Spokojne dziecko, spokojna noc – zaburzenia snu u dzieci
Występowanie lęków nocnych u dzieci może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest skumulowany niepokój lub przeżywany stres. Dziecko nie zawsze potrafi wyrazić to, jak się czuje, dlatego ważne jest, aby to rodzice reagowali jak najwcześniej na obniżenie nastroju swoich pociech.
Dzieciństwo to czas aktywnego dorastania psychofizycznego, poznawania świata i nawiązywania pierwszych kontaktów. Aby wszystkie procesy mogły zachodzić prawidłowo, dziecko potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Poza zapewnieniem bezpiecznych warunków i odpowiednio zbilansowanych posiłków, bardzo ważne jest zadbanie o środowisko emocjonalne i stałą, bliską relację z maluchem.
W razie problemów ze snem warto pamiętać, że epizod lęku nocnego nie świadczy od razu o zaburzeniu. Należy zasięgnąć opinii specjalisty, kiedy objawy utrzymują się kilka tygodni lub są wyjątkowo uciążliwe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego dziecko nie chce spać? Lęki nocne i ich wpływ na rozwój pociechy
Spokojne noce są ważne, bo śpiąc dzieci rosną, zapamiętują to, czego nauczyły się w ciągu dnia, odpoczywają. Sen jest niezbędny do prawidłowej regeneracji ciała i mózgu dziecka. Reguluje pracę układu nerwowego i odpornościowego. Jest szczególnie ważny w przypadku dzieci i młodzieży. Podaje się, że noworodki i niemowlęta powinny spać nawet 18 godzin na dobę, dzieci od 1. roku do 3. lat między 12-14 godzin, przedszkolaki pomiędzy 3. a 6. rokiem życia 11-12 godzin, natomiast starsze dzieci w okresie od 6 do 12 lat między 10-11 godzin. Powyżej 12. roku życia optymalny czas snu wynosi 8-9 godzin.
Lęki nocne są łagodnym zaburzeniem i często ustępują w okresie 5. lub 6. roku życia. Według jednej z hipotez powszechne występowanie lęków nocnych u dzieci związane jest z tym, że układ nerwowy najmłodszych nie jest w 100% dojrzały. Warto pamiętać, że lęki nocne nie są tym samym co koszmary. Lęki nocne obejmują nietypowe, gwałtowne zachowania – takie jak histeryczny płacz czy bieganie po domu, których dziecko najczęściej później nie pamięta. W badaniach określa się, że lęki nocne występują w fazie pierwszej snu NREM (Non-Rapid Eye Movement). Koszmary senne natomiast występują w fazie czwartej snu REM (Rapid Eye Movement). Koszmar to tylko zły sen i nawet jeżeli jest niepokojący, a nie towarzyszą mu inne objawy, to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Dziecko budzi się i można je uspokoić oraz wytłumaczyć, że to tylko sen.
Co to są zaburzenia snu u dziecka?
Zaburzenia snu występują powszechne wśród dzieci do 3. roku życia i poddają się leczeniu. W szerokim rozumieniu dotyczą one anomalii związanych ze snem. Do najczęstszych zaburzeń snu należy niedobór snu (bezsenność) lub wzmożona senność (hiperosmnia) oraz nietypowe zachowania podczas snu (parasomnia). Z dostępnych badań wynika, że przebudzenia i skrócenia czasu trwania snu dotyczą najczęściej dzieci do 2. roku życia, natomiast lęki nocne, nieefektywny sen oraz męczące koszmary dotyczą przeważnie dzieci w 3. roku życia.
W diagnozowaniu zaburzeń snu bardzo ważne jest wykluczenie innych możliwych chorób i dolegliwości. Zaburzenie snu może powodować też m.in. alergia, atopowe zapalenie skóry czy egzema. Jeżeli napadom lęku w nocy towarzyszą też zaburzenia ruchowe, należy skonsultować się dodatkowo z neurologiem dziecięcym. W przypadku lęku nocnego o podłożu emocjonalnym należy udać się do psychologa.
U małych dzieci w wieku przedszkolnym i wcześniej problemy ze snem wynikają najczęściej z problemów behawioralnych. Bezsenność może być efektem braku dyscypliny, nieuregulowanego porządku dnia, przebodźcowania. W przypadku wątpliwości, to wywiad lekarza i dalsza diagnostyka jest najlepszą metodą na poznanie źródła problemu.
Jakie są przyczyny zaburzeń snu u dziecka?
Poza neurologicznymi przyczynami zaburzeń snu u dzieci, w tym lęków nocnych, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które wpływają na problemy z zasypianiem i wybudzaniem się. Mogą to być między innymi:
- Problemy z regulacją emocji, narażenie na ciągły stres lub traumatyczne przeżycia.
- Nieprawidłowa dieta. Posiłki powinny być zbilansowane oraz dostosowane do potrzeb i wieku dziecka, a słodycze i słodzone napoje ograniczone do minimum.
- Zaniedbanie rutyny w ciągu dnia. Dziecko potrzebuje harmonii i uporządkowanego planu zajęć. Chaos wpływa na dzieci niekorzystnie.
- Przerośnięte migdałki, stosowane leki, alergie. Zawsze warto zastanowić się wcześniej, czy to nie infekcje są przyczyną problemów ze snem.
- Nadmierna ekspozycja na ekrany. Należy zwrócić uwagę na to, ile czasu pociecha spędza przed ekranem i czy treści, które przyswaja nie są zbyt absorbujące emocjonalnie. Dobrze jest zastąpić oglądanie bajek wspólnym czytaniem.
- Narażenie na dużą liczbę bodźców. Ograniczenie nadmiernych wrażeń wieczorem wpłynie pozytywnie na prawidłowy sen. Dziecko przed zaśnięciem powinno być zrelaksowane, a nie nadmiernie pobudzone czy podekscytowane.
Jakie są objawy zaburzeń snu u dzieci?
Objawy zaburzeń snu powinny być alarmujące wtedy, kiedy powtarzają się bardzo często i wpływają na pogorszenie funkcjonowanie dziecka i jego najbliższych. Jeżeli objawy lęków nocnych utrudniają życie maluchowi – wpływają na obniżenie nastroju i jakości snu, to warto skontaktować się ze specjalistą. Do najczęstszych objawów zaburzeń snu można zaliczyć:
- Trudności z zasypianiem, senność w ciągu dnia, trudność ze zregenerowaniem się.
- Problemy z przespaniem całej nocy (maluch regularnie budzi się w nocy, ma długie przerwy w śnie).
- Dziecko wchodzi w tryb „czuwania” – wymaga ciągłej obecności dorosłych.
- Histeryczny płacz, przyspieszony oddech i bicie serca.
- Poszerzone źrenice, nadmierne pocenie się.
- Nieskoordynowane ruchy ciała.
Czym skutkuje długotrwałe występowanie lęków nocnych?
Nieleczone zaburzenia snu oraz długotrwałe lęki nocne mogą skutkować konsekwencjami dla zdrowia i samopoczucia. Mogą to być między innymi:
- Problemy z koncentracją oraz z przyswajaniem wiedzy.
- Zaburzenia zachowania – ogólne rozdrażnienie, nagłe zmiany zachowania (apatia lub nadpobudliwość).
- Bruksizm, czyli tarcie oraz zgrzytanie zębami, a także zaciskanie zębów w nocy.
- Zaburzenia depresyjne.
Co można zrobić w domu, aby wspierać sen najmłodszych?
Rodzice powinni zadbać o wyrobienie dobrych nawyków, które mogą pomóc dziecku zmagającemu się z zaburzeniami snu. Szczególnie ważne jest:
- Dbanie o bliskość emocjonalną i czas spędzany z dzieckiem. Jako rodzic postaraj się o efektywne spędzanie czasu wolnego z pociechą. Ogranicz korzystanie z urządzeń mobilnych podczas zabawy. Jeżeli to możliwe, usuń sprzęty elektroniczne z pokoju dziecka, takie jak komputer czy telewizor.
- W przypadku nagłego wybudzania się dziecka z płaczem, reaguj łagodnie. Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa, żeby mogło się uspokoić.
- Pomóż maluchowi wyciszyć się i przygotować do snu. Zadbaj o harmonizującą dzień rutynę. Wprowadź stałe pory posiłków i godzinę snu.
- Zapewnienie sprzyjających warunków do spania. Zwróć uwagę na takie kwestie jak przepływ powietrza. Przewietrzenie pomieszczenia przed zaśnięciem powinno być normą. Podobnie jak uporządkowanie zabawek oraz przygaszenie świateł. Nie zostawiaj włączonej lampki w pokoju, spanie przy zapalonym świetle nie jest wskazane.
- Na sen i ogólny rozwój bardzo dobrze wpływa aktywność fizyczna. Jeżeli do tej pory ruch nie był ulubioną formą spędzania czasu Twojego dziecka, zacznij od czegoś, co mu się spodoba – wybierzcie się na plac zabaw, pobawcie się w chowanego lub w berka. W dalszym kroku można zdecydować się na zajęcia z gimnastyki czy tańca. Sprawdzą się też spacery oraz przejażdżki na rowerze, hulajnodze.
- W zaburzeniach snu możesz doraźnie zastosować preparaty uspokajające dla dzieci, które działają wspomagająco w przypadku lęków nocnych.
Podsumowanie
Zaburzenia snu u dzieci mogą być niepokojące, jeżeli uciążliwe objawy utrzymują się przez dłuższy czas. Jeżeli problem lęków nocnych dotyczy Twojego dziecka, zastanów się, czy istnieje możliwość, że problem ma podłoże behawioralne. Jeżeli tak, zadbaj o to, żeby maluch miał stały plan dnia, dobrze się odżywiał, spędzał czas aktywnie na świeżym powietrzu. Najważniejsza jest bliskość i obecność rodzica. Wsparcie w trudnych momentach – spokój i rozmowa. Jeżeli podejrzewasz, że objawy zaburzeń snu u Twojego dziecka mogą mieć inne podłoże, warto skonsultować się ze specjalistą.
Źródła:
- J. Wendorff, K.Połatyńska, Lęki nocne u dzieci, https://podyplomie.pl/pediatria/12202,leki-nocne-u-dzieci (dostęp: 15.05.2024).
- M. Chrapińska-Krupa, Lęki nocne u dzieci i dorosłych, https://spokojwglowie.pl/leki-nocne/#dzieci (dostęp: 15.05.2024).
- Onkolmed. Lecznica Onkologiczna, Zaburzenia snu u dziecka - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie, https://onkolmed.pl/wpis/475,zaburzenia-snu-u-dziecka-przyczyny-rodzaje-objawy-leczenie (dostęp: 15.05.2024).
- red. T. Morgenthaler, Practice parameters for behavioral treatment of bedtime problems and night wakings in infants and young children, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17068980/
- Medycyna Praktyczna, Jak radzić sobie z zaburzeniami snu u dzieci, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/52518,jak-radzic-sobie-z-zaburzeniami-snu-u-dzieci (dostęp: 15.05.2024).
- M. Miernik-Jaeschke, I. Namysłowska, Zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/psychiatria/81302,zaburzenia-depresyjne-u-dzieci-i-mlodziezy (dostęp: 15.05.2024).
- D. Biechowska, E. Orłowska, J. Stokwiszewski, EZOP II Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań, https://ezop.edu.pl/wp-content/uploads/2021/12/EZOPII_Wyniki-badania-dzieci-0-6-lat.pdf (dostęp: 15.05.2024).
- Narodowa Fundacja Snu, 10 przykazań zdrowego dnu dla dzieci i młodzieży, 10 Przykazań zdrowego snu dla dzieci i młodzieży - Narodowa Fundacja Snu (nfs.org.pl) (dostęp: 15.04.2024).
Artykuł sponsorowany.
Autorka
Klaudia Maj – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka polonistyki i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka przyrody, górskich wędrówek, entuzjastka aktywnego wypoczynku.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [28.03.2025]