Skóra dziecka zimą – jak o nią zadbać i pielęgnować?
Zimą bardzo delikatna skóra dziecka musi walczyć z utratą ciepła i wody. Narażana jest na działanie niekorzystnych czynników takich jak wiatr, mróz, mocne – odbite od śniegu promienie słoneczne, nagłe zmiany temperatury czy przesuszone od centralnego ogrzewania powietrze. Dlatego tak trudna jest właściwa pielęgnacja dziecięcej skóry o tej porze roku. Dowiedz się w jaki sposób dbać o skórę dziecka zimą.
W tak niesprzyjających warunkach, jakie panują zimową porą, bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie zadbanie o skórę dzieci i niemowląt, ale także prawidłowe żywienie, utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia w pomieszczeniach i unikanie drastycznych zmian temperatur.
Skóra dziecka a skóra dorosłego
Skóra niemowląt i małych dzieci znacznie różni się od skóry dorosłych. Jest cieńsza, mniej sprężysta, a dodatkowo jej komórki nie przylegają tak ściśle do siebie, jak w skórze osób dorosłych. Dziecięca skóra ma również inny skład warstwy lipidowej, mniejszą aktywność gruczołów potowych i łojowych. Taka budowa powoduje szybszą utratę wody i przesuszanie, zwłaszcza w niekorzystnych, zimowych warunkach. Suchej, uwrażliwionej czynnikami panującymi na zewnątrz skórze, brakuje lipidów i wody. Potrzebuje ona zatem właściwego odżywienia.
Krem na zimę dla dzieci – skład kosmetyków zimowych
Skład kremów dla dzieci na zimę to głównie substancje odbudowujące warstwę lipidową i tworzące barierę ochronną przed utratą wody, takie jak: ceramidy, oleje roślinne (palmowy, lniany, kokosowy, sojowy, z kiełków pszenicy, awokado, oliwek, ogórecznika, olejek migdałowy), oleje zwierzęce (z wątroby rekina – z dużą zawartością witaminy A), oleje mineralne (wazelina, parafina stała, ciekła), masło kakaowe, masło shea, kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, mirystynowy) i ich pochodne, silikony, woski (pszczeli, karnauba, lanolina), glicerynę, kwas hialuronowy i jego pochodne, ale również witaminy (A, E), substancje przyspieszające gojenie (sukralfat) i wreszcie wody termalne o właściwościach kojących i zmniejszających objawy zapalne (Avène, La Roche-Posay, Vichy, Uriage).
Dieta zimą
Dziecięca skóra wymaga nawilżania nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Odpowiednia dieta w zimowe dni pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia. Należy wzbogacić dietę o witaminy i mikroelementy, podając dzieciom soczyste owoce cytrusowe, pomidory, marchew (zawierającą duże ilości witaminy A), szpinak, tran bogaty w witaminy A, D i E, a także większe ilości płynów.
Pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli
Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka zimą powinna rozpocząć się od kąpieli z użyciem specjalnego preparatu do mycia, zawierającego substancje natłuszczające. Tworzą one barierę ochronną na skórze i usuwają podrażnienia (Oillan emulsja natłuszczająca do kąpieli, Emolium emulsja do mycia, płyn do mycia ciała i włosów Mustela BÉBÉ, Lipikar Syndet od La Roche-Posay czy żel Cold Cream z Avène). Po umyciu należy osuszyć skórę ręcznikiem i nałożyć balsam do ciała (Palmer’s BABY na bazie masła kakaowego, Atopic Dermo Balm marki Pharmaceris, Cold Cream z Avène, Lipikar Baume AP od La Roche-Posay) oraz wetrzeć krem nawilżający w skórę twarzy (Mustela Hydra BÉBÉ, Atopic Dermo Cream marki Pharmaceris czy Emolium krem).
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]