Skrzepy podczas okresu – co oznaczają i czy powinny być powodem do niepokoju?
Wygląd krwi miesiączkowej może dostarczyć wielu cennych informacji o zdrowiu hormonalnym i stanie układu rozrodczego kobiety. Prawidłowa krew menstruacyjna ma zwykle odcień czerwono-brązowy, ale warto wiedzieć, że jej barwa, konsystencja oraz obecność skrzepów mogą się zmieniać w zależności od dnia cyklu. Ciemniejsza i gęstsza krew dłużej zalegała w drogach rodnych i zdążyła się utlenić, natomiast jasnoczerwona jest dość świeża.
Skrzepy we krwi miesięcznej nie są z reguły anomalią – pojawiają się u większości menstruujących. Zwykle mają większe rozmiary przy obfitym krwawieniu, szczególnie na początku cyklu, gdy przepływ krwi jest silniejszy. Bardzo duże skrzepy (powyżej 2-3 cm) lub ich częste występowanie mogą być jednak sygnałem informującym o problemach zdrowotnych. Sprawdź, skąd się biorą skrzepy podczas okresu i kiedy stanowią wskazanie do pilnej wizyty w poradni ginekologicznej.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym są i jak wyglądają skrzepy w czasie menstruacji?
- Z czego wynika obecność skrzepów we krwi miesiączkowej?
- Czy skrzepy podczas okresu mogą zwiastować problemy zdrowotne?
- Kiedy skrzepy we krwi menstruacyjnej powinny zaniepokoić?
Skrzepy krwi podczas okresu – czym są?
W każdym prawidłowym cyklu menstruacyjnym zdrowej kobiety dochodzi do owulacji, czyli procesu, w którym z jajnika zostaje uwolniona gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Endometrium (błona śluzowa macicy wyściełająca jej wnętrze) ma wówczas odpowiednią grubość i zapewnia idealne warunki do zagnieżdżenia zarodka. Jeśli jednak w danym cyklu nie dojdzie do zapłodnienia, musi ulec złuszczeniu. Fragmenty śluzówki wypływają wówczas razem z krwią przez szyjkę macicy i pochwę – to właśnie menstruacja.
Podczas miesiączki, niezależnie od tego czy dana kobieta ma obfite krwawienia czy skąpe, mogą pojawić się skrzepy krwi. Występują one u większości osób miesiączkujących i zwykle nie oznaczają żadnych zaburzeń. Tworzą się w wyniku naturalnych procesów krzepnięcia krwi w organizmie kobiety. Kiedy dochodzi do skurczów macicy, wypływa więc zarówno świeża, jak i lekko skrzepnięta krew.
Warto również pamiętać, że w czasie miesiączki z macicy wydostaje się nie tylko krew, ale również złuszczone fragmenty błony śluzowej macicy i nabłonka pochwy. Mogą one tworzyć niewielkie ciemnoczerwone skrzepy o galaretowatej konsystencji.
Skrzepy wypływające podczas okresu najczęściej zauważa się na podpasce, w czasie oddawania moczu lub mycia się. Te, które długo zalegają w macicy (np. po całej nocy) mają zwykle bardzo ciemny odcień – nawet brązowy lub czarny.
Skrzepy krwi podczas okresu – przyczyny
Choć skrzepy pojawiają się naturalnie we krwi menstruacyjnej u większości kobiet, szczególnie jeśli występują u nich obfite miesiączki, warto obserwować swój organizm. Bardzo intensywne krwawienia z obecnością dużych skrzepów stanowią wskazanie do wizyty w poradni ginekologicznej. Nadmierna utrata krwi może doprowadzić do niedokrwistości i wystąpienia objawów typowych dla anemii.
Skrzepy krwi podczas okresu bywają też związane z różnymi czynnikami zdrowotnymi, które wpływają na intensywność krwawienia i sam proces krzepnięcia. Do innych niż naturalne przyczyn pojawiania się skrzepów we krwi menstruacyjnej zalicza się:
- mięśniaki macicy – to niezłośliwe nowotwory dróg rodnych rozwijające się w ścianie macicy. Przyczyną ich powstawania są najczęściej zaburzenia hormonalne. Mogą zwiększać objętość i intensywność krwawienia, a także zmieniać przepływ krwi w macicy, co przyczynia się do powstawania skrzepów. Jednym z objawów mięśniaków jest silne parcie na pęcherz moczowy. Leczy się je hormonami, np. poprzez założenie hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej.
- polipy macicy – to kolejny czynnik, który może powodować obfite krwawienie miesiączkowe i przyczyniać się do częstszego występowania skrzepów. Polipy (małe narośla na ścianach macicy) mogą utrudniać równomierne wydalanie złuszczonego endometrium i zwiększać tendencję do krzepnięcia krwi,
- torbiele – powstają w wyniku wahań hormonalnych i w zależności od umiejscowienia mogą wpływać na intensywność krwawienia oraz sposób złuszczania się błony śluzowej macicy,
- endometriozę – rozrost tkanki endometrium poza jamą macicy również może powodować obfite, bolesne i nieregularne miesiączki, sprzyjając tworzeniu się skrzepów. Do charakterystycznych objawów endometriozy zalicza się także przewlekłe zmęczenie, silny ból brzucha (i nie tylko) oraz ból w czasie współżycia seksualnego,
- rozrost endometrium – przerost błony śluzowej też przyczynia się do nasilenia krwawienia i częstszego występowania skrzepów we krwi miesięcznej,
- nieprawidłowości anatomiczne, np. tyłozgięcie macicy (nadmierne odgięcie trzonu macicy w stronę kręgosłupa).
Czy skrzepy przy okresie są niebezpieczne?
Skrzepy krwi podczas menstruacji, choć mogą budzić niepokój, zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W większości przypadków są one naturalnym efektem procesu krzepnięcia krwi i wynikają z tego, że podczas okresu organizm produkuje większą ilość krwi, którą trzeba szybko usunąć z macicy.
Skrzepy, zwłaszcza mniejsze i pojawiające się na początku menstruacji, są zazwyczaj fizjologiczną odpowiedzią na większy napływ krwi oraz na proces złuszczania błony śluzowej macicy. Ciemnoczerwone lub brunatne galaretowate grudki mogą być więc naturalnym elementem cyklu, a ich obecność sama w sobie nie powinna budzić niepokoju.
U osób z obfitymi miesiączkami skrzepy zwykle występują częściej i mają nieco większe rozmiary, ale nie muszą świadczyć o problemach zdrowotnych, o ile nie towarzyszą im inne objawy.
Skrzepy krwi miesiączkowej – kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Jeśli jednak skrzepy są wyjątkowo duże, występują w dużej ilości lub towarzyszą im silne bóle brzucha, osłabienie, zawroty głowy lub nadmierna utrata krwi, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Takie objawy mogą sugerować obecność zaburzeń gospodarki hormonalnej, które wpływają na grubość endometrium. Często sygnalizują też schorzenia układu rozrodczego, takie jak mięśniaki macicy, endometrioza czy polipy.
W niektórych przypadkach obecność skrzepów podczas menstruacji bywa także wynikiem zaburzeń krzepnięcia (np. choroby von Willebranda) lub niedoboru żelaza. Niedokrwistość prowadzi do osłabienia organizmu, a jednocześnie utrudnia naturalny proces krzepnięcia. Długotrwałe występowanie bardzo dużych lub licznych skrzepów, a także objawy, takie jak chroniczne zmęczenie czy bladość skóry, mogą świadczyć o anemii.
Jeżeli więc wielkość skrzepów Cię niepokoi lub odczuwasz też inne dolegliwości, nie tylko w czasie miesiączki, odwiedź gabinet swojego ginekologa. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i jeśli będzie taka potrzeba, wykona USG oraz skieruje Cię na badania poziomu hormonów.
Podsumowanie
Pojawiające się w czasie okresu skrzepy krwi są domeną większości miesiączkujących osób i najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Jednak ich wielkość, ilość oraz współwystępowanie innych objawów mogą wymagać konsultacji z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Warto obserwować swój organizm i jeśli pojawiają się krwawienia śródcykliczne, zwłaszcza ze skrzepami, koniecznie zgłosić się do poradni ginekologicznej.
Źródła:
- G. Jarząbek-Bielecka, W. Trusz, G.Bręborowicz, Krwawienia młodocianych i inne problemy związane z krwawieniami w ginekologii – z uwzględnieniem aspektów medycyny rodzinnej, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2019, nr 3, s. 146-149.
- G. Jarząbek-Bielecka, Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt w praktyce ginekologicznej., „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2019, vol. 44, s. 25-34.
- Advanced Gynecology, 7 Potential Causes for Large Blood Clots During Your Period, https://www.advancedgynecology.com/blog/7-potential-causes-for-large-blood-clots-during-your-period (dostęp: 13.11.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [13.12.2024]