Piaskowanie zębów – co to jest i na czym polega? Sprawdź, jakie są wskazania, skuteczność i efekty zabiegu
Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby zachować zdrowie zębów oraz dziąseł. Szczotkowanie dwa razy dziennie, korzystanie z nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust to najlepsze metody profilaktyki próchnicy, jednak nie zawsze to wystarcza, by cieszyć się pięknym uśmiechem. Osoby, które często sięgają po kawę, herbatę, czerwone wino, palą papierosy lub mają naturalną skłonność do tworzenia się płytki nazębnej i kamienia, mogą rozważyć zabieg piaskowania zębów.
Piaskowanie to skuteczna metoda oczyszczania zębów z osadów i przebarwień, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala w łatwy sposób pozbyć się osadu i kamienia nazębnego, które mogą doprowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł. Sprawdź, czym jest zabieg piaskowania, w jaki sposób się go wykonuje i kto powinien rozważyć jednorazowe lub regularne piaskowanie zębów.
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega zabieg piaskowania zębów?
- W jakim celu przeprowadzana jest procedura piaskowania zębów?
- W jakich sytuacjach warto pomyśleć o piaskowaniu zębów?
Piaskowanie zębów – charakterystyka zabiegu
Piaskowanie zębów dla wielu osób jest jednym z elementów higieny jamy ustnej. To nieinwazyjny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym przez lekarza lub higienistę dentystycznego. Przeprowadza się go w celu usunięcia osadu nazębnego z powierzchni zębów. W tym celu dentysta sięga po specjalne urządzenie, nazywane piaskarką, która pozwala rozpylać zawiesinę z piaskiem stomatologicznym pod wysokim ciśnieniem.
W skład piasku stomatologicznego wchodzą twarde drobinki, które skutecznie usuwają osad i kamień bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. Materiałem wykorzystywanym do jego produkcji jest najczęściej wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) lub glicyna. Niektóre preparaty zawierają także substancje smakowe – mają one niwelować nieprzyjemny smak piasku dentystycznego i sprawiać, że zabieg będzie bardziej komfortowy dla pacjenta.
Sposoby piaskowania zębów
W stomatologii wyróżnia się dwa rodzaje piaskowania zębów – naddziąsłowe i poddziąsłowe. W pierwszym przypadku stosuje się piasek dentystyczny o nieco większej twardości drobinek, co pozwala skutecznie usunąć osad nazębny z części szkliwa znajdującej się nad dziąsłem. W czasie zabiegu drobinki znajdujące się w zawiesinie (wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem) oczyszczają zęby i usuwają płytkę nawet z trudno dostępnych miejsc, a specjalny ssak zbiera nadmiar preparatu z wnętrza jamy ustnej. Po zakończeniu piaskowania higienista lub stomatolog poleruje zęby przy pomocy gumek albo szczoteczki. Może również dodatkowo zaproponować pacjentowi fluoryzację, aby wzmocnić szkliwo zębów.
Jak wygląda piaskowanie zębów poddziąsłowe? Jego celem jest usunięcie osadu oraz przebarwień z okolic kieszeni zębowych. Żeby nadmiernie nie podrażnić dziąseł, do zabiegu stosuje się miększy piasek dentystyczny z drobinkami glicyny. Po piaskowaniu poddziąsłowym nie trzeba dodatkowo polerować zębów.
Piaskowanie zębów to zabieg nieinwazyjny, wspierający higienę jamy ustnej. Nie wywołuje dolegliwości bólowych – niektórzy pacjenci odczuwają jedynie dyskomfort związany z procedurą i nieprzyjemnym posmakiem piasku stomatologicznego. Zazwyczaj trwa 20-30 minut, po czym pacjent bez przeszkód może udać się do domu.
Specjaliści zalecają, aby piaskowanie zębów przeprowadzać raz na pół roku, jednak osoby, które mają predyspozycje do gromadzenia się osadu nazębnego powinny zgłaszać się na zabieg częściej – częstotliwość określa wówczas lekarz stomatolog.
Piaskowanie zębów – cena
Ile kosztuje piaskowanie zębów? W gabinetach stomatologicznych ceny kształtują się na poziomie 200-250 zł. Zabieg piaskowania nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przeciwieństwie do skalingu, który w ramach ubezpieczenia można wykonać raz w roku lub raz na pół roku (kobiety w ciąży i okresie połogu).
Po co wykonuje się piaskowanie zębów?
Lekarze wskazują na wiele korzyści, jakie daje piaskowanie zębów. Warto wiedzieć, że płytka nazębna to naturalna pożywka dla bakterii, które niszczą szkliwo zębów i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób w jamie ustnej. Często ciężko usunąć osad jedynie przy pomocy szczoteczki do zębów, dlatego warto rozważyć piaskowanie.
Taki zabieg ma znaczenie nie tylko estetyczne – oprócz tego, że usuwa przebarwienia z powierzchni zębów, to również pomaga pozbyć się bakterii. Po piaskowaniu zęby są bielsze, gładsze i w mniejszym stopniu narażone na choroby.
Piaskowanie jest również bardzo pomocnym elementem higieny jamy ustnej u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Zabieg pozwala skutecznie usunąć osad nagromadzony w okolicach poszczególnych części aparatu i ochronić zęby przed rozwojem próchnicy. Przyczynia się także do lepszego utrzymania się zamków ortodontycznych na szkliwie zębów.
Pacjenci, którzy mają implanty również powinni regularnie zgłaszać się na piaskowanie, aby dokładnie oczyścić ich powierzchnię. To pozwoli na dłużej utrzymać pierwotny odcień implantów, najbardziej zbliżony do naturalnej barwy zębów stałych.
Piaskowanie zębów – kiedy warto je wykonać?
Piaskowanie warto wykonywać w ramach przygotowania do zabiegu wybielania zębów, przed rozpoczęciem prac protetycznych czy założeniem stałego aparatu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że szkliwo zębów będzie dokładnie oczyszczone z osadu oraz bakterii, które mogłyby rozwijać się pod elementami aparatu.
Piaskowanie przed wybielaniem pozwala wstępnie rozjaśnić zęby i uzyskać jeszcze lepszy efekt estetyczny. Warto wykonać je ok.2 tygodnie przed planowanym wybielaniem, najlepiej w komplecie ze skalingiem (usuwaniem twardych złogów kamienia nazębnego).
Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu
Po zabiegu piaskowania zębów pacjent może chwilowo odczuwać lekki dyskomfort oraz zaobserwować niewielkie podrażnienia dziąseł. U niektórych osób pojawia się także czasowa nadwrażliwość zębów. Przez 2-3 godziny po piaskowaniu nie powinno się jeść ani pić. Przez co najmniej dobę należy powstrzymać się od sięgania po produkty, takie jak kawa i herbata, wino, buraki, jagody, marchew czy szpinak. Mogą one spowodować powstanie przebarwień na powierzchni zębów.
Żeby jak najdłużej utrzymać efekt odświeżenia i czystości jamy ustnej należy dokładnie czyścić zęby po śniadaniu oraz przed pójściem spać przez ok.2-3 minuty. Warto pamiętać również o nitkowaniu oraz stosowaniu specjalnych płynów do higieny jamy ustnej.
Podsumowanie
Już wiesz, co oznacza piaskowanie zębów i dlaczego warto wykonywać ten zabieg przynajmniej raz na pół roku. Piaskowanie pozwoli skutecznie usunąć płytkę nazębną oraz wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni szkliwa i zahamować namnażanie bakterii przyczyniających się do rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Zabieg piaskowania można wykonać w niemal każdym gabinecie stomatologicznym. Przeciwwskazania do procedury stanowią: zapalenie oskrzeli, astma, pylica, choroby zakaźne oraz alergia na którykolwiek ze składników stosowanego preparatu.
Źródła:
- B. Górski, A. Miskiewicz, T. Kaczyński, Porównawcza ocena skuteczności klinicznej i komfortu stosowania dwóch rodzajów piasku profilaktycznego MonoFlow opartego na wodorowęglanie sodu, „Borgis – Nowa Stomatologia” 2015, nr 3, s. 93-97.
- M. Szerszeń, A. Koczwara, M. Mazur M i in., Obróbka strumieniowo-ścierna w stomatologii klinicznej – przegląd piśmiennictwa, „Protetyka Stomatologiczna” 2020, vol. 70, nr 4, s. 417-429.
- P. Knytel, B. Dejak, M. Krasowski i in., Ocena wpływu różnych cementów tymczasowych i metod ich usuwania z powierzchni zęba na połączenie zębiny z wybranym cementem kompozytowym, „Protetyka Stomatologiczna” 2019, vol. 69, nr 3, s. 292-303.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [06.08.2024]