Retinol a retinal – czym różni się retinal od retinolu i jak go stosować, by mieć piękną cerę?
Retinoidy to pochodne witaminy A, które mogą pomóc w codziennej pielęgnacji skóry. Znane są ze swojego wszechstronnego działania i uznawane za skuteczne w walce z trądzikiem oraz oznakami starzenia. Retinoidy wygładzają zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia oraz wzmacniają teksturę skóry. Przyspieszają regenerację komórek i produkcję kolagenu, dlatego uważane są za jeden z najskuteczniejszych składników kosmetyków przeciwstarzeniowych.
Retinol i retinal to dwie popularne formy witaminy A, stosowane w pielęgnacji skóry. Choć obie są skuteczne, retinal wykazuje delikatniejsze działanie, co czyni go idealnym wyborem dla osób z wrażliwą cerą, które nie powinny stosować retinolu. Sprawdź, czym są obydwa składniki aktywne i dlaczego warto włączyć je do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz trądzikowej. Podpowiadamy, jak korzystać z dobrodziejstw retinalu i kiedy nie powinno się go stosować.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest retinal?
- Czym różni się retinol od retinolu?
- Jak stosować retinal, aby zadbać o skórę?
- Kiedy nie należy stosować retinalu?
Czym jest retinal?
Retinal, znany również jako retinaldehyd, to aktywna forma witaminy A, ceniona głównie w pielęgnacji. W obrębie skóry przekształca się w kwas retinowy – bardzo ważny składnik pielęgnacji w przypadku różnych problemów z cerą, takich jak trądzik, zmarszczki, przebarwienia czy nierówna tekstura skóry.
W hierarchii retinoidów retinal znajduje się między retinolem a kwasem retinowym, ponieważ wymaga tylko jednej konwersji w skórze, aby przekształcić się w aktywną formę. Dzięki temu jest skuteczniejszy niż retinol, a zarazem mniej drażniący niż silniejsze retinoidy (np. w preparatach na receptę). Może być zatem stosowany również przez osoby o wrażliwej skórze.
Retinal wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i przeciwtrądzikowe. Stymuluje odnowę komórkową, przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka i przyczynia się do wygładzenia powierzchni skóry. Jednocześnie retinal pobudza produkcję włókien kolagenu – białka odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność cery.
Stosowanie kosmetyków z jego dodatkiem pomaga zmniejszyć widoczność drobnych linii mimicznych i zmarszczek. Retinal działa także na głębsze warstwy skóry, poprawiając jej strukturę i redukując przebarwienia. Stopniowo staje się bardziej rozjaśniona, a jej koloryt wyrównany.
Retinal ma również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest skuteczny w walce z trądzikiem. Pomaga zarówno w leczeniu istniejących wyprysków, jak i zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając produkcję sebum i odblokowując pory. To działanie sprawia, że jest chętnie stosowany przez osoby dorosłe, które zmagają się jednocześnie z oznakami starzenia, jak i z trądzikiem.
Retinal ujędrnia skórę i wykazuje skuteczniejsze działanie w porównaniu do retinolu, ale ryzyko podrażnienia w jego przypadku jest znacznie mniejsze. Odpowiednio stosowany może poprawić wygląd i kondycję skóry. Dzięki temu uważany jest za jeden z efektywniejszych i chętnie wybieranych elementów nowoczesnej pielęgnacji anti-aging i przeciwtrądzikowej.
Retinol a retinal – różnice
Choć retinol i retinal to dwie formy witaminy A stosowane w pielęgnacji cery, to jednak różnią się od siebie pod względem struktury, działania oraz skuteczności. Retinol jest powszechnie używany w kosmetykach i ceniony za swoje właściwości przeciwstarzeniowe oraz przeciwtrądzikowe. Aby jednak przynosił upragnione efekty, najpierw musi zostać przekształcony w skórze w retinal, a następnie w kwas retinowy, który jest aktywną postacią witaminy A. Ten proces powoduje, że retinol działa wolniej i wymaga dłuższego stosowania, zanim będą widoczne rezultaty.
Z kolei retinal wymaga tylko jednej konwersji do kwasu retinowego, aby zacząć efektywnie oddziaływać na skórę. Jego zaletą jest zatem szybsze i skuteczniejsze działanie niż w przypadku retinolu. Właściwości retinalu to także stymulacja produkcji kolagenu, redukcja zmarszczek, przebarwień i trądziku. Jest on jednak znacznie delikatniejszy niż retinol, dlatego może być stosowany do pielęgnacji skór wrażliwych. Wszystko za sprawą ilości konwersji niezbędnych do przekształcenia w kwas retinowy. Im jest ich więcej, tym więcej mocy traci retinoid, dlatego stężenie retinolu musi być wyższe, żeby zapewnić skuteczność. Retinal zapewnia podobne działanie przy mniejszym stężeniu i delikatniejszym wpływie na skórę.
Należy jednak pamiętać, że choć obie substancje są pochodnymi witaminy A, która naturalnie występuje w organizmie, warto zachować ostrożność. Zarówno stosowanie retinolu, jak i retinalu może spowodować podrażnienia, dlatego składniki te powinno się wprowadzać do pielęgnacji stopniowo.
Jak stosować retinal?
Retinal, choć działa delikatniej, powinien być również stosowany z zachowaniem ostrożności, najlepiej po konsultacji z dermatologiem. Kosmetyki z retinoidami mogą powodować wiele skutków ubocznych, takich jak przesuszenie skóry, zaczerwienienie czy podrażnienie. Doświadczony kosmetolog lub lekarz podpowie, jak stosować retinal, żeby ich uniknąć.
Specjaliści wskazują, że produkty z retinalem należy aplikować na skórę wyłącznie na noc. Nie nakładaj retinoidów na dzień, ponieważ wpływają na fotowrażliwość cery, co przyczynia się do powstawania przebarwień. Kosmetyki z retinalem stosuj na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę – najlepiej na twarz, szyję i dekolt. Jednocześnie dbaj o nawilżenie naskórka i włącz do swojej rutyny pielęgnacyjnej produkty z odbudowującymi ceramidami.
W czasie terapii retinoidami nie wolno stosować kosmetyków zawierających kwasy, aby nie podrażnić cery. Należy też zabezpieczać ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – w tym celu sięgnij po krem z wysokim SPF. Retinoidy można stosować latem tylko wtedy, gdy skóra została już wcześniej przyzwyczajona i toleruje te substancje.
Kiedy nie stosować retinalu?
Retinal, choć jest skuteczny i delikatniejszy niż inne retinoidy, nie powinien być stosowany w niektórych przypadkach. Przede wszystkim należy unikać kosmetyków z retinoidami w czasie ciąży, ponieważ istnieje ryzyko, że nawet w takiej formie mogą wpływać na rozwój płodu.
Osoby z bardzo wrażliwą skórą, skłonną do silnych reakcji alergicznych czy przewlekłych podrażnień, powinny również zachować ostrożność. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem przed wprowadzeniem retinalu do swojej rutyny pielęgnacyjnej.
Ponadto, nie zaleca się stosowania retinalu w połączeniu z innymi silnymi składnikami aktywnymi, takimi jak kwasy AHA, BHA czy witamina C, jeśli nie ma się doświadczenia w ich łączeniu. Może to prowadzić do podrażnień i nadmiernej suchości skóry.
Podsumowanie
Retinal jest retinoidem o skuteczniejszym i delikatniejszym działaniu niż retinol. Może być zatem jego zamiennikiem dla osób, które mają wrażliwą cerę. Warto jednak pamiętać, że wszystkie retinoidy mają silne działanie na skórę, dlatego należy je stopniowo wprowadzać do codziennej pielęgnacji.
Źródła:
- S.Y. Yang, S.N. Chen, Central retinal vein occlusion associated with vemurafenib use in metastatic skin melanoma, „The Kaohsiung Journal of Medical Sciences” 2018, vol. 34, nr 9, s. 535-536.
- A. Irlik, A. Piotrowska, Retinoidy – mechanizm działania i zakres efektów niepożądanych po stosowaniu doustnym i aplikacji na skórę, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2019, nr 4, s. 173-181.
- A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, „Kosmetologia estetyczna” 2018, vol. 7, nr 4, s. 371-376.
- H. Marona, A. Gunia, A. Pękala, Retonoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania., „Terapia i Leki” 2010, vol. 3, s. 187-192.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [29.11.2024]