Rodzaje filtrów UV. Część I: Filtry mineralne
Ochrona przeciwsłoneczna skóry jest niezwykle ważna. Dlatego przed spodziewaną ekspozycją na słońce wskazane jest zastosowanie kremu z filtrem. Coraz większą popularnością cieszą się preparaty z filtrami mineralnymi. Mają one szereg zalet. Przede wszystkim są uznawane za bezpieczne dla skóry. Sprawdź, czym charakteryzują się filtry mineralne.
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dociera wraz ze światłem słonecznym. Dzięki niemu może zachodzić naturalna produkcja witaminy D w komórkach naskórka. Ma ono jednak również niekorzystny wpływ na skórę człowieka. Gdy dostaje się do jej głębszych warstw, powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych oraz łańcuchów DNA. W efekcie przyspieszają procesy starzenia się, a także dochodzi do mutacji, które odpowiadają za nowotwory złośliwe skóry. Ponadto na skutek długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne może dojść do oparzenia lub powstania rumienia. Pojawiają się też objawy alergiczne. Aby się przed tym uchronić, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Działanie filtrów zależy od ich rodzaju. Mogą one pochłaniać promienie UV lub odbijać i rozpraszać.
Z artykułu dowiesz się:
Filtry mineralne – charakterystyka
Filtry mineralne to inaczej filtry fizyczne. Mają one naturalne pochodzenie. Zalicza się do nich:
- barwne pigmenty o cząsteczkach wielkości 200–300 µm,
- pigmenty mikronizowane o cząsteczkach poniżej 100 µm.
Pigmenty barwne charakteryzują się tym, że rozpraszają nie tylko promieniowanie ultrafioletowe, ale również widzialne. Z tego powodu na powierzchni skóry pozostawiają białą warstwę. Efekt ten nie występuje w przypadku filtrów mikronizowanych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwa była zmiana ich właściwości fizycznych, bez jednoczesnej utraty działania ochronnego.
Do filtrów mineralnych zalicza się:
- tlenek cynku (zinc oxide),
- dwutlenek tytanu (titanium dioxide).
Są to związki nieorganiczne. Natomiast warto zaznaczyć, że filtry chemiczne zawierają różnego rodzaju organiczne związki chemiczne, czyli takie, w których występuje cząsteczka węgla. Tym samym różnią się one mechanizmem działania oraz profilem bezpieczeństwa dla skóry.
Jak działają filtry mineralne?
Filtry mineralne nie wnikają w głąb skóry, ale pozostają na zewnątrz. Dzięki temu tworzą na jej powierzchni warstwę, która stanowi ochronę przeciwsłoneczną. Promienie słoneczne są od niej odbijane i rozpraszane. To samo dzieje się ze światłem widzialnym.
Tlenek cynku wykazuje skuteczniejsze działanie w odbijaniu i rozpraszaniu promieniowania UVA. Natomiast dwutlenek tytanu lepiej chroni przed promieniowaniem w zakresie UVB. Dlatego zalecane jest, aby krem przeciwsłoneczny zawierał połączenie tlenku cynku i dwutlenku tytanu – dla maksymalnej ochrony skóry.
Krem z filtrem mineralnym może mieć różny wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). To od niego zależy stopień ochrony. Informuje on, o ile wydłuża się czas powstania rumienia po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Najwyższym wskaźnikiem jest SPF 50+.
Zalety i wady filtrów mineralnych
Filtry mineralne mają szereg zalet. Przede wszystkim są delikatne dla skóry. Dzięki temu nie powodują podrażnień – również w przypadku cery wrażliwej.
Kolejną zaletą filtrów mineralnych jest ich stabilność. Oznacza to, że nie tracą swoich właściwości pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych – głównie tlenu, promieniowania i temperatury. Dzięki temu zapewniają taki sam poziom ochrony przez cały czas, w którym znajdują się na skórze. Warto również dodać, że krem z filtrem mineralnym bardzo dobrze chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Trzeba jednak pamiętać, że mineralne filtry UV mają też swoje wady. Jedną z nich jest szybsze ścieranie się po aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ nie wchłaniają się one w skórę, a pozostają na jej powierzchni.
Kolejną wadą filtrów mineralnych jest biała warstwa, która pozostaje na skórze po ich aplikacji. Jest to spowodowane właściwościami fizykochemicznymi tlenku cynku i dwutlenku tytanu. Szczególnie uciążliwe jest to dla osób, które nakładają makijaż lub występują publicznie.
Filtry mineralne a typ skóry
Kremy przeciwsłoneczne oparte na filtrach mineralnych są uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane przez skórę. Dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku osób ze skórą wrażliwą, alergiczną i skłonną do podrażnień. Można stosować je również przy różnego rodzaju problemach skórnych – m.in. przy trądziku i atopowym zapaleniu skóry. Krem z mineralnym filtrem UV jest odpowiedni również dla dzieci.
Podsumowanie
Filtry UV chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu nie tylko nie dochodzi do oparzeń ani uszkodzeń komórek skóry. Za szczególnie delikatne i bezpieczne uznawane są filtry mineralne, do których zalicza się tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Tworzą one na powierzchni skóry warstwę ochronną, która odbija i rozprasza promienie UV. Zalecane jest, aby stosować krem ochronny nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok.
Źródła:
- G. Panek, B. Malara, Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skóry. Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów, “Aesthetic Cosmetology and Medicine” 2021, nr 10, s. 143-152.
- H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, “Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, nr 95, s. 596-601.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]