Menopauza wiąże się z trwałymi zmianami w organizmie kobiety. Są to zmiany hormonalne oraz często towarzyszące im niekorzystne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Istnieje także takie zjawisko jak przedwczesna menopauza, która objawia się podobnie do klasycznej formy menopauzy, z tą różnicą, że przedwczesna menopauza pojawia się znacznie wcześniej. Poznaj przyczyny przedwczesnej menopauzy oraz konsekwencje zdrowotne, jakie niesie.
Zjawisko przedwczesnej menopauzy nie posiada jednoznacznej przyczyny. Uważa się, że wczesna menopauza spowodowana jest licznymi zmianami w prowadzonym stylu życia, który może powodować problemy hormonalne, a w konsekwencji wygasanie czynności jajników. Z czym jeszcze wiąże się przedwczesna menopauza?
Przedwczesna menopauza – co to oznacza?
Objawy wczesnej menopauzy oznaczają wygasanie czynności jajników POF (premature ovarian failure) przed 40 rokiem życia. Oznacza to, że charakterystyczne objawy menopauzy pojawiają się znacznie wcześniej, niż zakłada wiek kobiety. Wspomniany wiek wystąpienia naturalnej menopauzy to około 50 lat.
Przedwczesnej menopauzie towarzyszą charakterystyczne objawy, jak gwałtowne uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, kołatanie serca, wahania nastroju w sytuacjach stresowych i często pogorszenie samopoczucia (np. stany depresyjne). Inne objawy przedwczesnej menopauzy to również suchość pochwy i nadmierne wysuszenie skóry.
Do przedwczesnej menopauzy dochodzi w momencie, gdy ustępują krwawienia miesiączkowe na okres około 4 miesięcy lub więcej. Charakteryzuje to przedwczesne wygasanie czynności jajników. Jeśli zauważy się, że ostatnia miesiączka pojawiła się więcej niż 4 miesiące temu, warto udać się do lekarza ginekologa.
Przedwczesna menopauza – przyczyny
Przedwczesne klimakterium jest stanem, który nie ma określonej jednej przyczyny. Uważa się, że głównym czynnikiem powodującym przedwczesną menopauzę jest prowadzony styl życia, obfitujący w brak odpowiedniej regeneracji, aktywności fizycznej, obejmujący również niskiej jakości dietę, nadmierne stosowanie używek. Taki tryb życia powoduje nie tylko zaburzenia metaboliczne, ale także problemy wydzielania hormonów płciowych.
Przedwczesną menopauzę mogą powodować czynniki genetyczne, ale to właśnie styl życia determinuje, czy niekorzystne geny ulegną uruchomieniu. Obecnie kobiety często w pogoni za licznymi obowiązkami zapominają o profilaktyce zdrowotnej, dbaniu o organizm i zapewnieniu mu odpowiedniej regeneracji. Wpływa to na zaburzenia miesiączkowania i częstsze pojawianie się chorób autoimmunologicznych (choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów itp.). Choroby te sprzyjają także zjawisku, jakim jest wczesna menopauza. Innym czynnikiem powodującym większe ryzyko polegające na przedwczesnym wygasaniu czynności jajników jest radio- oraz chemioterapia, stosowane w leczeniach nowotworów. Zabiegi te powodują ogromne dewastacje i zmiany w organizmie osoby chorej.
Wymienione wyżej czynniki negatywnie wpływają na przysadkę mózgową, która odpowiada za sterowanie układem hormonalnym.