Seks po porodzie – kiedy możesz wrócić do aktywności seksualnej?
Seks po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu niekiedy wzbudza pewne obawy kobiety i mężczyzny. Partnerzy są spragnieni bliskości. Jednocześnie mogą napotkać się na różnego rodzaju problemy związane z rozpoczęciem współżycia po narodzinach dziecka. Warto jednak pamiętać, że ze wszystkimi można sobie poradzić. Zobacz, co należy wiedzieć o seksie po porodzie.
Pierwszy seks po porodzie to duże emocje. Kluczem do odniesienia sukcesu na tym polu jest zrozumienie punktu widzenia obu stron. Partnerzy powinni szczerze rozmawiać o swoich uczuciach, obawach i oczekiwaniach. Bez tego unikanie zbliżenia jest przyczyną frustracji, a tym samym konfliktów w związku. Na pierwszy seks po porodzie musi być gotowa zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
Z artykułu dowiesz się:
Seks po porodzie – na jakie zmiany musisz się przygotować?
W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele istotnych zmian. Inaczej funkcjonuje gospodarka hormonalna, zmieniają się narządy rodne, inna jest też sylwetka. Nie bez znaczenia jest również poród i połóg. Do tego dochodzą nowe obowiązki związane z opieką nad noworodkiem. Wszystko to ma wpływ na moment wystąpienia i jakość pierwszego seksu po narodzinach dziecka.
Po porodach siłami natury najwięcej obaw dotyczy zmiany wyglądów narządów rodnych. Zwłaszcza po pęknięciu lub nacięciu krocza. Dodatkowo pochwa staje się nieco luźniejsza. Jest to związane z rozluźnieniem i naciągnięciem mięśniówki, dzięki czemu możliwe jest przejście dziecka przez kanał rodny. W pierwszych tygodniach młoda mama może dodatkowo odczuwać dyskomfort, a także mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków narządy rodne wracają do stanu sprzed ciąży. Jeżeli tak się nie dzieje, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.
Po cesarskim cięciu narządy rodne również potrzebują czasu, aby wrócić do swojego pierwotnego stanu. Obecna jest również rana na brzuchu, która wymaga zagojenia.
Utrudnieniem w rozpoczęciu współżycia po porodzie jest również obniżenie libido. Jest ono spowodowane zmianami hormonalnymi, ale także zmęczeniem spowodowanym nowymi obowiązkami. Często za brak ochoty na seks po porodzie odpowiedzialny jest strach. Wiele kobiet obawia się nie tylko bólu w czasie penetracji, ale również reakcji partnera na zmiany, które zaszły w ciele po ciąży.
Większość kobiet skarży się również na suchość pochwy. Nie tylko utrudnia ona współżycie, ale jest przyczyną odczuwania dyskomfortu i bólu w czasie penetracji. Myśl o tym, że stosunek seksualny może być nieprzyjemny, skutecznie odstrasza od rozpoczęcia współżycia po porodzie.
Negatywny wpływ na samopoczucie kobiety ma zmiana sylwetki. To nie tylko dodatkowe kilogramy, ale też inny wygląd brzucha, który również potrzebuje czasu na powrót do dawnego wyglądu. Młoda mama może czuć się nieatrakcyjnie w oczach partnera, co również odpowiada za obniżone libido.
Aspekt psychologiczny jest ważny w przypadku obojga partnerów. Również mężczyzna może odczuwać obawy przed pierwszym seksem po porodzie. Wynikają one ze strachu przed zrobieniem partnerce krzywdy, ale także z powielanych mitów, że po ciąży pogarsza się jakość zbliżeń intymnych młodych rodziców.
Seks po porodzie – kiedy możesz wrócić do aktywności seksualnej?
Zalecane jest, aby pierwszy seks po porodzie miał miejsce dopiero po zakończeniu połogu. Musi minąć 6 tygodni od narodzin dziecka (tyle wynosi czas połogu). Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna. Pierwsze zbliżenie powinno odbyć się, gdy oboje partnerzy są na to gotowi. Niewskazany jest seks w czasie połogu, ponieważ wówczas jest wysokie ryzyko zakażenia lub uszkodzenia tkanek. Decyzję, kiedy rozpocząć współżycie, warto omówić z lekarzem ginekologiem podczas badania kontrolnego.
Kobieta, która nie chce zajść w kolejną ciążę, powinna pamiętać o antykoncepcji. Karmienie piersią nie zapobiega zapłodnieniu. Po porodzie można zabezpieczać się mechanicznie lub stosować jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Dopuszczalna jest też wkładka wewnątrzmaciczna.
Strach przed seksem po porodzie – jak go zwalczyć?
Warto zacząć od szczerej rozmowy. Jest to podstawa udanego zbliżenia po porodzie. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy psychologa lub seksuologa. Konsultacja pozwala przepracować wiele problemów, które utrudniają rozpoczęcie współżycia po ciąży.
Zalecane jest, aby rozpocząć od innych form bliskości. Kobieta i mężczyzna powinni na nowo oswoić się ze swoimi ciałami. Ważne jest również stwarzanie romantycznych sytuacji na co dzień. Zmęczenie, niedosypianie, natłok obowiązków nie sprzyjają myśleniu o seksie.
Pierwszy seks po porodzie powinien odbyć się w pozycji, która pozwala kontrolować głębokość penetracji. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego bólu i dyskomfortu. Szczególnie polecana jest pozycja klasyczna, na boku lub taka, w której kobieta znajduje się na górze.
Podsumowanie
Pierwszy seks po porodzie może odbyć się wraz z końcem połogu. Powinni być na to gotowi oboje partnerzy. Warto przygotować się na ten moment, stosując wcześniej inne formy bliskości.
Źródła:
- E. Ślizień-Kuczapska, S. Młyńska, M. Rabijewski, Seksualność kobiet karmiących piersią w pierwszym roku po narodzinach na podstawie wstępnej analizy klinicznej, “Seksuologia Polska” 2019, t. 17, nr 1, s. 28-34.
- K. Filipek, M.E. Marcyniak, J. Kuran, Rozpoczęcie współżycia płciowego po zakończonym połogu, “Seksuologia Polska” 2014, t. 12, nr 1, s. 8-14.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]