sile, warto poprosić o pomoc psychoterapeutę.
Z artykułu dowiesz się:
Terapia dla par – na czym polega?
Psychoterapia małżeńska wbrew pozorom nie jest zarezerwowana wyłącznie dla par po ślubie. Mogą z niej skorzystać osoby na każdym etapie związku, niezależnie od wspólnego stażu. Różni się ona od terapii indywidualnej głównie tym, że spotkania z terapeutą odbywają się z udziałem obydwojga partnerów. W terapii par najważniejszy jest dialog między każdą ze stron i psychologiem. Jeśli jest taka potrzeba, niezależnie od wspólnych sesji może trwać także terapia indywidualna każdego z partnerów lub tylko jednego z nich.
W czasie spotkań terapeuta pomaga analizować emocje związane z różnymi wydarzeniami i istotnymi dla partnerów sytuacjami. Po zebraniu odpowiedniej liczby informacji może rozpocząć terapię poznawczo-behawioralną lub pracować inną metodą, dopasowaną do potrzeb danej relacji. W ten sposób jest możliwe znalezienie przyczyny problemów w obecnym funkcjonowaniu związku, przepracowanie ich i wyeliminowanie z życia.
Terapia dla par – kto ją przeprowadza?
Zarówno terapię indywidualną, jak i terapię małżeńską może prowadzić psycholog, który posiada odpowiedni certyfikat. Ważna jest także praktyka – pary zgłaszające bardzo trudne przeżycia i problemy w ich relacji mogą potrzebować psychologa z większym doświadczeniem w rozwiązywaniu konfliktów.
Warto wiedzieć, że jeśli dany psychoterapeuta odbywał terapeutyczne spotkania indywidualne z jednym z partnerów, nie może prowadzić terapii pary. W takiej sytuacji powinna to być osoba neutralna, by żadna ze stron nie czuła się dyskryminowana lub nierozumiana. Wtedy szanse na uratowanie związku i podjęcie decyzji o kontynuowaniu przez partnerów wspólnego życia są znacznie większe.
Czas trwania terapii małżeńskiej to zazwyczaj 6-12 miesięcy, choć niektórym parom potrzeba mniej lub więcej spotkań do trwałej poprawy relacji.
Terapia dla par – skąd wiemy, że jest konieczna?
Jeśli wszelkie samodzielne próby nawiązania porozumienia i poprawienia komunikacji między partnerami okazały się nieskuteczne, warto poszukać pomocy u terapeuty. Kiedy konflikty przybierają na sile, a związek jest zagrożony rozpadem, terapia małżeńska może okazać się jedynym ratunkiem.
Psychoterapii par mogą potrzebować zwłaszcza osoby w związkach, w których pojawiały się takie problemy jak uzależnienia, zdrada czy przemoc. Warto wiedzieć, że aby terapia małżeńska była skuteczna, obie strony muszą wyrazić świadomą zgodę na uczestniczenie w spotkaniach i pracę nad relacją.
Terapia dla par – dlaczego warto się na nią wybrać?
Jeśli po pewnym czasie jedna strona (lub każda z osób pozostających w związku) zauważy trudności w komunikacji i dochodzeniu do porozumienia, warto wstrzymać się z ostateczną decyzją dotyczącą rozstania.
Psycholog małżeński jako neutralny obserwator pomoże stronom stopniowo otwierać się na siebie i mówić o swoich potrzebach w kontekście drugiej osoby. W trakcie terapii partnerzy uczą się słuchać siebie nawzajem i prowadzić dialog tak, by zrozumieć, że druga strona może mieć inne oczekiwania względem związku.
Dzięki psychoterapii małżeńskiej można rozwiązać także konflikty związane z wychowaniem dzieci. Jeśli jedna osoba ma zupełnie inny pogląd na edukację czy reagowanie na emocje dziecka niż druga, mają szansę wypracować wspólne sposoby działania z pomocą terapeuty.
Czasem już po pierwszych spotkaniach terapeuta potrafi określić główny problem braku zrozumienia między partnerami. Nawet jeśli finalnie psychoterapia nie pomoże uratować związku, być może pozwoli zachować dobre relacje także po rozstaniu i uczyni je mniej bolesnym.
Podsumowanie
Cel psychoterapii małżeńskiej to nie tylko rozwiązanie problemów w sferze komunikacyjnej, seksualnej czy różnic w podejściu rodzicielskim. To pomoc w uporządkowaniu emocji i odcięcia tego, co dotyczy związku od własnych problemów z domu rodzinnego czy pracy. Dzięki temu znacznie łatwiej zrozumieć, co stanowi główne trudności w komunikacji, przepracować to i odnaleźć sposoby na porozumienie z drugą osobą.
Źródła:
- M. Frąckowiak-Sochańska, Terapia par jako narzędzie przeciwdziałania dysfunkcji rodziny, “Roczniki Socjologii Rodziny” 2011, t. 21, s. 185-209.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]