Pękające naczynka na nogach – jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!
Teleangiektazje, nazywane również pajączkami naczyniowymi, to niewielkie, rozszerzone naczynia krwionośne widoczne pod skórą, które często przybierają formę cienkich, czerwonych lub niebieskich linii. Mimo że teleangiektazje są zwykle nieszkodliwe i niezwiązane z poważnymi problemami zdrowotnymi, wiele osób poszukuje sposobów na leczenie lub zmniejszenie widoczności pajączków ze względów estetycznych.
Mimo iż z reguły niegroźne, widoczne naczynia krwionośne, w rzadkich przypadkach mogą zwiastować chorobę. Na szczęście istnieją różne metody zarówno profilaktyki powstawania pajączków, jak i leczenia. Dowiedz się, jak wyglądają popękane naczynka, co wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych i jak zlikwidować pajączki na nogach. Domowe sposoby i specjalistyczne terapie na pewno w tym pomogą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze przyczyny pękania naczynek na nogach
Pajączkami naczyniowymi potocznie nazywa się teleangiektazje, zwane także wenulektazjami. Dotyczą one sytuacji, gdy naczynka żylne poszerzają się wskutek pęknięcia ścianek pod powierzchnią skóry. Nie jest to typowy problem zdrowotny – pojedyncze, rozszerzone naczynka same w sobie nie stanowią zagrożenia – są wyłącznie kwestią estetyczną. Gdy dochodzi do uszkodzenia naczynka, na skórze pojawia się fioletowa lub czerwono-różowa cienka żyłka. Im więcej pękniętych naczyń krwionośnych w jednym miejscu, tym bardziej stają się one widoczne, co dla wielu osób bywa kłopotliwe. W takiej sytuacji warto skonsultować się z flebologiem — specjalistą w dziedzinie dolegliwości żylnych.
Wyróżnia się 4 typy teleangiektazji, ze względu na ich rodzaj, wielkość i miejsce występowania. Są to:
- teleangiektazje samoistne — dochodzi do nich tuż pod powierzchnią skóry i są bardzo niewielkie (ich średnica to ok. 0,1 mm). Najczęściej pojawiają się u pań po przekroczeniu 40. roku życia,
- teleangiektazje izolowane — ten rodzaj teleangiektazji nie wskazuje na niewydolność żylną, na skórze nie pojawiają się żylaki,
- teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej – są one znacznie większe, niż samoistne — średnica może dochodzić do 0,4 mm. Przy tym typie teleangiektazji zauważyć można charakterystyczne wachlarzowate naczynka na nogach, zlokalizowane po bokach ud,
- teleangiektazje wtórne — pojawiają się u osób po chirurgicznym leczeniu żylaków lub popękanych naczyń krwionośnych, jednak mogą także towarzyszyć urazom u pacjentów z niewydolnością żylną. Często przypominają zwykłe siniaki.
Pajączki naczyniowe na nogach – przyczyny powstawania
Choć pajączki naczyniowe same w sobie są nieszkodliwe, to jednak mogą zwiastować różnego rodzaju choroby żył i naczyń krwionośnych. Do zaburzeń w tym obszarze przyczynia się głównie nadciśnienie żylne, będące efektem niedrożności żył, ich zwężenia, czy innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń żylnych. Jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko zaburzeń, a tym samym także pojawienia się pajączków na nogach? Zalicza się do nich:
- płeć — kobiety są znacznie bardziej podatne na ryzyko wystąpienia pajączków,
- częste zakładanie nogi na nogę,
- długie stanie lub siedzenie,
- sięganie po używki — picie alkoholu i palenie papierosów,
- przyjmowanie niektórych leków (np. doustna antykoncepcja),
- nadwagę i otyłość,
- przebyte operacje kończyn dolnych,
- przebyte urazy,
- zaawansowany wiek — kruchość naczyń zwiększa się u osób starszych,
- ciążę,
- niezdrową dietę,
- uwarunkowania genetyczne.
Jak zlikwidować problem pękających naczynek?
Wzmocnić naczynka krwionośne możesz zarówno domowymi sposobami, jak i stosując dostępne bez recepty maści oraz żele lub leki, przepisane przez lekarza. Niektórym pomaga hydromasaż zimnym, łagodnym strumieniem prysznica, noszenie rajstop uciskowych, czy odpoczynek z uniesieniem nóg, by doprowadzić do lepszego przepływu krwi.
Dobre efekty daje także stosowanie kosmetyków i preparatów leczniczych, bogatych w wyciągi i substancje pochodzenia roślinnego. Warto zwracać uwagę na skład poszczególnych produktów i sprawdzać, czy znajdują się w nich składniki, skutecznie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, takie jak:
- heparyna — zapobiega powstawaniu zakrzepów,
- escyna — występuje naturalnie w kasztanowcu. Uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu,
- ekstrakt z arniki górskiej — zmniejsza obrzęki, działa przeciwzapalnie i przyspiesza wchłanianie krwiaków,
- wyciąg z ruszczyka kolczastego — zwiększa napięcie żylne i wzmacnia delikatne naczynia włosowate.
Po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań można zastosować leki z diosminą, rutyną lub hesperydyną. Substancje te uszczelniają naczynia krwionośne, a diosmina łagodzi obrzęki i likwiduje ciężkość nóg.
Warto pamiętać, że same domowe sposoby i apteczne preparaty nie wystarczą, jeśli dodatkowo nie zostaną wprowadzone zmiany w stylu życia. Należy wprowadzić do swojej rutyny regularną aktywność fizyczną, wzbogacić codzienną dietę o produkty zawierające witaminy, zdrowe tłuszcze i niezbędne mikroelementy. Kluczowe jest też dbanie o prawidłowe nawodnienie, niezbędne dla prawidłowego przepływu krwi.
Popękane naczynka na nogach — kiedy sięgnąć po profesjonalną pomoc?
Same pajączki na nogach, jeśli nie towarzyszą im inne objawy, przepływ krwi jest właściwy, a lekarz nie stwierdził pierwszych objawów zaburzeń krążenia, nie stanowią powodu do obaw. Jeżeli jednak oprócz pękających naczynek pojawia się uczucie ciężkości nóg, ból, mrowienie, a kończyny zaczynają puchnąć, niezbędna jest wizyta w poradni i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
W leczeniu pajączków naczyniowych wykorzystuje się najczęściej laseroterapię. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie narusza powłok skórnych. Jednak nie zawsze bywa skuteczna, szczególnie w przypadku dużych, rozległych zmian naczyniowych. Jeśli leczenie laserem nie przynosi efektów, lekarz może zaproponować:
- obliterację farmakologiczną (skleroterapię płynem) — za pomocą ampułkostrzykawek do naczynia podaje się środek obliterujący,
- elektrokoagulację — zamykanie naczynek za pomocą impulsów elektrycznych,
- EVRF (ablacja falami o częstotliwości radiowej) — jej celem jest zamknięcie żyły przy pomocy sondy drgającej z częstotliwością radiową, którą wprowadza się do światła naczynia.
Warto jednak pamiętać, że leczenie drobnych, pojedynczych pajączków na nogach nie jest koniecznie, jeśli nie są one zwiastunem zaburzeń żylnych. Do leczenia kwalifikują się natomiast żylaki, zwłaszcza te bardzo rozległe, pogrubiałe i bolesne. Konieczne jest także podjęcie działań, by zdiagnozować i wyleczyć przyczynę powstawania żylaków, aby nie tylko zlikwidować te już istniejące, ale także uchronić się przed wystąpieniem kolejnych.
Podsumowanie
Rozszerzone naczynia krwionośne na skórze nóg mogą być wynikiem działania różnych czynników, w tym genetyki, niewłaściwego trybu życia czy problemów z układem krążenia. O ile pojedyncze pajączki na nogach są kwestią natury estetycznej, to jednak w przypadku częstego pękania żył, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Warto więc podjąć kroki, aby nie tylko by zmniejszyć widoczność pajączków, ale przede wszystkim, zabezpieczyć kolejne delikatne naczynia krwionośne przed pękaniem. Możesz je wzmocnić domowymi sposobami, stosując kremy i żele dostępne w aptece lub korzystając z zabiegów gabinetowych.
Źródła:
- M. Kielar, Metody leczenia teleangiektazji, "Chirurgia po Dyplomie" 2013, t. 8, nr 2, s. 25-31.
- M. Celińska-Lowenhoff, Dieta w profilaktyce występowania żylaków, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/115590,dieta-w-profilaktyce-wystepowania-zylakow (dostęp 11.01.2024 r.).
- K. Karłowicz-Bodalska, E. Rudkowska, M. Han-Marek, Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych, "Borgis – Postępy Fitoterapii" 2006, nr 1, s. 47-60.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [26.06.2024]