Samobadanie piersi – instrukcja. Dlaczego badanie piersi jest ważne, kiedy i jak często je wykonywać?
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym atakującym kobiety. Co roku lekarze na całym świecie diagnozują chorobę u ok. 1,5 miliona pań, z których niemal 1/3 umiera. Choć obecnie istnieje wiele metod leczenia nowotworu sutka, największą szansę na jego pokonanie daje wykrycie na wczesnym etapie. Z tego względu wiele mówi się o profilaktyce raka piersi. Lekarze edukują swoje pacjentki, aby potrafiły same zauważyć pierwsze niepokojące zmiany i zgłaszały się na badania przynajmniej raz w roku.
Podstawą profilaktyki raka sutka jest comiesięczna samokontrola piersi. Podczas samobadania kobieta może zauważyć pojawienie się nietypowych guzków piersi, zgrubień czy zmian skórnych wokół brodawki sutkowej. To jest podstawą do dalszej diagnostyki w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu. Sprawdź, dlaczego profilaktyka raka piersi jest ważna, w jaki sposób wykonywać samobadanie biustu i jak często należy to robić.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto się nauczyć samobadania piersi?
- Jak często wykonywać badanie palpacyjne piersi?
- Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?
Samobadanie piersi – dlaczego jest tak ważne?
Rak piersi bez wątpienia jest jednym z najniebezpieczniejszych kobiecych nowotworów. Najlepsze rokowania daje, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Niestety wiele kobiet nie bada się regularnie z różnych powodów – ekonomicznych, braku dostępności odpowiedniej placówki medycznej czy wiedzy na temat profilaktyki. Z roku na rok wzrasta jednak świadomość pacjentek w tej dziedzinie i coraz więcej pań umie zbadać się samodzielnie.
Regularne samobadanie piersi pozwala na wczesnym etapie zauważyć zmiany, które mogą być związane z nowotworem. Jego szybkie zdiagnozowanie znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyzdrowienie. Warto wiedzieć, że rak w początkowych stadiach jest często mniej zaawansowany i łatwiejszy do wyleczenia. Z reguły nie daje również przerzutów.
Kiedy kobieta wyczuje, że struktura piersi jest inna niż wcześniej lub pojawił się guzek, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najlepiej umówić się na wizytę do ginekologa, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można skonsultować się również z lekarzem pierwszego kontaktu.
Należy pamiętać, że samobadanie nie równa się specjalistycznej diagnostyce raka piersi. Nie jest ono w stanie zastąpić USG piersi czy mammografii, jednak dostarcza cennych informacji o własnym ciele pomiędzy tymi badaniami. Można je przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu, aby zyskać pewność, że nie ma w piersiach niepokojących zmian.
Nawet jeśli przy samobadaniu zauważysz jakieś zgrubienia lub guzki, nie wpadaj w panikę. Tego rodzaju objawy nie muszą wcale wiązać się z rakiem piersi. Mogą to być również tłuszczaki, włókniaki czy torbiele, czyli niegroźne zmiany. Jeśli jednak je zauważysz, zgłoś to swojemu ginekologowi. Przeprowadzi on badanie palpacyjne w gabinecie, a jeśli okaże się to konieczne, skieruje Cię na diagnostykę obrazową – USG piersi lub mammografię.
Kiedy i jak często wykonywać samobadanie piersi?
Samobadanie to prosty, bezpieczny i nieinwazyjny sposób na regularną kontrolę stanu zdrowia. Powinno być wykonywane regularnie, najlepiej raz w miesiącu. Najbardziej odpowiedni moment w czasie cyklu miesiączkowego kobiety przypada na ok. 3-5 dni po zakończeniu krwawienia. Piersi nie są wówczas tak obrzmiałe i tkliwe jak przed okresem i w jego trakcie. Stają się miększe, co ułatwia kontrolę i sprawia, że badanie może być dokładniejsze.
Panie po menopauzie, które już nie miesiączkują, powinny wybrać jeden konkretny dzień każdego miesiąca na samobadanie i zaznaczyć go w kalendarzu. Dzięki temu regularna samokontrola piersi stanie się rutyną i dobrym nawykiem.
Oprócz samobadania ważne są również pozostałe elementy profilaktyki raka sutka. Pierwsze badanie USG piersi warto wykonać po ukończeniu 20. roku życia i powtarzać co 2 lata. Po 30. roku życia zaleca się zwiększyć częstotliwość i zgłaszać się na USG co roku. Kobiety po 40. urodzinach powinny robić to jeszcze częściej, najlepiej co pół roku, pamiętając jednocześnie o mammografii.
Kobiety między 45. a 74. rokiem życia mogą skorzystać z refundowanych badań mammograficznych bez skierowania od lekarza. Zgodnie ze wskazaniami Narodowego Funduszu Zdrowia pacjentce w tym wieku przysługuje bezpłatna mammografia raz na dwa lata. W oczekiwaniu na zaplanowane badanie warto pamiętać o comiesięcznej samokontroli piersi.
Jak samodzielnie badać piersi?
Prawidłowo przeprowadzone samobadanie składa się z dwóch etapów: obserwacji i badania palpacyjnego. Aby dokładnie zbadać piersi, warto poświęcić na to kilka minut raz w miesiącu – to bardzo niewiele, biorąc pod uwagę korzyści w zakresie profilaktyki raka.
Pierwszy krok to dokładna obserwacja swoich piersi. Stań przed lustrem (najlepiej po kąpieli, kiedy jesteś już rozebrana) prosto i opuść swobodnie ręce. Przyglądaj się swoim piersiom i brodawkom sutkowym – zwróć uwagę na wszelkie zmiany w ich kształcie. Zaniepokoić powinny zaczerwienienia, zaciągnięcia skóry, owrzodzenia, dołki oraz obecność wydzieli z brodawki. Jeśli zauważysz, że brodawka sutkowa jest nienaturalnie wciągnięta, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.
Następnie unieś ręce nad głowę i nadal przyglądaj się swoim piersiom. Niektóre zmiany są niewidoczne w pozycji spoczynkowej i ujawniają się dopiero podczas ruchu. Ostatnim elementem tego etapu jest obserwacja piersi w pozycji z dłońmi opartymi na biodrach (możesz delikatnie napiąć mięśnie klatki piersiowej).
Kolejny krok to badanie palpacyjne. Wykonuje się w dwóch pozycjach – stojącej i leżącej. Stojąc prosto, należy unieść jedną rękę do góry, a drugą dłonią, używając trzech palców (wskazującego, środkowego i serdecznego), zbadać przeciwną pierś. Ruchy powinny być okrężne i delikatne, od obszaru pachy, przez całą pierś, aż do brodawki sutkowej.
Następnie tę samą procedurę powtarza się w pozycji leżącej, kładąc poduszkę pod badaną stroną ciała, aby lepiej rozłożyć tkankę piersi i ułatwić wykrycie ewentualnych zmian. Przy badaniu brodawki należy sprawdzić, czy nie sączy się z niej wydzielina.
Jeśli nie zauważyłaś żadnych niepokojących zmian, spokojnie oczekuj na zaplanowaną profilaktyczną wizytę u swojego lekarza. Pamiętaj o tym, aby samobadanie piersi powtarzać co miesiąc. W ten sposób poznasz swoje ciało i łatwiej będzie Ci wykryć ewentualne guzki, zgrubienia oraz inne nieprawidłowości w budowie piersi. Pamiętaj, aby nie bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na wczesny etap nowotworu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc swojego ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista pokaże Ci prawidłową technikę samobadania i powie na co zwracać uwagę przy samodzielnym wykrywaniu guzków piersi.
Podsumowanie
Choć samobadanie piersi nie zastępuje profesjonalnych badań, takich jak mammografia czy USG, stanowi ich ważne uzupełnienie. Dzięki regularnej obserwacji i badaniu palpacyjnemu możesz zyskać większą kontrolę nad swoim zdrowiem i szybko reagować w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów.
Źródła:
- D. Sawaryn, D. Krukar, Wiedza młodych kobiet na temat czynników ryzyka i profilaktyki raka piersi, „Borgis – Nowa Medycyna” 2010, nr 4, s. 119-124.
- M. Mazurkiewicz, Profilaktyka i metody wczesnego rozpoznawania raka gruczołu piersiowego, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2000, nr 2, s. 29-32.
- B. Kozakiewicz, Podstawowe badania podmiotowe i przedmiotowe wykorzystywane w onkologii – nowotworach złośliwych narządu rodnego i raka piersi, „Borgis – Nowa Medycyna” 2003, nr 3.
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi (dostęp: 10.09.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]