Sposoby na ochronę zdrowia i urody przed zanieczyszczonym powietrzem
O destrukcyjnym wpływie smogu na nasze zdrowie mówi się coraz częściej. Zimą, kiedy problem ze smogiem narasta, zanieczyszczenia odbijają się także niekorzystnie na naszym wyglądzie. Niskie temperatury, mroźny wiatr i zawarte w powietrzu pyły uszkadzają płaszcz hydrolipidowy skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Co można zrobić, by wspomóc swój organizm w walce z tym problemem?
Zanieczyszczone powietrze a zdrowie
Substancje zawarte w smogu mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów, osób borykających się ze schorzeniami układu oddechowego i alergików. Zanieczyszczone powietrze nie pozostaje bez wpływu także na zdrowe osoby, ponieważ obniża ogólne samopoczucie, prowadzi do podrażnień oczu, krtani, tchawicy i stanów zapalnych płuc. Długotrwałe wdychanie pyłów z powietrza przyczynia się także do rozwoju takich chorób i dolegliwości jak:
- Nowotwory (m.in. jamy ustnej, krtani, płuc, nerek),
- Nadciśnienie tętnicze,
- Zaburzenia rytmu serca,
- Choroby niedokrwiennej serca,
- Problemów z płodnością,
- Zapalenia naczyń krwionośnych,
- Miażdżycy,
- Nieprawidłowości w pracy wątroby.
Ochrona zdrowia przed smogiem
Poniżej wskazówki, jak dbać o ochronę zdrowia przed smogiem:
- Dieta – to, co znajduje się w Twoim jadłospisie, ma przełożenie na ogólny stan organizmu i co się okazuje, może stanowić ochronę przed zanieczyszczeniami z powietrza. Dobroczynny wpływ na nas mają m.in.: witamina C (zawarta np. w paprykach, dzikiej róży, natce pietruszki, czarnej porzeczce), kwasy omega-3 (np. w orzechach włoskich, migdałach, rybach) i witaminy z grupy B (zawarte m.in. w indyku, kaszy gryczanej, jajach, serach).
- Maski antysmogowe – materiał, z którego wykonane są maski, stanowi barierę przed pyłami PM10 oraz PM2,5 oraz pyłami budowlanymi. Na rynku dostępne są modele zarówno dla sportowców (ALEXPO Maska treningowa do biegania DUO), jak i dla całych rodzin (dla dorosłych może być np. maska antysmogowa przeciwpyłowa DRAGON CASUAL a dla najmłodszych ALEXPO Maska dziecięca). Aby produkt zachował dłuższą użyteczność, należy go regularnie poddawać czyszczeniu i wymieniać filtry.
- Oczyszczacze powietrza i roślinność w domu – oczyszczacze powietrza w domach nie tylko likwidują zanieczyszczenia przedostające się z zewnątrz, ale i zwalczają drobnoustroje, które są już w pomieszczeniach. Tanim i estetycznym sposobem na walkę ze szkodliwymi substancjami w powietrzu są także rośliny, np. bluszcz pospolity, dracena odwrócona, gerbera Jamesona.
Jak smog wpływa na nasz wygląd?
Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu są na tyle małe, że wnikają bez trudu w strukturę skóry i mogą dokonać w niej prawdziwych spustoszeń. Smog staje się przyczyną wielu chorób skóry, takich jak:
- Alergie skórne,
- Trądzik,
- Egzema,
- Zaburzenia pigmentacji,
- Przesuszenie, zaczerwienienie, świąd skóry,
- Atopowe zapalenie skóry,
- Nowotwory skóry.
Zanieczyszczone powietrze przyczynia się także do stresu oksydacyjnego, ponieważ sprawia, że równowaga między wolnymi rodnikami a neutralizującymi je przeciwutleniaczami zostaje zaburzona. Objawy tego zjawiska są widoczne gołym okiem: skóra staje się poszarzała, sucha, podatna na podrażnienia, przebarwienia i wypryski. Do konsekwencji oddziaływania smogu na naszą skórę należy także szybsze starzenie się i pojawienie się zmarszczek. Ochrona skóry przed smogiem jest więc absolutną koniecznością, aby dłużej cieszyć się zdrową i młodo wyglądającą cerą.
Jak chronić skórę przed zanieczyszczeniami?
Przede wszystkim nie bagatelizuj roli prawidłowego, codziennego oczyszczania skóry. Wybierz do tego celu delikatne preparaty myjące, które będą odpowiadać potrzebom Twojej cery. Nie zapominaj przy tym o przemywaniu twarzy tonikiem, którego rolą jest przywracanie właściwego pH skórze. Aby uchronić włókna kolagenowe przed degradacją, sięgnij po antyoksydanty, np. w postaci mgiełki lub fluidu. Kosmetyki z antyoksydantami najlepiej stosować rano, aby wspomóc skórę w neutralizowaniu wolnych rodników. Do wieczornej pielęgnacji skóry wybierz kosmetyki, które wspomogą procesy regeneracyjne skóry. Preparaty tego typu powinny mieć w składzie takie składniki jak: retinol, peptydy, kwasy omega, witaminy C, E, kwas hialuronowy. W okresie zimowym, kiedy problem smogu narasta, sięgaj po kremy typu cold cream, które zapobiegają uszkodzeniom bariery lipidowej naskórka. Do właściwości tych kremów należy także zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry i zapobieganie tworzenia się zmarszczek.
Pamiętaj, że antyoksydanty możesz dostarczyć także wraz z pożywieniem. Doskonałym tego przykładem jest witamina C zawarta np. w świeżych owocach i warzywach. Znanym przeciwutleniaczem jest także beta-karoten, który wykazuje szereg korzyści dla naszego ciała. Możesz wypróbować herbaty o działaniu antyoksydacyjnym i pozbywające się toksyn z organizmu.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]