Suche łokcie – jak walczyć z problemem?
Z suchymi łokciami zmaga się wiele osób i to w każdym wieku. Skóra w tym obszarze jest szczególnie narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, ponieważ pozbawiona jest gruczołów łojowych. Tym samym ma inne potrzeby dotyczące codziennej pielęgnacji. Dzięki odpowiednim działaniom skóra staje się nawilżona, gładka i miękka. Sprawdź, jakie kosmetyki nawilżające stosować na szorstkie łokcie.
Suche łokcie to nie tylko problem natury estetycznej. Przesuszona skóra wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów. Pojawiają się pieczenie, świąd, nadmierne łuszczenie się naskórka, a często także rumień i ból. Skóra jest poszarzała, wiotka, pozbawiona blasku. Dodatkowo jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i bardzo łatwo ją uszkodzić, co sprzyja infekcjom i innym powikłaniom. Dlatego w każdym przypadku ważne jest podjęcie działań, które poprawiają kondycję skóry.
Z artykułu dowiesz się:
Suche łokcie – przyczyny powstawania
Suche łokcie mogą pojawić się u każdej osoby – bez względu na typ skóry. Do przesuszenia dochodzi na skutek wielu czynników. Powodują one zaburzenia funkcji warstwy rogowej naskórka. W prawidłowych warunkach tworzy ona barierę, która chroni przed alergenami i czynnikami drażniącymi, a także zapobiega utracie wody.
Skóra funkcjonuje dobrze, jeżeli znajdujące się w warstwie rogowej korneocyty (martwe, ale dobrze uwodnione komórki) ściśle do siebie przylegają wraz z lipofilowym cementem międzykomórkowym, zapewnione jest dobre nawilżenie. Gdy dochodzi do odwodnienia skóry, między nimi pojawiają się wolne przestrzenie, które stanowią wrota dla czynników drażniących i alergenów.
Suche łokcie mogą być efektem nieprawidłowej pielęgnacji – a dokładniej stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Powoduje to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej i zmianę odczynu pH skóry. W prawidłowych warunkach powinno być one niskie (czyli lekko kwaśne), ponieważ wówczas proces złuszczania i odnawiania się komórek przebiega bez zakłóceń. Źle dobrane kosmetyki mogą powodować wzrost pH.
Warto mieć na uwadze, że suchą skórę warunkują także czynniki genetyczne. Mowa o mutacjach w genach, które kodują białka odpowiedzialne za łączenie włókien keratynowych. Zaburzenia w tym zakresie odpowiadają za pojawienie się przewlekłego przesuszenia skóry.
Sucha skóra to charakterystyczny objaw niektórych chorób dermatologicznych. Należą do nich: atopowe zapalenie skóry (AZS) i łuszczyca. Warto zdawać sobie sprawę, że przesuszenie i swędzenie łokci może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jest to sytuacja, w której narząd ten produkuje zbyt mało hormonów.
Jak poradzić sobie z problemem suchych łokci?
Suchość skóry to problem, który można rozwiązać. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z dermatologiem w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób dermatologicznych. Pozwala to na rozpoczęcie specjalistycznego leczenia, jeżeli jest taka potrzeba.
Suche łokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest złuszczanie martwych komórek naskórka. Dzięki temu skóra może się regenerować. Ponadto staje się gładka, miękka i błyszcząca oraz lepiej chłonie substancje odżywcze z kosmetyków.
Szorstka skóra łokci wymaga też intensywnego nawilżenia. W tej roli dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające emolienty lub humektanty. Nie tylko doskonale nawilżają, ale też tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Warto zwrócić uwagę, aby w składzie kremu znalazł się kwas hialuronowy, aloes, mocznik, gliceryna, oleje roślinne lub pantenol. Zadbać trzeba też o ochronę przeciwsłoneczną dzięki filtrom UV. Unikać należy wysuszających kosmetyków, czyli takich, które zawierają alkohol, silikony, parabeny.
Zadbać trzeba też o dietę. Do jadłospisu należy włączyć produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały. Nie można zapomnieć o piciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.
4 produkty do pielęgnacji, które pomogą Ci zniwelować problem suchych łokci
Jeżeli Twoim problemem są nie tylko suche łokcie, ale masz przesuszoną skórę na całym ciele, wypróbuj Allergoff Atopy Powlekająco barierowy krem do ciała. To preparat o silnym działaniu nawilżającym, który wspiera odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry. W jego składzie znajdziesz m.in. olej z czarnej porzeczki, kwasy tłuszczowe z nasion słonecznika, prebiotyki i mocznik. Ten krem nawilżający możesz stosować również u swojego dziecka od 1. miesiąca życia.
Na suche łokcie i zrogowaciałe kolana możesz stosować Lanoskin. Preparat ma właściwości natłuszczające, zmiękczające i ochronne, a także łagodzi podrażnienia. W jego składzie znajdziesz w 100% naturalną lanolinę.
Intensywne nawilżenie skóry oraz poprawę jej elastyczności zyskasz dzięki kremowi Cerkoderm. Jego głównym składnikiem jest mocznik, którego działanie wspiera masło Shea i alantoina. Dodatkowo posiada kwas AHA, które wspierają złuszczanie martwego naskórka.
Sucha skóra na łokciach to problem, z którym doskonale poradzi sobie Nanobase. Jest to odżywka o bardzo silnym działaniu nawilżającym, zmiękczającym i wygładzającym. Zawarte w niej składniki wpływają na poprawę sprężystości skóry. Preparat możesz aplikować zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.
Podsumowanie
Suche łokcie i kolana to częsty problem. Jego przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja, niezdrowa dieta, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, choroby dermatologiczne, zaburzenia hormonalne lub predyspozycje genetyczne. Aby poprawić stan skóry, w kosmetyczce powinny znaleźć się kosmetyki natłuszczające, nawilżające, regenerujące, odżywcze oraz preparaty usuwające martwe komórki naskórka.
Źródła:
- S. Wilczyński, Etiopatogeneza suchej skóry, “Aesthetica” 2014, nr 3, s. 42-47.
- M. Szmigiel-Pieczewska, A. Momot, Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, “Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 5, s. 129-132.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]