Retinol – jakie ma właściwości i jak go stosować?
Stosowanie retinolu przynosi skórze wiele korzyści. Wygładza, wyrównuje koloryt, łagodzi objawy trądziku oraz przeciwdziała procesom starzenia się. Dlatego warto włączyć go do codziennej pielęgnacji. Zobacz, jakie są zasady stosowania retinolu na skórę twarzy.
Retinol jest zaliczany do jednych z najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetologii i dermatologii. Jest to składnik preparatów aptecznych, a także kosmetyków do codziennego stosowania. Dzięki temu można działać nim od środka i od zewnątrz – w zależności od potrzeb organizmu.
Z artykułu dowiesz się:
Skąd wziął się retinol?
Jest to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy retinoidów. Są to substancje aktywne biologicznie, które są znane również jako witamina A. Oprócz retinolu do tej grupy zaliczane są również kwas retinowy i retinal, a także ich izomery i metabolity.
Retinol jest zaliczany do retinoidów I generacji. Są to substancje monoaromatyczne, naturalne i działające nieselektywnie. Pełnią one szereg ważnych ról w organizmie człowieka. Jednak szczególnie ważne są dla nabłonka. Pobudzają wzrost i wpływają na różnicowanie się jego komórek, zapobiegają rogowaceniu, a także mają właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne.
Warto również dodać, że retinol jest zaliczany do najbardziej aktywnej formy witaminy A. Dodatkowo jest on prekursorem wszystkich innych retinoidów.
Retinol został odkryty w 1909 roku, ale po raz pierwszy wyizolowano go w 1931 roku. Jeszcze później zaczęła się jego produkcja. Obecnie substancja ta znajduje się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest jednym z podstawowych składników aktywnych, które mogą być stosowane na skórę.
Jakie właściwości posiada retinol?
Retinol jest chętnie stosowany w pielęgnacji skóry, ponieważ posiada szereg właściwości o udokumentowanym pozytywnym wpływie na tkanki. Warto mieć na uwadze, że związek ten jest obecny w niektórych produktach spożywczych. Ponadto organizm może sam go syntezować z beta-karotenu dostarczonego wraz z pożywieniem. Jednak produkcja ta zmniejsza się wraz z wiekiem, czego objawy są widoczne m.in. na skórze.
Kuracji retinolem mogą poddać się osoby, które cierpią na trądzik. Substancja ta reguluje pracę gruczołów łojowych. Zmniejsza się wydzielanie sebum, co jest jednym z czynników zapobiegających tworzeniu się nowych zmian skórnych. Ponadto wycisza stany zapalne. Kosmetyki z retinolem są polecane nie tylko w leczeniu trądziku. Dzięki nim poprawia się koloryt skóry, a także zostają spłycone nieestetyczne blizny, które są częstym powikłaniem. Pochodne witaminy A sprawdzają się zarówno przy problemach skórnych w wieku młodzieńczym, jak i dojrzałym.
Pozytywne działanie retinolu obserwuje się również przy innych chorobach dermatologicznych. Substancja ta wraz z innymi retinoidami sprawdza się m.in. w leczeniu łuszczycy.
Kosmetyki z retinolem sprawdzają się również w pielęgnacji skóry dojrzałej. Substancja ta ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe. Ponadto jest zaliczana do antyoksydantów, co oznacza, że chroni komórki przed uszkodzeniami i hamuje naturalne procesy starzenia się. Jak działa retinol w kuracji przeciwzmarszczkowej? Przede wszystkim stymuluje naturalną produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo wspiera syntezę glikozoaminoglikanów (do tej grupy zaliczany jest m.in. kwas hialuronowy). Tym samym poprawia się elastyczność i jędrność skóry oraz następuje spłycenie zmarszczek.
Retinol wygładza skórę, ponieważ wspiera proces złuszczania się martwych komórek naskórka. Jednocześnie wspiera ich regenerację i odnowę. Ponadto poprawia kondycję skóry, a tym samym wzmacnia naturalną barierę skórną, która chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Warto dodać, że retinol uwrażliwia skórę na promieniowanie UV. Dlatego w czasie kuracji retinolem wskazana jest dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremu z filtrem. W przeciwnym razie dochodzi do podrażnienia skóry.
Retinol – jak stosować?
Przede wszystkim należy wybierać kosmetyki do pielęgnacji, które zawierają czysty retinol. Jest to najsilniejsza forma tej substancji. Aby uniknąć skutków ubocznych oraz zaobserwować pożądane efekty, należy:
- dobrać odpowiednie stężenie retinolu (przy pierwszej kuracji zalecane są niskie stężenia),
- rozpocząć kurację retinolem w miesiącach jesienno-zimowych (w celu ochrony przed promieniowaniem UV),
- jednocześnie stosować krem nawilżający bez retinolu,
- stosować retinol na noc,
- pamiętać o nakładaniu kremów z filtrem.
Preparat z retinolem należy nakładać na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę.
Przeciwwskazania do stosowania retinolu
Nie wszystkie osoby mogą stosować kurację retinolem. Przeciwwskazaniami są m.in. bardzo wrażliwa skóra oraz alergia na retinoidy. Nie należy używać go również w ciąży i okresie karmienia piersią.
Podsumowanie
Retinol jest substancją, która przynosi wiele dobrego skórze. Zwiększa produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, zmniejsza przebarwienia potrądzikowe, a także likwiduje oznaki starzenia się skóry. Stosowanie kosmetyków z retinolem jest polecane wszystkim osobom, które chcą poprawić kondycję skóry. Jednak należy pamiętać, aby dopasować odpowiednie stężenie retinolu, a także zabezpieczyć skórę w czasie kuracji przed promieniowaniem słonecznym.
Źródła:
- A. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, “Hygeia Public Health” 2019, nr 3, s. 165-172.
- A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, “Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 4, s. 371-376.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]