Serdecznik pospolity – czym jest, jak go stosować, na co pomaga
Ziele serdecznika pospolitego to roślina lecznicza, która była wykorzystywana jeszcze w czasach starożytnych oraz tradycyjnej medycynie wschodniej. Wówczas słynęła ze swoich wspierających zdrowie kobiet właściwości, regulując cykle miesiączkowe. Obecnie ekstrakt z serdecznika pospolitego jest znany szerzej z wielu innych właściwości leczniczych.
Serdecznik pospolity jest rośliną miododajną, należącą do rodziny jasnotowatych. Inne jej nazwy to lwie serce, lisi ogon lub też gęsia stopa. Serdecznik pospolity pochodzi głównie z terenów Azji oraz południowej Europy. Jest obecnie stosowany w praktyce leczniczej dzięki swoim cennym właściwościom. Dowiedz się więcej na temat serdecznika pospolitego.
Z artykułu dowiesz się:
Serdecznik pospolity – podstawowe informacje
Ziele serdecznika pospolitego to gatunek rośliny wieloletniej, która pierwotnie pochodziła z terenów Europy oraz Azji. W czasach starożytnych w tradycyjnej medycynie chińskiej ziele serdecznika było wykorzystywane w celu łagodzenia stanów zapalnych oraz jako remedium na kobiece problemy z miesiączkowaniem i okresem menopauzy.
Ziela serdecznika mogą osiągać około 1 metra wysokości. Wygląd tej rośliny przypomina owłosioną łodygę, której liście dolne i górne są od siebie różne, a kwiaty charakteryzują się fioletowym zabarwieniem. Obecnie serdecznik pospolity rośnie głównie na dobrze nasłonecznionych terenach nizinnych, gdzie gleby cechują się wysoką ilością wapnia. Roślina słynie także z tego, że wydziela specyficzny, nieprzyjemny zapach.
Produkty wyekstrahowane z tej rośliny charakteryzuje gorzki smak, a surowcem bogatym w cenne dla zdrowia substancje są górne części pędów.
Serdecznik pospolity – właściwości lecznicze
Ziele serdecznika jest bogate w różne związki o działaniu antyzapalnym. Wśród nich wyróżnia się terpeny, garbniki, związki azotowe, flawonoidy, sterole i triterpeny. Głównym związkiem aktywnym odpowiedzialnym za właściwości serdecznika jest hiperozyd, należący do flawonoidów. Minimalna zawartość tego flawonoidu w dobrej jakości ekstrakcie z rośliny, jaką jest serdecznik pospolity, powinna wynosić minimum 0,2%.
Serdecznik pospolity był kiedyś wykorzystywany jako roślina, która wzmacnia mięsień sercowy i przepływ krwi, przez co był określany jako roślina dająca długowieczność. Okazuje się także, że serdecznik pospolity obniża ciśnienie krwi, sprzyjając tym samym profilaktyce nadciśnienia tętniczego, obniża zaburzenia pracy mięśnia sercowego i jednocześnie wspiera pracę serca.
Suplementy zawierające ziele serdecznika posiadają także łagodny efekt uspokajający, co może mieć korzystny wpływ wśród osób mocno zestresowanych i pragnących uspokoić myśli wieczorem. Właściwości lecznicze ziela serdecznika obejmują też łagodzenie różnego rodzaju napięć występujących przy nerwicach sercowo-naczyniowych oraz typowo na tle nerwowym (np. nadmierna pobudliwość nerwowa).
Na uwagę zasługuje także fakt, że serdecznik pospolity nie tylko ma właściwości uspokajające i wspierające serce. Kwasy organiczne i inne związki aktywne serdecznika zalecane są przy łagodnej tachykardii, chorobach układu nerwowego i lekkich przypadkach dusznicy bolesnej.
Serdecznik pospolity to także roślina na zaburzenia trawienia. Okazuje się, że kwasy organiczne i flawonoidy mają działanie przeciwskurczowe, co łagodzi biegunki, bóle brzucha, zaburzenia trawienia oraz wzdęcia. Z uwagi na coraz częściej występujące problemy żołądkowo-jelitowe na tle nerwowym serdecznik pospolity może okazać się fantastycznym remedium przy zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego. Ponadto serdecznik ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stąd też ekstrakt lub kawałki rozdrobnionego ziela mogą być wykorzystywane w postaci okładów do przemywania ran i podrażnień skóry.
Lecznicze właściwości serdecznika obejmują również wzmocniony przepływ krwi przez narządy rodne kobiet, co daje ulgę przy leczeniu bolesnych lub nieregularnych miesiączek, a także pomaga przywrócić właściwy rytm cyklu.
Serdecznik pospolity – jak go stosować?
Zioło serdecznika powinno być stosowane w postaci naparu, który zawiera jedną łyżkę suszu serdecznika zalaną wrzątkiem (ok. 250 ml) i odstawioną pod przykryciem na ok. 15 minut. Taki napar należy popijać 2-3 razy dziennie w ilości połowy szklanki po posiłku.
Wyciąg z serdecznika można także stosować w postaci gotowych herbat oraz tabletek. Te ostatnie należy stosować wedle wskazań na opakowaniu produktu. Przy problemach z bezsennością zioło to można stosować na ok. 45 minut przed pójściem spać.
Warto pamiętać, że serdecznik nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz te, które borykają się z obfitymi miesiączkami. Ponadto u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe przed użyciem produktów z serdecznika należy skonsultować się z lekarzem.
Podsumowanie
Zioło serdecznika pospolitego to wieloletnia roślina o szerokim działaniu wspomagającym organizm. Serdecznik pomaga uspokoić układ nerwowy, wspiera pracę serca, jest przydatny przy schorzeniach sercowo-naczyniowych oraz może działać jak lek rozkurczowy, np. na zaburzenia przewodu pokarmowego. Warto pamiętać o właściwym dawkowaniu tej rośliny oraz o przeciwwskazaniach. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
- K. Wojtyniak, M. Szymański, I. Matławska, Leonurus cardiaca L. (motherwort): a review of its phytochemistry and pharmacology, “Phytotherapy Research” 2013, nr 27(8), s. 1-6.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.02.2023]