Samoopalacz, solarium, a może inny sposób? Jak uzyskać piękną opaleniznę bez słońca?
Opalenizna często postrzegana jest jako atrakcyjna, ponieważ kojarzy się z letnimi miesiącami oraz wakacjami. Wielu osobom opalona skóra może wydawać się zdrowsza, bardziej promienna, a nawet młodsza, niż wskazywałby rzeczywisty wiek. Ważne jest, aby pamiętać, że opalanie bywa ryzykowne – dłuższa ekspozycja ciała na słońce, bez ochrony w postaci kremu z wysokim filtrem, niesie bardzo niekorzystne skutki zdrowotne, nie tylko dla samego naskórka.
Skóra muśnięta słońcem jest bardzo pożądana zwłaszcza latem, dlatego wiele osób, korzystających z przyspieszaczy opalania i solarium, przedkłada atrakcyjny wygląd ponad bezpieczeństwo. Sprawdź, jak naturalnie przyciemnić skórę bez ryzyka, jakie niesie ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrową opaleniznę nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz.
Z artykułu dowiesz się:
Opalanie – czy jest zdrowe?
Słońce jest nieodłącznym elementem życia na ziemi – zapewnia niezbędne światło, energię do rozwoju roślin oraz przyjemne ciepło. Ma korzystny wpływ na ludzki organizm – poprawia samopoczucie i stymuluje syntezę witaminy D, składnika niezbędnego dla utrzymania zdrowych kości, mięśni oraz odpowiedniej odporności. Ekspozycja ciała na słońce nie jest zatem niczym złym, jeśli nie trwa zbyt długo, a skóra zostanie zabezpieczona kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Bez tego, długie przebywanie na słońcu może spowodować zaczerwienienia, oparzenia, a nawet nowotwory skóry.
Czym jest opalenizna i jak powstaje?
Opalenizna jest naturalną reakcją skóry na działanie promieni słonecznych. To mechanizm obronny przed niekorzystnym wpływem słońca – organizm zaczyna wytwarzać melaninę, naturalny barwnik, który w pewnym stopniu pochłania i rozprasza promieniowanie UV. W ten sposób zapewnia komórkom skóry właściwej skuteczną ochronę przed słońcem. Ciemniejszy odcień naskórka jest więc skutkiem ubocznym tej reakcji. W większości przypadków, zwłaszcza u osób z jasną i średnią karnacją, takie zabezpieczenie nie jest jednak wystarczające. To właśnie dlatego po dłuższym przebywaniu na słońcu, na skórze pojawiają się zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet poparzenia.
Jakie są minusy nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV?
Rumień, ból, tkliwość naskórka i dolegliwości związane z oparzeniami to jednak nie wszystkie konsekwencje dłuższej ekspozycji na słońce. Promieniowanie UVA ma bardzo szkodliwy wpływ na stan i kondycję naszej skóry. Przede wszystkim przyspiesza procesy jej starzenia. Promienie niszczą włókna kolagenu i elastyny w komórkach, stopniowo pozbawiając ciało jędrności oraz elastyczności. Zarówno u osób korzystających z solarium, jak i zażywających kąpieli słonecznych, znacznie szybciej pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się wiotka oraz bardziej podatna na uszkodzenia.
Opalenizna bez słońca – czy to możliwe?
Na szczęście zdrowa opalenizna jest możliwa do uzyskania również bez niekorzystnego działania promieni słonecznych. Istnieje kilka sposobów na to, by delikatnie przyciemnić skórę, nie narażając jej na utratę jędrności i szybsze starzenie. Sprawdź, jak zapewnić ciału upragniony odcień, jednocześnie dbając o nawilżenie oraz zdrowy wygląd.
Balsamy brązujące i inne kosmetyki, które przyciemniają skórę
W aptekach i drogeriach znajdziesz szeroki wybór kosmetyków o właściwościach przyciemniających naturalny odcień skóry – to samoopalacze oraz balsamy brązujące. Różnica między nimi polega głównie na szybkości działania. Już jednorazowa aplikacja samoopalacza pozwala błyskawicznie uzyskać efekt zdrowej opalenizny, natomiast balsam brązujący przyciemnia skórę stopniowo. Kosmetyków tego typu należy używać codziennie lub co kilka dni, by osiągnąć cel w postaci wymarzonego odcienia naskórka. Dodatkowo mają one działanie pielęgnujące – zawierają składniki aktywne, które nawilżają, natłuszczają i odżywiają skórę. Dostępne są również balsamy z drobinkami rozświetlającymi – dzięki nim, ciało muśnięte słońcem, dodatkowo zyskuje świetlisty połysk.
Opalanie natryskowe – co warto o nim wiedzieć?
Innym sposobem na ładną opaleniznę bez konieczności wygrzewania się na słońcu, czy odwiedzania solarium jest tzw. opalanie natryskowe. To zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Za pomocą odpowiedniego urządzenia, kosmetolog równomiernie rozprowadza na ciele preparat brązujący w wybranym wcześniej odcieniu. Zazwyczaj efekt utrzymuje się przez kilka dni, a następnie stopniowo zanika, w miarę naturalnego złuszczania się naskórka. Z tego rodzaju zabiegów korzystają najczęściej klienci przygotowujący się do udziału w ważnych wydarzeniach, takich jak ślub, wesele, czy bankiet.
Beta-karoten – zdrowa dieta zamiast kąpieli słonecznych
Czy wiesz, że opalona skóra nie zawsze musi być efektem ekspozycji na słońce, lampy w solarium, czy stosowania kosmetyków samoopalających? Możesz naturalnie przyciemnić jej odcień dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie. Składnikiem, który Ci w tym pomoże, jest beta-karoten, należący do grupy karotenoidów – barwników roślinnych. W największej ilości znajduje się on w żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach. Stanowi także naturalne źródło witaminy A, niezbędnej dla utrzymania skóry w dobrej kondycji.
Regularnie dostarczany organizmowi beta-karoten, gromadzi się w naskórku i nadaje mu delikatnie ciemniejszy koloryt. Jest także cennym antyoksydantem i neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają starzenie skóry. Jeśli więc marzysz o pięknej opaleniźnie, wprowadź do codziennego jadłospisu produkty bogate w beta-karoten. W aptekach dostępne są również suplementy diety z beta-karotenem. Taka terapia może świetnie uzupełniać stosowanie kosmetyków brązujących.
Solarium – wady i zalety
Solarium to jeden z najszybszych sposobów na uzyskanie wymarzonego odcienia skóry. Naświetlanie specjalnymi lampami bywa również elementem terapii niektórych dermatoz. Warto jednak wiedzieć, że oprócz błyskawicznych efektów, korzystanie z solarium może powodować nieodwracalne zmiany w komórkach.
Sztuczne promieniowanie UV często prowadzi do:
- poparzeń skóry i związanych z nimi dolegliwości,
- utraty jędrności i wytrzymałości naskórka,
- szybszego starzenia się skóry,
- powstawania przebarwień,
- podrażnień spojówek,
- pękania naczynek krwionośnych,
- występowania reakcji alergicznych,
- utraty nawilżenia i ubytków w budowie naturalnego płaszcza lipidowego,
- nowotworzenia.
Częste korzystanie z solarium jest niezdrowe, dlatego dermatolodzy polecają inne metody uzyskiwania i utrzymywania opalonego odcienia skóry. Warto zadbać o zdrową dietę i stosować kremy z filtrem na czas ekspozycji na słońce. W razie potrzeby najlepiej sięgnąć po kosmetyki brązujące, które nie tylko zapewnią wymarzony efekt opalenizny, ale również odpowiednią pielęgnację dla Twojej skóry.
Podsumowanie
Opalenizna jest naturalną reakcją obronną organizmu w odpowiedzi na promieniowanie UV. Choć długa ekspozycja skóry na promienie słoneczne nie jest korzystna dla jej stanu oraz zdrowia organizmu, można uzyskać efekt muśnięcia słońcem w inny sposób. W aptekach dostępne są balsamy brązujące oraz suplementy z beta-karotenem, które pozwolą Ci cieszyć się piękną opalenizną przez cały rok.
Źródła:
- K. Torzewska, J. Malinowska-Borowska, A. Wypych-Ślusarska i in., Opalanie się w solarium – wiedza, postawa i nawyki Polaków, „Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine”, 2014, vol. 17, nr 1, s. 52-59.
- J. Malinowska-Borowska, E. Janosik, Promieniowanie nadfioletowe solariów jako potencjalne źródło zagrożeń zdrowotnych – podstawowa wiedza dla użytkowników, lekarzy i personelu solariów o prawidłowym korzystaniu z tych urządzeń, „Medycyna Pracy”, 2017, vol. 68, nr 5, s. 660-664.
- E. Krajewska-Kułak, C. Łukaszuk, K. Van Damme-Ostapowicz i in., Solarium, tanoreksja – czy nowe śmiertelne uzależnienie?, „Uniwersytet Medyczny w Białymstoku”, 2009, s. 93-101.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]