Sposoby na wszy i pasożyty u dziecka
Wszy to małe owady zaliczane do ektopasożytów. Występują na owłosionej skórze człowieka w postaci nimf oraz dorosłych osobników. Ich jaja, czyli gnidy przyklejają się do włosów bardzo mocno i są wielkości główki od szpilki. Okres wylęgania pasożytów wynosi od 4 do 14 dni. Dorosłe osobniki można zaobserwować na głowie gołym okiem. Samice, które są większe od samców, mają do 4 mm długości. Są białego koloru, dlatego szczególnie wyraźnie widać je na ciemnych włosach.
Wokół wszy i wywoływanej przez nie wszawicy narosło wiele mitów. Pierwszy z nich mówi, że pasożyty mogą zaatakować wyłącznie osoby zaniedbane, mające problemy z higieną. Drugi mit to popularne twierdzenie mówiące o tym, że w obecnych czasach nie mamy już problemu z wszami. Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów pomimo największej dbałości o higienę osobistą i do dziś są dość dużym problemem, z którym najczęściej zmagają się dzieci w wieku szkolnym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wszy u dzieci – kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zarażenia?
Wszawica jest chorobą pasożytniczą. Według podstawowej klasyfikacji są 3 rodzaje wszawicy:
- wszawica głowowa – jest najpopularniejsza i dotyczy dzieci szkolnych i przedszkolnych,
- wszawica łonowa – jest przenoszona drogą płciową, dotyczy dorosłych,
- wszawica odzieżowa – dotyczy osób drastycznie zaniedbujących higienę. Wesz odzieżowa przytwierdza jaja do ubrań.
Wszawica głowowa pojawia się najczęściej w przedszkolach i szkołach. Przebywa tam wiele dzieci naraz, które podczas wspólnej zabawy bardzo łatwo zarażają się nawzajem. Co roku obserwuje się dwa sezony szczytowe wszawicy. Pierwszy z nich to początek roku szkolnego, kiedy dzieci wracają z wakacyjnych wyjazdów. Podczas wolnego warto zwrócić uwagę, aby dzieci nie wymieniały ze sobą nakrycia głowy – chustek, kapeluszy, kasków. Drugi sezon to okres zimowy, czyli czas ubierania czapek i szalików, dzięki którym wszy mogą w łatwy sposób przejść z głowy na głowę. Warto zadbać zimą o regularne pranie czapek i szalików, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko przenoszenia wesz.
Jak można zarazić się wszawicą?
Na występowanie wszawicy nie mają wpływu gęstość ani długość włosów. Warto wiedzieć też, że wszy nie potrafią skakać ani latać, dlatego potrzebny jest bezpośredni kontakt dwóch osób, aby doszło do zarażenia wszawicą lub kontakt dziecka z przedmiotem, na którym przebywa wesz. Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego warto wiedzieć, jak należy reagować.
Pierwsze objawy wszawicy
Pierwszym charakterystycznym objawem wszawicy, który możesz łatwo zaobserwować jest uporczywy świąd. Jeśli Twoja pociecha często się drapie, obejrzyj jej głowę. Zwróć uwagę na włosy przy samej skórze głowy, zaglądając także za uszy. Zaczerwienienia, podrażnienie skóry głowy oraz białe punkty u nasady włosów to wyraźne sygnały, że należy rozpocząć leczenie.
Jak rozpoznać wszy?
Jaja wszy, czyli tak zwane gnidy, są często mylone z łupieżem, jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i są trudne do usunięcia. Gnidy to małe białe lub szare skorupki. Jeżeli nie uda Ci się usunąć ich palcami z głowy, jest to pierwszy sygnał, że nie masz do czynienia z łupieżem. Spróbuj pozbyć się gnid przy użyciu grzebienia z gęstymi ząbkami. Aby je zobaczyć, wyczesuj włosy „pod prąd” kosmykami, lekko je podnosząc.
Leczenie wszawicy – jakie preparaty na wszy stosować?
Wszy to pasożyty, których trudno się pozbyć, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają. Wesz ludzka żyje mniej więcej 7-10 dni, jednak w ciągu 24 godzin potrafi złożyć około 10 jaj, dlatego warto rozpocząć walkę jak najwcześniej, aby skutecznie się ich pozbyć.
Jeżeli Twoje dziecko cierpi z powodu wszawicy, warto udać się do apteki i wybrać odpowiedni szampon na wszy lub spray przeciw wszawicy. Tego rodzaju preparaty działają już po godzinie od zastosowania na skórze głowy i likwidują zarówno dorosłe wszy, jak i gnidy we wszystkich stadiach rozwojowych. Do takich środków bywa dołączany grzebień, który ułatwia usunięcie martwych pasożytów z włosów dziecka. Wyczesywanie gnid gęstym grzebieniem jest bardzo ważne i należy to robić zgodnie z zaleceniami na ulotce preparatu. Całkowite wyleczenie wszawicy trwa zwykle od 7 do 10 dni.
Sprawdź także inne środki przeciw wszom i insektom w e-ZikoAptece.
Jak zapobiegać wszawicy?
Jeżeli wiesz, że w szkole lub w przedszkolu, do którego uczęszcza Twoje dziecko, panuje epidemia wszawicy, zadbaj o odpowiednią ochronę, aby zabezpieczyć je przed nawrotami nieprzyjemnej choroby. W tym celu wypróbuj preparat, którym możesz spryskać włosy dziecka, a także jego ubrania, czapkę i kołnierz, aby mieć pewność, że złośliwe pasożyty nie powrócą.
Profilaktyka wszawicy – inne metody na pozbycie się wszy
Aby zapobiegać wszawicy w momencie epidemii stosuj środki medyczne i sprawdzaj regularnie skórę głowy i włosy swojego dziecka. Wytłumacz swojej pociesze, żeby w tym czasie nie dotykała włosów koleżanek i kolegów i nie wymieniała się z nimi czapkami, szalikami oraz akcesoriami do włosów.
Wypierz także pościel, ręczniki i ubrania swojego dziecka w co najmniej 60°C. Nie zapomnij także o zabawkach – dorosła wesz może przeżyć poza swoim naturalnym środowiskiem żerowania nawet przez 48 godzin, dlatego ważne jest, aby obserwować swoje dziecko przez kilka dni od zwalczenia wszawicy. W przypadku wystąpienia wszawicy, konieczne jest leczenie nie tylko osoby zarażonej, ale też reszty domowników, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pasożytów.
Podsumowanie – leczenie i zapobieganie
Wszawica, czyli choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową, nie jest powodem do wstydu, wymaga natomiast odpowiedniego leczenia. Kluczowe jest stosowanie specjalistycznych preparatów dostępnych w aptekach, takich jak lotiony, żele, szampony czy kremy, które skutecznie eliminują pasożyty. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących aplikacji i czasu działania tych środków, a także regularne szczotkowanie włosów gęstym grzebieniem, aby usunąć martwe wszy i gnidy.
Zapobieganie wszawicy polega głównie na edukacji i kształtowaniu właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, w tym na używaniu osobistych przedmiotów takich jak grzebienie czy szczotki do włosów. Zastosowanie się do powyższych zasad zmniejsza ryzyko zarażenia.
Źródła:
- Polańska A., Wszy: jak wygladają wszy. Wszawica - leczenie i zapobieganie https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171074,wszy-jak-wygladaja-wszy-wszawica-leczenie-i-zapobieganie. Dostęp: 11.06.2024.
- Ministerstwo Zdrowia, Objawy i rodzaje wszawicy https://www.gov.pl/web/zdrowie/objawy-i-rodzaje-wszawicy. Dostęp: 11.06.2024.
- Medest, Skąd się bierze wszawica? Leczenie i zapobieganie pojawieniu się wszy na głowie https://www.e-medest.pl/artykuly/skad-sie-bierze-wszawica-leczenie-i-zapobieganie-pojawieniu-sie-wszy-na-glowie.html. Dostęp: 11.06.2024.
- Gręda A., Kisiel K., Ruszkowska L., Wszawica https://podyplomie.pl/pediatria/16862,wszawica. Dostęp: 11.06.2024.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]