Peeling fenolowy na twarz – jak działa i kiedy się go stosuje?
Peelingi chemiczne to jedne z najskuteczniejszych zabiegów kosmetycznych, które pozwalają odsłonić świeżą, odmłodzoną skórę. Redukują drobne zmarszczki, przebarwienia i niedoskonałości, wyrównując koloryt cery. Żeby zminimalizować nierówności oraz ukryć pierwsze oznaki starzenia skóry, warto wypróbować peeling fenolowy.
Dzięki zastosowaniu kwasu fenolowego – substancji o silnym działaniu złuszczającym – peeling ten redukuje głębokie zmarszczki, blizny potrądzikowe oraz przebarwienia, dając spektakularne efekty odmłodzenia. Sprawdź, jak dokładnie działa ten zabieg, jakie są jego efekty i czy każdy może z niego skorzystać.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest peeling fenolowy?
- Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?
- Na czym polega zabieg z wykorzystaniem peelingu fenolowego?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingu fenolowego?
Czym jest peeling fenolowy?
Peeling fenolowy to jeden z najgłębszych i najbardziej intensywnych zabiegów złuszczających, stosowanych w medycynie estetycznej. Opiera się na zastosowaniu fenolu i oleju krotonowego – silnych substancji, które docierają do głębokich warstw skóry, stymulując intensywną regenerację i przebudowę tkanek. To właśnie za sprawą tych dwóch składników peeling fenolowy jest niezwykle skuteczny w redukcji głębokich zmarszczek, leczeniu blizn potrądzikowych oraz rozległych przebarwień, które nie reagują na łagodniejsze metody złuszczania.
Peeling fenolowy działa głęboko – na poziomie skóry właściwej, przez co jest niezwykle skuteczny. Ze względu na swoją intensywność stosuje się go głównie do odmładzania skóry twarzy, szczególnie w obszarze czoła, policzków i okolic ust, gdzie oznaki starzenia są najbardziej widoczne.
Zaletą, która wyróżnia peelingi głębokie jest fakt, że nie trzeba ich wykonywać w seriach ani powtarzać. Wystarczy zaledwie jeden zabieg, żeby zauważyć skuteczne leczenie nasilonych zmarszczek twarzy oraz redukcję przebarwień. Efekty, w zależności od głębokości działania peelingu, mogą utrzymywać się nawet do kilku lat.
Jak przygotować siebie i skórę do zabiegu?
Pierwszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, który oceni stan skóry, wykluczy przeciwwskazania i określi, czy zabieg może być wykonany. Jeśli lekarz da zielone światło, zaleci pacjentowi stosowanie specjalnych preparatów (np. wysokoprocentowego retinolu) na 6 tygodni przed peelingiem.
W ciągu 14 dni poprzedzających wizytę nie należy korzystać z żadnych zabiegów na twarz, szczególnie złuszczających, np. z kwasami. Na tydzień przed nie powinno się opalać ani korzystać z solarium, a 5 dni wcześniej trzeba rozpocząć stosowanie kremu z wysokim filtrem anty UV.
Warto również zaplanować okres niedyspozycji po zabiegu. Rekonwalescencja trwa ok. 10 dni – w tym czasie należy wziąć urlop wypoczynkowy i powstrzymać się od wielu codziennych aktywności.
Pamiętaj, że głębokie peelingi fenolowe wykonywane mogą być wyłącznie przez lekarza. To inwazyjna metoda złuszczania, dlatego można się jej poddać jedynie w gabinecie, pod opieką dermatologa lub specjalisty medycyny estetycznej.
Jak przebiega zabieg z użyciem peelingu fenolowego?
Procedura rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry, żeby usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum. To konieczne do zapewnienia równomiernego działania substancji aktywnej – kwasu fenolowego.
Następnie lekarz odtłuszcza skórę za pomocą specjalnego preparatu i podaje miejscowe znieczulenie. Fenol wnika naprawdę głęboko, dlatego może powodować pieczenie, dyskomfort, a nawet ból. Specjalista zakrapla też oczy pacjenta ochronną wazeliną oftalmiczną o właściwościach ochronnych. Dopiero po takim przygotowaniu na skórę nakładana jest warstwa peelingu fenolowego, który zaczyna działać, docierając do warstw skóry właściwej.
Proces złuszczania zaczyna się niemal natychmiast – fenol powoduje kontrolowane uszkodzenie naskórka, stymulując komórki do szybkiej i intensywnej regeneracji skóry. W przypadku bardzo nasilonych zmarszczek zalecane jest także wypełnienie tkanki podskórnej, a przy wyjątkowo dużej wiotkości, przeprowadzenie go z chirurgicznym liftingiem skóry.
Od razu po wykonaniu zabiegu, na twarz nakłada się specjalne taśmy o właściwościach zwiększających okluzję. Przy terapii powiek dolnych po zabiegu stosujemy galusan bizmutu na ich okolice – kolejnego dnia nakłada się go też na cały obszar poddany złuszczaniu.
Czas trwania zabiegu rożni się w zależności od wielkości poddawanego mu rejonu. Peeling fenolowy okolic oczu czy ust trwa ok. 30 minut, natomiast całej twarzy 1-1,5 godziny.
Regeneracja skóry rozpoczyna się ok. 1-2 tygodnie po wizycie, a za zakończoną uznaje się ją dopiero po 3 miesiącach. W tym czasie pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń osoby wykonującej zabieg i aplikować właściwe preparaty regenerujące.
Peeling fenolowy – przeciwwskazania i działania niepożądane
Niestety nie każdy może skorzystać z zabiegu głębokiego peelingu z kwasem fenolowym. Jak w przypadku wielu innych tego typu procedur, istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Wśród nich są m.in.:
- aktywne infekcje i choroby skóry (trądzik różowaty, opryszczka, liszaj),
- schorzenia autoimmunologiczne (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca),
- zaburzenia pigmentacji (bielactwo),
- nieleczona cukrzyca,
- choroby serca, wątroby oraz nerek,
- ciąża i karmienie piersią,
- nowotwory złośliwe,
- świeże rany i blizny pozabiegowe.
Warto również wiedzieć, że peeling fenolowy, mimo że daje spektakularne efekty, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi:
- większe ryzyko powstania blizn i przebarwień,
- infekcje bakteryjne lub grzybicze,
- reakcja alergiczna skóry,
- silny stan zapalny.
Istnieje także ryzyko wystąpienia powikłań w okolicach oczu przy zabiegu ukierunkowanym na ten obszar. Jeśli pacjent ma wyjątkowo wiotkie powieki dolne może dojść do wywinięcia powieki. Jeżeli oko zacznie łzawić, a łzy zetkną się z preparatem, efektem będą podrażnienia spojówki oka. Żeby temu zapobiec, lekarz powinien pamiętać o dokładnym osuszaniu wewnętrznych kącików oczu podczas wykonywania zabiegu.
Pamiętaj, że dobrze wykonany peeling fenolowy to jednocześnie znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Żeby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, należy wcześniej poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych lekach oraz pielęgnacji. Właśnie w tym celu specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny przed zabiegiem.
Podsumowanie
Peeling fenolowy to metoda głębokiego złuszczania, która pomaga poprawić wygląd skóry, redukując zmarszczki, blizny i przebarwienia. Dzięki silnemu działaniu fenolu efekty są długotrwałe, ale sama procedura wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami, takimi jak choroby skóry, ciąża czy infekcje. Zanim zdecydujesz się na peeling, porozmawiaj z lekarzem. Doświadczony specjalista odpowie na Twoje pytania i nawet jeśli odradzi Ci peeling fenolowy, z pewnością zaproponuje inny zabieg o podobnym działaniu.
Źródła:
- A. Czarnota, Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 147-152.
- M. Mackiewicz-Wysocka, Obraz kliniczny i postępowanie w wypadku wybranych rodzajów znamion barwnikowych, „Przewodnik Lekarza” 2006, vol. 9, nr 7, s. 100-107.
- M.C. Cardoso de Mendonca, N.N. Segheto, F.M. Aarestrup i in., Punctuated 88% Phenol Peeling for the Treatment of Facial Photoaging: A Clinical and Histopathological Study, „Dermatologic Surgery” 2018, vol. 44, nr 2, s. 1-7.
- C.G. Wambier, K.C. Lee, S.L. Soon i in., Advanced chemical peels: Phenol-croton oil peel, „Journal of the American Academy of Dermatology” 2019, vol. 81, nr 2, s. 327-336.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [24.03.2025]