Pierwszych objawów ciąży, kobiety wypatrują zazwyczaj w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli krwawienie menstruacyjne się nie pojawia, a do tego dochodzą inne symptomy – tkliwość piersi, mdłości i zawroty głowy, warto wykonać domowy test ciążowy. U niektórych kobiet występuje również tzw. plamienie implantacyjne, związane z implantacją zarodka w jamie macicy.
Krwawienie implantacyjne jest bardzo wczesnym objawem ciąży. Z racji, iż najczęściej pojawia się w terminie krwawienia miesiączkowego, część przyszłych mam myli je z bardzo skąpym okresem. Sprawdź, z jakiego powodu występuje plamienie implantacyjne, jak wygląda i jak długo może się utrzymywać. Podpowiadamy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Plamienie implantacyjne – objawy wczesnej ciąży
Kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy, dochodzi do naruszenia ciągłości śluzówki. Lekko uszkodzona błona śluzowa macicy może krwawić, a wtedy kobieta zauważa na bieliźnie ślady jasnoróżowego lub brązowego plamienia. Panie, które z reguły mają bardzo skąpe krwawienia menstruacyjne, mogą mylnie przyjąć, że jest to początek miesiączki.
Dlaczego pojawia się krwawienie implantacyjne?
Zapłodniona komórka jajowa najpierw wędruje przez jajowód w kierunku macicy. W tym czasie zarodek dzieli się, rozwija, a gdy dociera do endometrium, jego wnętrze liczy nawet 100 komórek i nazywany jest blastocystą. Jeśli blastocysta rozdzieli się na tym etapie na dwie oddzielne części, kobieta zostanie matką bliźniąt jednojajowych.
W momencie, kiedy blastocysta traci osłonkę i wczepia się w błonę śluzową macicy, u niektórych kobiet może dojść do niewielkiego krwawienia. Warto wiedzieć, że dopiero od momentu zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy, w organizmie przyszłej mamy wydzielany jest hormon Beta HCG. To właśnie on stymuluje jajniki do dalszej intensywnej produkcji progesteronu i hamuje wystąpienie spodziewanej miesiączki.
Inne objawy wczesnej ciąży
Nie tylko krwawienie implantacyjne zwiastuje ciążę na wczesnym etapie. Wskutek zmian w gospodarce hormonalnej oraz zużywania ogromnej ilości energii, jaką organizm przyszłej matki musi włożyć w rozwój ciąży oraz jej utrzymanie, kobieta może odczuwać także inne objawy ciąży. M.in. są to:
- napięcie w dole brzucha o charakterze skurczowym, tzw. ból implantacyjny,
- rozdrażnienie, zmienność nastroju,
- bóle dolnego odcinka pleców oraz głowy,
- tkliwość i obrzęk piersi,
- zmęczenie, znużenie oraz senność,
- nudności (nie tylko poranne), które prowadzą do wymiotów.
Duża część powyższych dolegliwości pojawia się u wielu pań także przed spodziewaną miesiączką – to zespół napięcia miesiączkowego, w skrócie PMS (Premenstrual Syndrome). Z tego względu, same objawy, także skąpe krwawienie, to za mało, żeby z całą pewnością stwierdzić ciążę. Warto wówczas wykonać test ciążowy, dostępny w aptece bez recepty. Jeśli wynik wskaże ciążę, należy umówić się na wizytę w poradni ginekologicznej, gdzie lekarz ginekolog wykona badanie USG i potwierdzi lub wykluczy zapłodnienie.
Należy pamiętać, że negatywny wynik nie oznacza braku ciąży. Organizm kobiety zaczyna wydzielać ludzką gonadotropinę kosmówkową (nazywaną „hormonem ciążowym”), wykrywaną przez domowe testy, dopiero kilka dni po zapłodnieniu. Jeśli mimo negatywnego wyniku, miesiączka nadal się nie pojawiła, powinno się wykonać kolejny test ciążowy.
Plamienie implantacyjne – jak wygląda?
To, jak wygląda plamienie implantacyjne, jest kwestią indywidualną i może się różnić, w zależności od organizmu kobiety. Z krwawieniem implantacyjnym bywa podobnie jak z miesiączką – u niektórych pań jest bardzo skąpa, trwa krótko i rzadko towarzyszy jej ból brzucha, a u innych okres jest obfity, długotrwały i wiąże się z bólem piersi, brzucha oraz nudnościami. Warto jednak wiedzieć, że ilość i czas plamienia implantacyjnego nie jest powiązany z krwawieniem menstruacyjnym – jedyne co może je łączyć, to czas występowania. Oznacza to, że zarówno skąpe, jak i obfite plamienie implantacyjne może wystąpić u kobiet, które dotychczas silnie krwawiły w czasie miesiączki oraz u tych, które stosunkowo lekko przechodziły początek każdego cyklu.
Najczęściej jednak krwawienie implantacyjne ma jaśniejszy odcień, niż krew, pojawiająca się w czasie menstruacji. W wielu przypadkach nie jest to nawet typowe plamienie, a jedynie lekko podbarwiona krwią wydzielina. Zwykle ma jasnoróżowy lub brązowawy kolor, co odróżnia je od miesiączki. Z reguły jest też bardziej skąpe – ilość nie wypełnia zwykłej wkładki higienicznej. Na ciemnej bieliźnie może być niezauważalne, dlatego niektóre kobiety nawet nie wiedzą, że się pojawiło.
Kolejną różnicą między plamieniem implantacyjnym a miesiączką, jest konsystencja wydzieliny. Podczas menstruacji część kobiet, oprócz krwi, może zaobserwować wypływające z pochwy skrzepy. Przy krwawieniu implantacyjnym nie pojawiają się one, ponieważ nie dochodzi wówczas do złuszczania błony śluzowej macicy, jak ma to miejsce w czasie okresu.