Tampony probiotyczne – czy to skuteczny sposób na walkę z infekcjami intymnymi?
Wiele kobiet zmaga się z nawracającymi infekcjami intymnymi o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Jest to problem, którego nie powinno się lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do rozwoju poważnych zakażeń narządów płciowych i układu moczowego, czego konsekwencją może być niepłodność. Ważnym elementem jest więc profilaktyka, która pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania. Jednym z jej elementów może być stosowanie probiotyków z pałeczkami kwasu mlekowego, w tym probiotyków w tamponie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tamponach probiotycznych i dowiedz się, kiedy warto ich używać.
W czasie menstruacji wzrasta ryzyko infekcji, ponieważ w tym czasie zmienia się pH pochwy, a ilość pożytecznych bakterii, które stanowią naturalną częścią mikroflory pochwy, zmniejsza się. Tampony probiotyczne pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną i właściwe pH miejsc intymnych. Jest to niezwykle ważne w przypadku kobiet zmagajacych się z problemem nawracających infekcji intymnych. Zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego są naturalną ochroną pochwy przed szkodliwymi bakteriami i grzybami.
Z artykułu dowiesz się:
Tampony probiotyczne – co to jest?
Tampony to wyroby higieniczne, których głównym zadaniem jest absorbowanie krwi menstruacyjnej, są one jedną z alternatyw dla podpasek czy kubczeków menstruacyjnych. Tampony probiotyczne dodatkowo zawierają w sobie kompozycję szczepów bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus gasseri, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rhamnosus), których zadaniem jest wsparcie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.
Bakterie probiotyczne zawarte w tamponie uwalniają się pod wpływem ciepła i wilgoci. Po użyciu płyn menstruacyjny przesiąka tampon, nawilżając tym samym bakterie, które zaczynają kolonizować błonę śluzową pochwy. Czas ich uwalniania to około 90 minut. Kolonizacja bakterii probiotycznych zapobiega rozwojowi innych niekorzystnych bakterii i drożdży mogących powodować infekcje.
Zawarte w probiotykach dopochwowych bakterie zdecydowanie szybciej kolonizują pochwę i wyrównują florę bakteryjną układu moczowo-płciowego niż probiotyki przyjmowane w formie doustnej. Jednak tradycyjne probiotyki dopochwowe nie są polecane do stosowania w czasie menstruacji, ponieważ ich skuteczność znacząco się zmniejsza. Inaczej jest w przypadku probiotyków w innowacyjnej formie tamponu.
Tampony probiotyczne – kto powinien je stosować?
Probiotyk w tamponie może być stosowany regularnie przez wszystkie kobiety w czasie menstruacji. Szczególnie polecany jest w okresie menopauzy i przy nawracających infekcjach układu moczowo-płciowego. Stosowanie tego rodzaju tamponów łagodzi pieczenie, świąd i zapobiega uczuciu dyskomfortu w obrębie dróg rodnych.
Tampony probiotyczne przywracają prawidłową florę bakteryjną i właściwe pH pochwy, dlatego warto je stosować nie tylko po przebytej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, ale także po odbytej kuracji antybiotykowej. Zażywanie antybiotyków jest bowiem czynnikiem sprzyjającym namnażaniu się grzybów.
Większe ryzyko infekcji grzybiczych powodują także kąpiele w basenie, dlatego tampony probiotyczne świetnie sprawdzą się u pań regularnie uprawiających sporty wodne.
Bezpieczeństwo stosowania tamponów probiotycznych
Przeprowadzane od wielu lat badania pokazują, że stosowanie tamponów jest bezpieczne. Bez obaw mogą z nich korzystać także kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Używanie tamponów zamiast podpasek nie zwiększa także ryzyka infekcji – co więcej, używanie tamponów z probiotykiem sprawia, że takie ryzyko jest mniejsze.
Na polskim rynku obecnie dostępne są tampony probiotyczne Ellen, których bezpieczeństwo jest potwierdzone badaniami klincznymi – są one wykonane z nietoksycznych, bezpiecznych materiałów, a zawarte w nich odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego pokrywają się z tymi najczęściej naturalnie występującymi w mikroflorze zdrowych kobiet w naszym kraju.
Aby stosowanie tamponów, zarówno zwykłych, jak i tych zawierających probiotyk, było w pełni bezpieczne, należy pamiętać o ich regularnej wymianie i zachowaniu odpowiedniej higieny. Tampony powinno wymieniać się co około 3-4 godziny, maksymalny czas używania jednego tamponu to 8 godzin. W przypadku tamponów probiotycznych zaleca się, by pozostawić je na co najmniej 2 godziny, by bakterie wytwarzające kwas mlekowy miały szanse na kolonizację środowiska pochwy.
Istotne jest także dobranie odpowiedniego rozmiaru tamponu – różnią się one od siebie chłonnością wydzieliny menstruacyjnej, a ich wybór zależy od intensywności krwawienie miesiączkowego.
Profilaktyka infekcji intymnych
W przypadku zapobiegania infekcjom należy zadbać przede wszystkim o właściwą higienę miejsc intymnych i ogólny stan zdrowia. Słaba odporność sprzyja bowiem pojawieniu się różnego rodzaju chorób, w tym też tych w obrębie układu moczowo-płciowego. Ważna jest odpowiednia dieta, z dużą ilością warzyw i owoców. Najlepiej unikać cukrów prostych, ponieważ ich nadmiar sprzyja rozwojowi grzybów, które stanowią zagrożenie.
Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i zadbać o utrzymanie równowagi miejsc intymnych, warto pamiętać o:
- noszeniu przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów,
- unikaniu chodzenia na co dzień w obcisłych ubraniach,
- stosowaniu do mycia łagodnych żeli o odpowiednim pH (5,5 lub mniej),
- zachowaniu odpowiedniej higieny przed stosunkiem seksualnym i po nim - warto także oddać mocz po odbytym stosunku, ponieważ w ten sposób można pozbyć się niechcianych bakterii,
- zmianie stroju kąpielowego po kąpieli w basenie lub morzu,
- ostrożności podczas korzystania z toalet publicznych - lepiej w takich miejscach unikać siadania na deskę, chyba że pod ręką mamy specjalne nakładki,
- profilaktycznym stosowaniu probiotyków z kwasem mlekowym.
W przypadku pojawienia się świądu, pieczenia lub upławów należy udać się na konsultację do lekarza.
Podsumowanie
Tampony probiotyczne to wyroby higieniczne, które zawierają unikalną kompozycję bakterii kwasu mlekowego, które są uwalniane w czasie stosowania i wykazują pozytywny wpływ na naturalną florę bakteryjną pochwy. Probiotyki zawarte w tamponie nie tylko wspierają funkcjonowanie flory bakteryjnej pochwy, ale także dbają o prawidłowy poziom pH pochwy, dzięki czemu zapewniają ochronę przed infekcjami układu moczowo-płciowego. Na polskim rynku obecnie dostępne są tampony probiotyczne Ellen, które nie tylko zapewniają niezawodną ochronę w trakcie menstruacji, ale także zmniejszają ryzyko zaburzenia równowagi miejsc intymnych.
Źródła:
- Gałęcka M., Szachta P., Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy - charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, "Forum Zakażeń" 2013/ 4 (2), s. 121-125.
- Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy - porady dotyczące leczenia, "Ginekologia po Dyplomie" 2014/16 (5), s. 59-68, dostęp online: https://podyplomie.pl/ginekologia/17012,nawrotowe-zapalenie-sromu-i-pochwy-porady-dotyczace-leczenia (09.03.2022).
- Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania probiotyku w tamponie ellen®, "Ginekologia Polska" nr 8/2012 vol. 83, s. 633-638.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [09.07.2024]