Zima to zdecydowanie pora, na którą czekają wszyscy fani sportów zimowych. Stoki górskie wypełniają się zawodowymi i początkującymi wielbicielami zimowego szaleństwa. Jazda na nartach i snowboardzie to sporty, które uwielbiają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Warto jednak przed pierwszą wyprawą zapoznać się z zasadami panującymi na stoku oraz wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w trudnych warunkach.
Zima to czas, kiedy stoki górskie są oblegane przez turystów. Czasami brak odpowiednich umiejętności lub zwykłe zderzenie może spowodować poważny wypadek. Warto jednak wiedzieć, jakie zagrożenia i sytuacje mogą nas spotkać i jak w pierwszych chwilach udzielić pierwszej pomocy. Szybka i właściwa reakcja na niespodziewane urazy to bardzo ważny element, który może być kluczowy w późniejszym leczeniu oraz zminimalizowaniu bardziej rozległych zmian.
Sporty zimowe. Jak unikać kontuzji?
Sport na świeżym powietrzu to najlepsza forma rekreacji zarówno latem, jak i zimą. Bez względu na poziom zaawansowania można bez przeszkód uczestniczyć w zimowym szaleństwie na stokach i lodowiskach, oczywiście po wcześniejszym przeszkoleniu i zadbaniu o właściwe środki ostrożności.
Najczęstsze formy aktywności zimowej to:
- narciarstwo alpejskie,
- łyżwiarstwo figurowe,
- skoki narciarskie,
- łyżwiarstwo szybkie,
- biegi narciarskie,
- zjazdy na snowboardzie,
- narciarstwo klasyczne.
Najważniejszy czynnik, który może zminimalizować kontuzje zimą, to odpowiednie przygotowanie techniczne. W przypadku osób początkujących warto przed wyjściem na stok zapisać się nawet na kilkugodzinny kurs i instruktaż dotyczący danej dyscypliny.
Snowboard czy narciarstwo to sporty wymagające nauki i opanowania odpowiedniej techniki. Utrzymanie równowagi i zapanowanie nad zmienną prędkością jest dość trudne i najlepiej zacząć (w przypadku osób początkujących) od mniejszych wzniesień. Dla pełnej satysfakcji i zabawy niezbędny jest właściwy sprzęt: kask, narty, ochraniacze lub stabilizatory oraz komfortowe ubranie nieprzemakalne i termoaktywne.
Inną bardzo popularną formą aktywności jest pływanie, czyli "morsowanie". Wymaga ono znacznie większego doświadczenia, a osoby początkujące nie powinny wybierać się samodzielnie. Nie wolno gwałtownie ochładzać organizmu poprzez szybkie wejście do zimnej wody. Może to skutkować szokiem termicznym, a nawet utratą przytomności. Morsowanie to bardzo dobra forma wzmocnienia i nabrania odporności, ale należy stopniowo i ostrożnie zwiększać intensywność sesji w lodowatej wodzie. Przed morsowaniem należy wykonać rozgrzewkę.
Wypadek na stoku. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pierwsza pomoc jest istotniejsza, niż się wydaje. Odpowiednie zachowanie zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważne, ale nie od dziś wiadomo, że wypadki się zdarzają. Konieczne jest, aby każdy, w każdym wieku, wiedział, jak zachować się w trudnych sytuacjach.
Oto kilka zasad, których należy przestrzegać:
- zabezpiecz miejsce wypadku – pamiętaj, zanim zaczniesz udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób znajdujących się w pobliżu. Zabezpieczenie miejsca wypadku w odległości kilku metrów od wypadku jest istotne, aby innych narciarzy poinformować o zdarzeniu. W takim wypadku należy wbić w ziemię skrzyżowane narty;
- utrzymuj kontakt z poszkodowanym – sprawdź akcję serca i oddech. Jeśli osoba jest świadoma, najlepiej sprawdzi się ciągła rozmowa, zapytaj o miejsca bolesne i co się stało;
- powiadom służby ochrony: GOPR, ratownictwo górskie oraz zaalarmuj służby pod uniwersalnym numerem alarmowym (112);
- zapoznaj się z międzynarodowym systemem wzywania pomocy – polega on na wezwaniu pomocy przez sześciokrotny sygnał dźwiękowy lub świetlny. Odstępy między sygnałami powinny wynosić 10 sekund.
Pierwsza pomoc – reanimacja:
- udrożnij drogi oddechowe – sprawdź, czy coś znajduje się w ustach, i zadbaj, aby poszkodowany nie zakrztusił się językiem;
- wykonaj sztuczne oddychanie – połóż poszkodowaną osobę na plecach. Odchyl głowę delikatnie do tyłu i wykonuj metodę usta-usta lub usta-nos. Obserwuj, czy unosi się klatka piersiowa danej osoby, jeśli nie, koniecznie sprawdź drogi oddechowe;
- zacznij masaż serca – naprzemiennie wykonuj 30 ucisków i 2 oddechy. Wykonuj masaż do momentu odzyskania przytomności lub do przybycia ratowników.