Pokrzywa – zioło bogate w witaminy i minerały. Poznaj jej właściwości lecznicze!
Stosowanie ziół w celach leczniczych i pielęgnacyjnych jest podstawą medycyny ludowej różnych kultur i szerokości geograficznych. Napary, odwary, okłady oraz kompresy z roślin zielnych mogą pomóc zadbać o zdrowie oraz piękny wygląd. Jednym z naszych najcenniejszych i łatwo dostępnych rodzimych ziół o wszechstronnym zastosowaniu jest pokrzywa zwyczajna.
Pokrzywa wykazuje szereg właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych, dzięki czemu może stanowić element wyposażenia każdej domowej apteczki. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto rozważyć picie herbaty z pokrzywy, kiedy sięgnąć po okłady i jak zrobić naturalne domowe kosmetyki, które pomogą Ci zadbać o skórę oraz włosy.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest pokrzywa zwyczajna?
- Jakie są właściwości pokrzywy i dlaczego znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej?
- Jak można stosować świeże i suszone liście pokrzywy?
Pokrzywa – podstawowe informacje
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest rośliną z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae), która naturalnie występuje w krajach Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej. Można ją spotkać w lasach, okolicach jezior, rzek i polach, łąkach, pastwiskach, ale także w miejskich parkach. Jej łodyga może osiągnąć wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 3 metrów.
Charakterystyczną cechą pokrzywy są parzące włoski, które w zetknięciu ze skórą wywołują piekąco-swędzące podrażnienia skóry. Toksyczne działanie pokrzywy można jednak wyeliminować poprzez suszenie, czy obróbkę termiczną.
Roślina często wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, kosmetyce, gastronomii oraz przemyśle włókienniczym. Zawiera także barwniki, dlatego może posłużyć również do farbowania tkanin.
Na co pomaga pokrzywa? Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej
Pokrzywa jest rośliną, która ma wiele właściwości leczniczych, dlatego może być pomocna przy zwalczaniu różnych dolegliwości. Zawiera m.in. witaminy z grupy B (B2 i B5), witaminy K i C, cynk, żelazo, flawonoidy (kwercetynę, rutynę) oraz karotenoidy (karoten, likopen). Za sprawą tych substancji, stosowana może być w przypadku:
- bólów stawów i artretyzmu – ma właściwości przeciwzapalne i zdolność hamowania cytokiny, dzięki czemu może przynosić krótkotrwałą ulgę w bólu,
- alergii – redukuje objawy kataru siennego,
- wzmacniania odporności – dzięki witaminie C, cynkowi i rutynie,
- infekcji układu moczowego – ma właściwości moczopędne i wspomaga detoksykację,
- anemii – dzięki zawartości żelaza, zwiększa poziom hemoglobiny we krwi, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne,
- problemów trawiennych – wspomaga przemianę materii i funkcjonowanie układu pokarmowego,
- detoksykacji organizmu – wspiera usuwanie toksyn z organizmu,
- wysokiego ciśnienia krwi – może przyczyniać się do rozszerzania naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia.
Ponadto substancje zawarte w pokrzywie poprawiają stan skóry, włosów i paznokci, dlatego jest ona częstym składnikiem suplementów diety oraz kosmetyków pielęgnacyjnych.
Pokrzywa zwyczajna – przeciwwskazania
Pokrzywa, choć ogólnie ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, nie może być spożywana przez osoby, u których lekarz stwierdził nadmiar żelaza we krwi. Ponadto nie powinny pić jej pacjentki cierpiące z powodu nowotworów narządów rodnych, z mięśniakami macicy, czy krwawiącymi polipami, ani osoby uczulone na pokrzywę.
Warto także pamiętać, że pokrzywa może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, dlatego jeśli planujesz regularne picie naparu, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.
Różne sposoby na zastosowanie pokrzywy – poznaj je wszystkie!
Już wiesz, jak wiele cennych właściwości pokrzywa zwyczajna skrywa w swoich liściach i korzeniu. Za sprawą substancji w nich zawartych, wykazuje działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać – oto kilka domowych sposobów na zastosowanie pokrzywy. Wszystkie produkty przygotujesz w prosty sposób, a potrzebne Ci będą jedynie: susz lub saszetki z suszem z pokrzywy, woda, cytryna i odrobina miodu.
Napar z pokrzywy
Nie od dziś wiadomo, że picie naparów ziołowych ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Herbata z pokrzywy może być cennym wsparciem przy leczeniu anemii lub dolegliwości ze strony układu moczowego. Napar przygotujesz zalewając wrzątkiem saszetkę lub łyżkę sypkiego suszu (liście i korzeń pokrzywy). Przykryj szklankę i po 15 minutach delektuj się ziołowym napojem o łagodnym smaku.
Okłady z liści pokrzywy
Na problemy skórne może pomóc okład z pokrzywy. Wykazuje ona działanie bakteriobójcze, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i wspiera pielęgnację cery trądzikowej. Przygotuj odwar lub napar z pokrzywy, a następnie poczekaj, aż nieco ostygnie. Kiedy płyn jest jeszcze ciepły, namocz nim wacik bawełniany, czystą ściereczkę lub grubą gazę i połóż na skórze, dotkniętej zmianami. Okład zdejmij po 15-20 minutach, w zależności od potrzeb Twojej cery.
Sok ze świeżej pokrzywy
Młode liście pokrzywy są doskonałym surowcem do zrobienia świeżego, smacznego i bogatego w witaminy soku. Żeby go przygotować, potrzebujesz ok. 200-250 g liści pokrzywy, połowy cytryny oraz odrobiny miodu. Pokrzywę posiekaj ręcznie (możesz założyć wcześniej rękawiczki) lub przy pomocy blendera, przełóż do szklanego naczynia i zalej wodą w taki sposób, aby liście były całkowicie przykryte. Po 5-6 godzinach przefiltruj sok przez gazę, dodaj kostki lodu, sok z cytryny oraz miód. Tak przygotowany sok z pokrzywy nie parzy, dlatego nie masz się czego obawiać – smacznego!
Płukanka do włosów
Nie tylko picie pokrzywy wykazuje korzystne działanie na organizm ludzki. Z tej rośliny o wszechstronnym działaniu można wytwarzać również domowe produkty kosmetyczne. Jednym z kosmetyków, które bez trudu przygotujesz w domowym zaciszu jest płukanka do włosów. Wystarczy przyrządzić napar (najlepiej w większej ilości, niż do picia), przestudzić go, a następnie przemywać nim czyste, umyte pasma. Jeśli do sporządzenia naparu posłużył Ci naturalny susz, a nie saszetki, warto go wcześniej przecedzić, aby listki nie osadziły się na włosach.
Pokrzywa łagodzi skórę głowy, działa przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie. Może delikatnie przyciemniać kolor pasm, dlatego nie jest polecana do pielęgnacji jasnych włosów.
Domowy tonik z pokrzywy
Kolejnym kosmetykiem, który pomoże Ci zadbać o siebie w zgodzie z naturą jest tonik pokrzywowy. Podobnie jak w przypadku płukanki, przygotuj napar z pokrzywy. Do przemywania twarzy potrzebujesz tylko odrobinę płynu, dlatego możesz odlać odrobinę herbaty, którą zaparzysz sobie do picia. Zwilż naparem wacik, a następnie przemyj nim oczyszczoną skórę twarzy. Pokrzywa normalizuje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i zwęża pory, dlatego tego rodzaju kosmetyk polecany jest głównie osobom z cerą mieszaną, tłustą oraz trądzikową.
Podsumowanie
Zarówno regularne picie herbaty z pokrzywy, jak i stosowanie jej do codziennej pielęgnacji niesie wiele korzyści. Za sprawą łatwo dostępnego w aptece zioła masz szansę zadbać o skórę, włosy oraz samopoczucie. Wypróbuj nasze przepisy i przekonaj się, jak wiele dobrego może zrobić pokrzywa zwyczajna i cenne składniki odżywcze w niej zawarte.
Źródła:
- M. Pieszak, P.Ł. Mikołajczak, Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.), "Borgis – Postępy Fitoterapii" 2010, nr 4, s. 199-204.
- M. Samosiej, Fitoterapia w cukrzycy, "Borgis – Postępy Fitoterapii" 2019, nr 1, s. 68-72.
- K. Jakubczyk, K. Janda, S. Szkyrpan i in., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, "Pomeranian Journal of Life Sciences" 2015, t. 62, nr 2, s. 191-198.
- S. Bisht, S. Bhandari, N.S. Bisht, Urtica dioica (L): an undervalued, economically important plant., "Agricultural Science Research Journals" 2012, Vol. 2, Iss. 5, s. 250–252.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [26.06.2024]