Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny oraz leczenie. Poznaj domowe sposoby!
Alergiczne zapalenie spojówek, obecność ciała obcego, a nawet infekcje wirusowe układu oddechowego mogą spowodować ropienie i silny ból oka. Dolegliwości towarzyszące chorobom spojówek są szczególnie uciążliwe w przypadku małych pacjentów – często utrudniają zabawę, spokojny sen oraz codzienne funkcjonowanie.
Ropiejące oczy u dziecka zwykle wywołują u rodziców niepokój. Maluch odczuwa ból, a swędząca okolica skłania do pocierania, zazwyczaj nieumytymi dłońmi, co prowadzi do przenoszenia jeszcze większej ilości bakterii i nasilenia objawów. Sprawdź, co jest najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek u dzieci i jak pielęgnować zaropiałe oczy. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest ropienie oczu i z jakiego powodu ropna wydzielina pojawia się w kącikach oczu?
- Co stosować na ropiejące oczy u dziecka?
- Kiedy ropiejące oko należy skonsultować z lekarzem?
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny
Pojawienie się ropnej wydzieliny w okolicach spojówki oka zwykle zwiastuje toczący się stan zapalny. Może być on wywołany przez wirusy, bakterie lub mieć podłoże alergiczne. Gęsta wydzielina, która zasycha na rzęsach i skórze powiek, uniemożliwiając otwarcie oka, składa się z neutrofilów (komórek zwalczających drobnoustroje), bakterii oraz wysięku. Zwykle w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek ropa jest znacznie gęstsza niż przy alergii czy infekcji wirusowej.
Niezależnie od przyczyny pojawienia się ropy w oczku dziecka, objawy zapalenia spojówek są dla niego uciążliwe i często powodują zaburzenia snu, spadek apetytu czy płaczliwość. Z tego względu nie należy bagatelizować tego stanu, licząc, że w każdym przypadku minie samoistnie. Stan zapalny błony śluzowej wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli wydzieliny jest dużo lub ma nieprzyjemny zapach.
Najczęstsze przyczyny ropiejących oczu
Dlaczego dziecku ropieją oczy? Czynnikami wywołującymi taką reakcję organizmu są zwykle:
Wirusowe zapalenie spojówek
Infekcje wirusowe zdarzają się u dzieci bardzo często ze względu na niedojrzały układ immunologiczny. Do ich rozwoju przyczyniają się głównie adenowirusy, co prowadzi do wystąpienia objawów, takich jak: podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, ból głowy, osłabienie czy pojawienie się ropnej wydzieliny w okolicach oczu, tzw. epidemiczne zapalenie spojówek. Stany zapalne o podłożu wirusowym zazwyczaj przebiegają łagodnie i przy zachowaniu odpowiedniej higieny, ustępują samoistnie po ok. 3-5 dniach. Przy wirusowym zapaleniu spojówek u niemowląt warto jednak zasięgnąć porady lekarskiej ze względu na delikatny organizm małego pacjenta.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Infekcje bakteryjne wywołane są najczęściej wzmożoną aktywnością gronkowców i paciorkowców. Trwają dłużej, niż zakażenia wirusowe, a towarzyszące im objawy, takie jak przekrwienie oka, ból, świąd czy ilość sączącej się wydzieliny są bardziej nasilone. W takim przypadku konieczne jest leczenie zapalenia spojówek pod opieką lekarza pediatry. Najczęściej stosuje się krople lub maści z antybiotykiem. Pamiętaj, że antybiotyki działają skutecznie tylko w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek – nie są zatem wskazane przy wirusowych stanach zapalnych.
Alergia
O alergicznym zapaleniu spojówek mówi się wtedy, gdy stan zapalny pojawia się wskutek reakcji organizmu na alergeny, np. sierść zwierząt, pyłki traw, roztocza kurzu domowego, pleśń, a nawet substancje zawarte w kosmetykach. Uczulenie mogą sygnalizować nie tylko objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar, kaszel czy powiększenie węzłów chłonnych, ale również zaczerwienienie oczu i ropna wydzielina w workach spojówkowych.
Ciało obce lub uraz oka
Obecność ciała obcego w oku lub mechaniczne uszkodzenie spojówki również może być przyczyną pojawienia się ropy. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy ropieje tylko jedno oko i początkowo nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy, takie jak przy alergii czy infekcji. Takiej sytuacji absolutnie nie należy lekceważyć – jeśli ciało obce wbije się dość głęboko, istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia wzroku.
Niedrożność kanalika łzowego
Niedrożne kanaliki łzowe to częsta przypadłość noworodków i niemowląt. Przed narodzinami kanaliki pokryte są błoną, która w czasie porodu powinna samoistnie pęknąć. Jeśli tak się nie stanie, zablokowany będzie odpływ łez do nosa – wówczas może pojawić się nadmierne łzawienie oczu i jasna ropna wydzielina. Niedrożność kanalika łzowego nie musi dotyczyć obojga oczu – czasami pojawia się wyłącznie w jednym.
Czym objawia się zapalenie spojówek u dziecka?
Zarówno zapalenie spojówek wywołane przez infekcję, jak i alergię, może wiązać się z wystąpieniem dodatkowych dolegliwości, innych niż wydzielina ropna czy łzawienie oczu. Objawy, które najczęściej towarzyszą zapaleniu to także:
- zaczerwienienie i obrzęk okolic oczu,
- przekrwienie spojówek,
- uporczywy świąd i pieczenie,
- światłowstręt,
- sklejone brzegi powiek po nocy.
Rodzaje ropnej wydzieliny
W określeniu przyczyn zapalenia spojówek może pomóc wygląd, kolor i struktura ropnej cieczy:
- gęsta, żółta ropa świadczy najczęściej o zakażeniu bakteriami,
- nieco rzadsza wydzielina o jasnozielonym lub przejrzystym kolorze to zazwyczaj objaw infekcji wirusowej,
- wodnisto-śluzowy płyn w worku spojówkowym zwykle towarzyszy alergii.
Ropiejące oczy u dziecka – jak sobie z nimi radzić?
Wirusowe zapalenie spojówek może być uciążliwe, jednak zwykle stan zapalny tego rodzaju ma tendencję do stopniowego samoograniczania. Żeby do tego doprowadzić i zmniejszyć nasilenie towarzyszących mu dolegliwości, warto pamiętać o przemywaniu oczu oraz utrzymywaniu odpowiedniej higieny. Ważne jest również ograniczenie kontaktu z alergenem, jeśli stan zapalny wiąże się z uczuleniem.
Pamiętaj, że wszelkie sposoby na zapalenie spojówek u niemowląt i małych dzieci powinno się stosować po konsultacji z lekarzem pediatrą lub okulistą. Oczekując na wizytę należy usuwać wydzielinę i zadbać o czystość otoczenia. Sprawdź, jakie zabiegi mogą wspomóc i przyspieszyć leczenie. Zapalenie spojówek zwalczysz dzięki nim jeszcze skuteczniej.
Przemywanie roztworem soli fizjologicznej
Zaschniętej wydzieliny nie wolno zdrapywać ani wykruszać, aby nie podrażnić delikatnych okolic oczu. Żeby ją usunąć, należy przemywać powieki dziecka roztworem soli fizjologicznej. Warto pamiętać, żeby robić to czystym wacikiem – każde oko przemywaj świeżym. Dzięki temu nie będziesz przenosić drobnoustrojów z jednego oka do drugiego. Jeśli powieka jest mocno sklejona, przyłóż gazik nasączony roztworem soli fizjologicznej i chwilę przytrzymaj, nie naciskając. Pamiętaj, że zanieczyszczenia usuwa się w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.
Częsta zmiana pościeli
Stan zapalny związany jest z rozwojem bakterii i wirusów, dlatego należy dbać o czystość otoczenia. W okresie infekcji powinno się zmieniać pościel i bieliznę nocną dziecka częściej niż zazwyczaj. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania zarazków i rozwoju zakażenia u pozostałych członków rodziny.
Dbanie o higienę
Dokładne mycie rąk mydłem jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci, które często dotykają nimi okolic twarzy. Świąd towarzyszący zapaleniu spojówek może być bodźcem aktywującym odruch pocierania powiek. Odpowiednia higiena pozwoli nie tylko ochronić oczy malucha przed bakteriami przeniesionymi z dłoni, ale także zapobiec roznoszeniu drobnoustrojów z okolic oczu na otoczenie i domowników.
Okłady z herbaty i rumianku – czy można stosować je na ropiejące oczy u dziecka?
Okłady i przemywanie oczu naparami z herbaty lub rumianku to stare domowe sposoby stosowane jeszcze przez nasze babcie. Choć medycyna ludowa przypisuje im wysoką skuteczność, to jednak lekarze zwracają uwagę, że metody tego typu mogą u niektórych dzieci zaostrzyć stan zapalny.
Zdarza się, że rumianek wywołuje reakcje alergiczne, szczególnie u najmłodszych, a garbniki zawarte w herbacie podrażniają spojówki. Warto zatem pozostać przy przemywaniu roztworem soli fizjologicznej, który jest w pełni bezpieczny dla oka i dokładnie oczyszcza powieki z wydzieliny.
Jeśli chcesz skorzystać z apteczki matki natury i robić okłady z ziół, skonsultuj się wcześniej z pediatrą lub okulistą. Pamiętaj, aby nie stosować żadnego leczenia na własną rękę – dziecko z zapaleniem spojówek powinien najpierw zbadać lekarz. Tylko specjalista może określić przyczynę rozwoju stanu zapalnego i odpowiednio pokierować leczeniem.
Ropiejące oczy u dziecka – kiedy udać się do specjalisty?
Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek? Jeśli samo przemywanie oczu solą fizjologiczną nie pomoże złagodzić objawów stanu zapalnego, może się okazać, że niezbędne jest podanie kropli do oczu z antybiotykiem. Szczególnie zaniepokoić rodzica powinny objawy takie jak: zmiana kształtu tęczówki, zmętnienie rogówki, zgłaszane przez dziecko zaburzenia widzenia oraz silny ból. Symptomami, których nie wolno bagatelizować są także wysoka gorączka i nagłe pogorszenie ogólnego stanu zdrowia malucha.
Również zatkany kanalik łzowy wymaga wizyty w gabinecie lekarskim. Jeśli pediatra lub okulista stwierdzi niedrożność, zwykle zaleca regularne przemywanie oka solą fizjologiczną oraz delikatny masaż okolicy worka łzowego. Takie postępowanie może pomóc w jego udrożnieniu poprzez podniesienie ciśnienia w drogach łzowych, co spowoduje pęknięcie błony.
Jeżeli problem nie ustępuje, lekarz może wykonać sondowanie kanałów łzowych w celu ich odblokowania. W zaawansowanych przypadkach konieczna bywa interwencja chirurgiczna, np. dacryocystorhinostomia (DCR), która tworzy nową drogę odpływu łez. Są to jednak bardzo rzadkie sytuacje – najczęściej wystarczy regularny masaż i właściwa higiena okolic oczu.
Podsumowanie
Ropiejące oczy u dziecka często bywają przyczyną zmartwień rodziców, jednak nie zawsze świadczą o poważnej infekcji. Najczęściej stanowią objaw alergii lub zakażenia wirusowego, ale zapalenie spojówek towarzyszy czasem także chorobom układu oddechowego, a w rzadkich przypadkach nawet ząbkowaniu. Zwykle stan zapalny mija samoistnie po kilku dniach. Gdyby jednak tak się nie stało i dolegliwości przybrałyby na sile, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, by uzyskać niezbędną pomoc i rozpocząć właściwe leczenie.
Źródła:
- I. Laudańska-Olszewska, M. Wilczyński, Ostre, okresowe, przewlekłe, alergiczne, zakaźne zapalenie spojówek – kiedy potrzebna jest konsultacja okulisty?, „Medycyna po Dyplomie” 2017, nr 4.
- M. Grałek, A. Niwald, Zapalenie spojówek u dzieci, „Okulistyka”, 2010, nr 3, s. 38-40.
- H. Małecka, Zapalenie spojówek, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2007, nr 1, s. 17-21.
- .M. Mielczarek, Choroby zapalne spojówek, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2005, nr 2, s. 40-49.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [27.09.2024]