Wygląd skóry zmienia się w miarę upływu czasu, na co wpływają przede wszystkim procesy wewnętrzne, czynniki środowiskowe, genetyczne oraz ekspozycja na słońce. Wszystko to skutkuje cieńszą skórą i jej zwiotczeniem oraz odwodnieniem i zmarszczkami.
Jak starzeje się skóra?
Elementami strukturalnymi skóry, na które wpływają wspomniane zmiany, są w największym stopniu kwas hialuronowy, kolagen i proteiny odpowiedzialne za nawilżenie. Między 30 a 40 rokiem życia twarz w naturalny sposób traci swój owal. W medycynie estetycznej również mówimy o złotych proporcjach, które decydują o harmonii wyglądu.
Na czym polega zjawisko odwróconego trójkąta?
Jednym z wyznaczników młodości jest owal w kształcie litery V, tj. odwróconego trójkąta. Z wiekiem trójkąt ten ulega odwróceniu i twarz zaczyna „ciążyć” w dolnej partii. Widoczny proces starzenia się skóry rozpoczyna się zazwyczaj po trzydziestym roku życia. Między 30 a 40-tką wyraźnie widać już utratę jędrności, zarysowują się zmarszczki, pojawiają pierwsze przebarwienia, skóra staje się cieńsza i powoli zmienia się owal twarzy – staje się mniej wyraźny. W głębszych warstwach skóry komórki stanowiące źródło kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego ulegają osłabieniu przez co skóra nie może regenerować się i odbudowywać tak jak wcześniej. Bezpośrednim następstwem tego procesu jest postępująca utrata gęstości skóry i opadający owal twarzy. Spada ilość kolagenu (nawet do ponad 2% rocznie), jego włókna ulegają spłaszczeniu, naskórek staje się gorzej odżywiony a skóra cienka, traci młodzieńczy wygląd i blask (średnio o 0,12% rocznie). Z naskórka zanika kwas hialuronowy odpowiedzialny za nawilżenie i naprawę tkanek Wraz z wiekiem zmniejsza się również siatka naczyń krwionośnych i włosowatych przez co skóra staje się gorzej odżywiona i dotleniona a włókna elastyczne rozkładają się.
Co powoduje przyspieszenie starzenia się skóry?
Oprócz naturalnego procesu starzenia na kondycję skóry ma wpływ także tryb życia, dieta, aktywność fizyczna, zanieczyszczone powietrze a także … nasz nastrój. W kwestii poprawy owalu twarzy najbardziej spektakularne efekty dają zabiegi medycyny estetycznej. Wiele kobiet ze względów zdrowotnych, finansowych czy innych nie chce z nich korzystać. Jak zatem znaleźć skuteczną alternatywę wśród naturalnych kosmetyków? Potrzebny jest kosmetyk, który będzie działał na poprawę gęstości skóry i faktycznie poprawiał owal twarzy a przy okazji redukował zmarszczki i mocno odżywiał skórę.
W głębszych warstwach skóry komórki stanowiące źródło kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego ulegają osłabieniu przez co skóra nie może regenerować się i odbudowywać tak jak wcześniej. Bezpośrednim następstwem tego procesu jest postępująca utrata gęstości skóry i opadający owal twarzy.
Jak naturalnie przywrócić jędrność i gęstość skóry?
Utrata jędrności i gęstości skóry są zmianami jak najbardziej naturalnymi. W klasyfikacji dermatologicznej uznaje się je za podstawowe objawy starzenia się skóry. Innowacyjnym naturalnym składnikiem, który pomoże zatrzymać a nawet odwrócić ten proces jest grzyb Reishi.
Jakie właściwości ma Reishi?
Jest to gatunek grzybów należących do rodziny lakownicowatych. Grzyby te są wykorzystywane w krajach azjatyckich od 2 tysięcy lat, głównie w medycynie naturalnej. W Chinach ekstrakt z Reishi jest dopuszczony do obrotu jako lek. Prowadzone są badania nad ich leczniczymi właściwościami (zwiększanie odporności, przeciwdziałanie skutkom ubocznym chemioterapii w połączeniu z innymi ekstraktami, zwalczanie problemów z bezsennością). Do głównych substancji, zawartych w grzybach reishi, możemy zaliczyć triterpeny, polisacharydy i aminokwasy, witaminy i minerały.
Reishi w tradycji starożytnej.
Najstarsze spisane informacje o leczniczych właściwościach grzybów pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat z Indii. Grzyby znali też starożytni Egipcjanie, nadawali im sakralne znaczenie, wierząc, że przedłużają życie, dlatego zarezerwowane były tylko dla faraonów i kapłanów. Legendarny cesarz chiński Shen-Nung („Boski Rolnik”), uważany za twórcę tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC), w 2838 roku p.n.e. napisał dzieło będące swoistą encyklopedią medycyny naturalnej. Opisał w nim 365 leków, z czego szczególną uwagę poświęcił grzybom Reishi.
Dlaczego Reishi nazywa się adaptogenem?
Reishi Jest grzybem nadrzewnym, niejadalnym, rośnie na pniach drzew liściastych, głównie w Chinach i Japonii. Występuje też w Polsce, ale jest niezwykle rzadkim rarytasem i podlega ochronie prawnej. Reishi zalicza się do adaptogenów, czyli grupy nietoksycznych i naturalnych ekstraktów, które mają korzyści farmaceutyczne. Nazwa „adaptogen” pochodzi od łacińskiego czasownika adaptare, co oznacza „przystosowywać, dopasowywać”. Adaptogeny pełnią funkcję równoważenia i regulowania pracy organizmu oraz niwelują skutki stresu i wspomagają adaptację organizmu do niekorzystnych warunków zewnętrznych Dzięki zawartości witamin i składników mineralnych, są jednocześnie bardzo silnymi antyoksydantami.
Antystarzeniowe działanie Reishi.
Ekstrakt z Reishi jest bogaty w alkaloidy, sterole, polisacharydy, kwas oleinowy, witaminy i minerały. Ma właściwości przeciwstarzeniowe, jako przeciwutleniacz opóźnia procesy starzenia komórek, nawilża i rozjaśnia skórę. Aktywna dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) – silny, naturalny przeciwutleniacz zapobiega kumulowaniu się wolnych rodników i opóźnia starzenie komórek. Ta aktywność Reishi jest bardzo przydatna w kosmetyce przeciwstarzeniowej. Grzyb ma też zdolność regulowania zawartości wody w skórze, dzięki czemu utrzymuje jej dobre nawilżenie i gładkość. Reishi zawiera również w swoim składzie mają również cenne minerały (mangan, magnez, miedź, cynk, german), witaminy (głównie witaminy z grupy B), a także 17 różnych rodzajów aminokwasów.
Komu można polecić kosmetyki z Reishi?
Kremy z Reishi przeznaczone są do pielęgnacji skóry dojrzałej i/lub zmagającej się z konsekwencjami zmian hormonalnych, wynikających ze starzenia. Zwiększają jej grubość i gęstość, poprawiają mikrokrążenie, zmniejszają widoczność zmarszczek i opóźniają pojawianie się nowych. Cera nabiera młodszego, promiennego i atrakcyjnego wyglądu.
Reishi to doskonała alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Krem z Reishi stosowany już w okolicy trzydziestego roku życia zadba o istotne spowolnienie nieuchronnego procesu starzenia, pozwoli skórze zachować elastyczność i jędrność. Gdy pojawią się już zmarszczki Reishi zadba o ich spłycenie oraz zadziała jak naturalny lifting!
Jak stosować kremy z Reishi?
Ważne, żeby podczas aplikacji kremów z Reishi pamiętać o prawidłowym nakładaniu kosmetyku. Skóry twarzy nie wolno rozciągać, krem najlepiej delikatnie wklepać a potem wykonać masaż od dołu do góry twarzy. Nie wolno tez zapominać o podbródku i szyi, gdzie skóra ma spore tendencje do obwisania i szybko traci jędrność. Zawsze nakładaj kremy z Reishi również na szyję i podbródek wykonując masaż do góry a szybko zauważysz poprawę.