Sposoby na cellulit. TOP 5 sprawdzonych sposobów
Cellulit jest problemem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak panie zwracają na niego uwagę zdecydowanie częściej. Ma on postać nierówności i wgłębień w skórze, ale nie jest to jedynie kwestia natury estetycznej – w zaawansowanej postaci cellulit bywa również bolesny. W leczeniu stosuje się domowe sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi. Sprawdź, jak się pozbyć cellulitu i zadbać o swoje zdrowie.
Wbrew powszechnej opinii cellulit nie pojawia się wyłącznie u osób z nadmiarem masy ciała. Zauważają go u siebie także ludzie szczupli i aktywni fizycznie. Dzieje się tak, ponieważ główną przyczyną cellulitu jest nieprawidłowe rozmieszczenie komórek tłuszczowych, a nie tylko ich nadmiar. Źródłem problemu bywa również zatrzymywanie wody w organizmie. Wyróżnia się trzy rodzaje skórki pomarańczowej, a także cztery stopnie zaawansowania.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak tworzy się cellulit?
- Jakie są rodzaje i stopnie zaawansowania cellulitu?
- Jak się pozbyć cellulitu?
Jak powstaje cellulit?
Przed rozpoczęciem walki z cellulitem warto wiedzieć, jak dochodzi do jego powstawania. W skórze obecne są kolagen i elastyna – substancje wytwarzane naturalnie przez organizm. Dzięki nim skóra jest elastyczna, jędrna i odpowiednio napięta. Pod nią, w tkance podskórnej, gromadzą się komórki tłuszczowe. Ich obecność również jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdarza się jednak, że dochodzi do nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Jej komórki ulegają przemieszczeniu i zbijają się, tworząc grudki.
W efekcie zaczyna brakować warstwy, która podtrzymuje skórę. Z tego powodu włókna kolagenowe i elastynowe zapadają się lub ulegają uszkodzeniu. Na powierzchni skóry stają się widoczne nierówności i zagłębienia, a niekiedy wyczuwalne są też grudki tkanki tłuszczowej. W ich pobliżu często gromadzą się woda i toksyny dostarczane do organizmu np. z jedzenia.
Na powstawanie cellulitu najbardziej narażone są bardziej osoby, które:
- zmagają się z problemami hormonalnymi,
- z nadwagą i otyłością,
- nieprawidłowo się odżywiają,
- prowadzą siedzący tryb życia,
- zmagają się z zaburzeniami krążenia,
- stosują używki.
Ze skórką pomarańczową częściej zmagają się też osoby narażone na długotrwały stres.
Rodzaje cellulitu
Zanim zaczniesz zastanawiać się jak zwalczyć cellulit, określ jego rodzaj i stopień zaawansowania. Dzięki temu możesz jeszcze lepiej dobrać kosmetyki stosowane do pielęgnacji oraz typ zabiegów, zarówno domowych, jak i gabinetowych. Kosmetolodzy oraz lekarze wyróżniają następujące rodzaje cellulitu:
- cellulit wodny – ten typ cellulitu pojawia się szczególnie o osób szczupłych oraz aktywnych fizycznie. Jego przyczyną są zaburzenia krążenia krwi oraz gospodarki hormonalnej. Zwykle lokalizuje się na udach, przedramionach i łydkach, powodując obrzęki nóg. Cellulit wodny związany jest także z problemem zatrzymywania wody w organizmie (szczególnie w okresie przed menstruacją).
- cellulit tłuszczowy – tego rodzaju cellulit najczęściej pojawia się u osób z nadmierną masą ciała i szybko przybierających na wadze. Komórki tłuszczowe rozrastają się nierównomiernie, tworząc na ciele grudki i wgłębienia. Żeby skutecznie zmniejszyć widoczność cellulitu niezbędna jest redukcja wagi, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia pielęgnacja ciała.
- cellulit cyrkulacyjny – cellulit tego typu nie jest wyłącznie kwestią natury estetycznej. Pod skórą wyczuwalne są twarde, ściśnięte i zbite grudki, które bolą przy dotknięciu. Ten rodzaj skórki pomarańczowej jest najtrudniejszy do zwalczenia, ponieważ tworzy się z twardych zesztywniałych włókien kolagenowych, otaczających tkankę tłuszczową. Utrudniają przepływ krwi i limfy, co uniemożliwia prawidłowe dotlenienie komórek.
Stopnie zaawansowania cellulitu
Cellulit pod skórą tworzy się stopniowo. Proces jego powstawania może być jednak różny u poszczególnych osób. Stopień zaawansowania pomaga określić skala:
- stopień 0 – na nienaciągniętej skórze cellulit jest niewidoczny. Ujawnia się dopiero po ściśnięciu fałdu skórnego, jednak nawet w tej postaci negatywnie wpływa na układ limfatyczny oraz krwionośny. Im bardziej tkanka tłuszczowa się rozrasta, tym problem przybiera na sile.
- stopień 1 – ściśnięcie fałdu skóry uwidacznia wyraźniejsze zagłębienia, obrzęk staje się większy, a komórki tłuszczowe zaczynają nierównomiernie narastać, oddziałując na włókna kolagenowe.
- stopień 2 – cellulit widoczny jest nie tylko po ściśnięciu skóry, ale również przy napięciu mięśni. Włókna kolagenowe stopniowo oplatają twarde grudki zbudowane z komórek tłuszczowych, co utrudnia przepływ krwi.
- stopień 3 – nierówności na skórze są wyraźne także w spoczynku, a podskórne grudki mogą być bardzo bolesne i trudne do zwalczenia.
Jak się pozbyć cellulitu? 5 skutecznych sposobów
W walce z cellulitem pomocne są nie tylko skuteczne i sprawdzone sposoby, ale przede wszystkim dbanie o zdrowy styl życia. Ogromne znaczenie mają regularność, motywacja, samozaparcie i cierpliwość. Na pierwsze efekty najczęściej trzeba poczekać, jednak zdecydowanie warto – Twój wysiłek się opłaci. Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na to, jak się pozbyć cellulitu.
1. Odpowiednia dieta na redukcję cellulitu
Sposób odżywiania się wpływa na pracę całego ciała, samopoczucie oraz wygląd. Niektóre produkty zatruwają organizm i przyczyniają się do przyrostu masy. Oba te czynniki mają znaczenie przy powstawaniu cellulitu. Zdrowa dieta powinna polegać na ograniczeniu spożycia słodyczy, niezdrowych tłuszczów, soli i dań przetworzonych oraz alkoholu. Warto zwiększyć ilość chudego nabiału, ryb, warzyw i olejów roślinnych. Zmiana jadłospisu to jeden z pierwszych domowych sposobów, które należy zastosować w zwalczaniu pomarańczowej skórki.
2. Właściwe nawadnianie organizmu
Zdrowa dieta to jednak nie wszystko. Ważne jest także odpowiednie nawadnianie. Woda pomaga usunąć toksyny z organizmu. Wpływa także na ogólny wygląd i kondycję skóry oraz wspiera proces spalania tkanki tłuszczowej. Dorosła osoba powinna spożywać minimum 2 litry płynów dziennie (najlepiej niegazowanej wody).
3. Codzienna pielęgnacja i odpowiednie preparaty
Do codziennej pielęgnacji skóry warto włączyć szczotkowanie na sucho ud, pośladków i brzucha (tzw. masaż szczotką). Wykorzystuje się do tego specjalną szczotkę lub rękawicę. Tego rodzaju masaż musi być wykonywany kolistymi ruchami. Dzięki niemu poprawia się krążenie krwi i funkcjonowanie tkanek pod skórą.
Na redukcję cellulitu warto zastosować też dobre kosmetyki. Preparaty antycellulitowe zawierają m.in. olej z pestek winogron, kofeinę oraz l-karnitynę. Polecane produkty to przede wszystkim balsamy, żele i kremy oraz peelingi antycellulitowe (np. peeling kawowy, solny, cukrowy). Do kąpieli można dodawać także roztwór z soli morskiej.
4. Aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia sprzyja przyrostowi zbędnych kilogramów oraz pogorszeniu ogólnego stanu organizmu. Konieczny jest zatem codzienny ruch. Jazda na rowerze, spacery, marsz, pływanie – każdy rodzaj aktywności fizycznej przyczynia się do zmniejszenia skórki pomarańczowej i poprawy krążenia krwi. Warto wypróbować także dedykowane ćwiczenia na cellulit oraz modelujące uda i pośladki.
5. Masaż antycellulitowy i inne profesjonalne zabiegi kosmetyczne
W redukcji cellulitu dobrze sprawdza się masaż bańką chińską. Można go wykonywać samodzielnie w domu lub skorzystać z usług doświadczonego masażysty. Tego typu masaż antycellulitowy szybko przynosi efekty, ponieważ przyczynia się do poprawy krążenia krwi i rozbijania grudek tłuszczowych. Warto wypróbować też metody oferowane przez profesjonalne gabinety kosmetyczne (np. mezoterapia igłowa, laseroterapia).
Podsumowanie
Uważa się, że cellulit dotyczy nawet 98% kobiet. Jest to spowodowane charakterystyczną budową ciała, dlatego część badaczy proponowała, aby uznać go za cechę płci, a nie nieestetyczny problem. Współcześnie coraz częściej zwraca się uwagę na to, że cellulit nie powinien być przyczyną kompleksów. Warto jednak dbać o swoją skórę, stosując profesjonalne i domowe sposoby na cellulit – również ze względów zdrowotnych.
Źródła:
- M. Gałązka, A. Galęba, H. Nurein, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, „Hygeia Public Health” 2014, nr 49, s. 425-430.
- J. Marwicka, K. Niemyska, O. Cieślicka, Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 3, s. 301-308.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [23.08.2024]