Pierwsze objawy odwodnienia organizmu – jak je rozpoznać i co robić?
Jednym z fundamentów zdrowego stylu życia jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Bez właściwej podaży płynów, dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu większości narządów, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne jest ciężkie odwodnienie - jeśli ubytek wody wyniesie więcej, niż 15-25% masy ciała danej osoby, może nastąpić zgon. Z tego względu bardzo ważne jest uzupełnianie wody w organizmie i świadomość tego, jak wyglądają pierwsze objawy odwodnienia.
Wzmożone pragnienie oraz utrata masy ciała bez stosowania diety, czy aktywności fizycznej, może wskazywać na obniżoną zawartość wody w organizmie. Jeśli poziom płynów nie zostanie w porę uzupełniony, pojawią się kolejne objawy odwodnienia, takie jak suchość w ustach, zawroty głowy, czy uczucie osłabienia. Sprawdź, jak rozpoznać odwodnienie i co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu. Podpowiadamy także, jak uzupełniać niedobory płynów i zapobiegać odwodnieniu - warto to wiedzieć szczególnie latem!
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze objawy odwodnienia?
- Jakie czynniki mogą spowodować odwodnienie organizmu?
- Jak zmniejszyć ryzyko odwodnienia i ochronić organizm przed konsekwencjami?
Odwodnienie: objawy, których nie należy bagatelizować
Odwodnienie jest stanem, o którym mówi się, gdy w organizmie znajduje się zbyt mała zawartość wody. Wilgoć z komórek uwalniana jest podczas pocenia się, oddawania moczu, czy nawet oddychania, dlatego zawsze należy dbać o prawidłowe nawodnienie. Człowiek potrzebuje wody do prawidłowej termoregulacji, właściwego funkcjonowania gospodarki hormonalnej oraz pracy stawów (woda jest składnikiem płynu stawowego oraz mazi stawowej), a także do pozbywania się produktów metabolizmu.
Warto wiedzieć, że woda stanowi niemal 70-80% masy ciała u dzieci i ok. 65% masy ciała osoby dorosłej. Wraz z wiekiem rezerwa płynów w organizmie zmniejsza się i może wynosić do ok.45%. Z tego względu największe ryzyko odwodnienia występuje u dzieci oraz osób starszych.
Lekkie odwodnienie dotyczy sytuacji, kiedy ubytek płynów wynosi ok. 3-4% płynów. Pojawia się wówczas wzmożone uczucie pragnienia, które zwykle ustępuje po spożyciu odpowiedniej ilości wody. Z kolei cięższe przypadki odwodnienia (zmniejszenie ilości wody w organizmie o 5-10%) wywołują dolegliwości, takie jak:
- bóle głowy,
- uczucie zmęczenia,
- suchość w ustach,
- przesuszona, pozbawiona elastyczności i zaczerwieniona skóra,
- brak potu,
- niewielkie ilości oddawanego moczu lub brak moczu,
- ciemny kolor moczu,
- tachykardia,
- spadek ciśnienia krwi,
- drżenie i skurcze mięśni,
- dezorientacja i apatia,
- omdlenia i utrata przytomności.
Intensywność oraz ilość występujących objawów, zależna jest od stopnia odwodnienia - im mniejszy, tym mniej uciążliwe i niebezpieczne dolegliwości.
Odwodnienie – objawy niedoboru wody w organizmie u dzieci
Najszybciej odwodnienie postępuje u małych dzieci, dlatego rodzice powinni je uważnie obserwować, aby wyłapać wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu, czy wyglądzie. Przy minimalnym odwodnieniu nie pojawiają się żadne objawy, poza drobną utratą masy ciała - maluch może stracić do ok.3% swojej wagi.
Objawami większego niedoboru płynów (odwodnienie w stopniu umiarkowanym) są: spadek wagi na poziomie 3-9%, rozdrażnienie, osłabienie, przyspieszony oddech i tachykardia, suche błony śluzowe jamy ustnej oraz język. Rodzic powinien zauważyć również zmniejszoną ilość oddawanego moczu i mniejszą elastyczność skóry. Ponadto, dziecko może mieć chłodne dłonie oraz stopy.
O ciężkim stopniu odwodnienia u dziecka mówi się, gdy spadek masy ciała jest większy, niż 9%, maluch jest senny lub traci przytomność, a ponadto, nie odczuwa pragnienia i niechętnie pije. Dziecko płacze bez łez, ma zapadnięte oczy i często nie oddaje moczu lub wydala jedynie krople. Do objawów ciężkiego odwodnienia należą także pogłębiony oddech oraz przyspieszony rytm serca.
Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego dziecka, spróbuj podać mu wodę lub pierś, jeśli karmisz w ten sposób i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Odwodnienie organizmu u dzieci postępuje bardzo szybko, dlatego stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia malucha.
Przyczyny odwodnienia
Na odwodnienie narażone są głównie niemowlęta, małe dzieci oraz osoby starsze. Najczęstszą przyczyną odwodnienia u maluchów są dolegliwości, takie jak biegunka oraz obfite wymioty, zwykle związane z tzw. "jelitówką". Niemowlęta nie są w stanie przekazać dorosłym, że odczuwają pragnienie, ani samodzielnie sięgnąć po wodę. Inne przyczyny odwodnienia u dzieci to także:
- niewłaściwa dieta,
- zbyt rzadkie karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym,
- zaburzenia odruchu ssania i przełykania,
- choroby układu moczowego,
- cukrzyca,
- mukowiscydoza.
Z kolei u osób starszych zmniejsza się ilość płynów w organizmie, dlatego rzadziej mogą odczuwać pragnienie. Nie bez znaczenia są także choroby przewlekłe, które towarzyszą podeszłemu wiekowi (cukrzyca, choroba Alzheimera) oraz trudności z chodzeniem, co może uniemożliwiać sięganie po płyny.
O odpowiednią podaż wody powinny dbać także osoby aktywne fizycznie, pracujące na słońcu oraz pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę, choroby nerek, czy inne schorzenia, sprzyjające odwodnieniu. Przyczyną niedoboru płynów mogą być również przyjmowane leki, np. diuretyki. Ponadto za czynniki zwiększające ryzyko odwodnienia u dorosłych uważa się:
Jak zapobiec odwodnieniu organizmu?
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ uczestniczy w procesach metabolicznych, transporcie składników odżywczych oraz tlenu. Żeby uchronić się przed odwodnieniem, należy dziennie wypijać ok. 20 ml wody na każdy kilogram masy ciała, czyli ok.1,5-2 l. Zaczynaj każdy dzień od wypicia szklanki wody, a do pracy lub szkoły bierz ze sobą bidon, aby co jakiś czas brać kilka łyków płynu.
Pamiętaj, że nawodnienie możesz uzupełniać również spożywając napary ziołowe, soki warzywno-owocowe, czy zupy. Sięgaj po sezonowe produkty i przygotowuj z nich smaczne koktajle, kremy i musy - to również źródło wody dla Twojego organizmu.
Jeśli zapominasz o piciu i przez to przyjmujesz za mało płynów, skorzystaj z mobilnych aplikacji przypominających lub powieś samoprzylepną karteczkę na lodówce albo ekranie monitora w pracy. To pomoże Ci pamiętać o odpowiednim nawadnianiu każdego dnia.
Podsumowanie
Odwodnienie, w zależności od poziomu niedoboru płynów w organizmie, zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie i prowadzi do wystąpienia uciążliwych dolegliwości. Jeśli pacjent nie otrzyma odpowiedniej ilości płynów, łagodne odwodnienie przejdzie w ciężkie, wywołując coraz poważniejsze objawy, aż po zgon. Szczególnie latem należy dbać o prawidłową podaż wody - dużo pić i spożywać świeże owoce oraz warzywa sezonowe, bogate w wilgoć. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko odwodnienia i zapobiegniesz niebezpiecznym konsekwencjom zdrowotnym.
Źródła:
- R. Gellert, Odwodnienie u osób w wieku podeszłym – objawy przedmiotowe i podmiotowe, "Borgis - Postępy Nauk Medycznych" 2015, nr 10, s. 744-748.
- K. Wiśniewska, K. Okręglicka, Wpływ odwodnienia organizmu na funkcje poznawcze, "Medycyna Ogólna I Nauki o Zdrowiu" 2021, t. 27, nr 4, s. 372-378.
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie, Odwodnienie organizmu – objawy i leczenie. #latozsanepidem, https://www.gov.pl (dostęp: 05.06.2024 r.).
- Odpowiednie nawodnienie – klucz do dobrego zdrowia, https://diety.nfz.gov.pl (dostęp: 05.06.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [09.07.2024]