Osiągnięcie orgazmu jest jednym z celów zbliżenia seksualnego. Stan ten przeżywają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku pań wyróżnia się jego dwa rodzaje – orgazm pochwowy i łechtaczkowy. Pierwszy z nich ma miejsce w czasie stymulacji pochwy. Uważa się, że jest trudniejszy w osiągnięciu. Zobacz, jak zwiększyć szansę na wystąpienie orgazmu pochwowego.
Orgazm to moment, w którym podniecenie seksualne jest najsilniejsze i towarzyszy mu uczucie rozkoszy. Można osiągnąć go w czasie zbliżenia seksualnego (również seksu oralnego), masturbacji oraz innych zachowań seksualnych. Wraz z nim pojawiają się odprężenie, zaspokojenie, błogostan, ale też szereg reakcji fizjologicznych: skurcze pochwy i dna miednicy, rozluźnienie mięśni, uczucie ciepła. Wzrasta ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca. Kobiecy orgazm wciąż jest przedmiotem wielu badań naukowych – szczególnie jego rodzaje i sposoby sprzyjające osiągnięciu satysfakcji seksualnej.
Czym jest orgazm pochwowy?
Orgazm kobiecy dzieli się na:
- orgazm łechtaczkowy,
- orgazm pochwowy.
Podział ten został zapoczątkowany przez Sigmunda Freuda. Jednak wzbudza on wiele kontrowersji wśród niektórych badaczy. Jedni naukowcy twierdzą, że w osiągnięciu orgazmu pochwowego zawsze konieczna jest stymulacja łechtaczki. Inni zaś wysnuwają twierdzenia, że orgazm pochwowy nie istnieje. Dowodem na to ma być budowa anatomiczna – brak zakończeń nerwowych czuciowych w ścianach pochwy (a więc jej niewrażliwość na bodźce dotykowe) oraz ostatnie odkrycia naukowe wskazujące na to, że część łechtaczki znajduje się wewnątrz ciała i jest połączona z pochwą.
Część badaczy łączy orgazm pochwowy ze stymulacją punktu G. Jest to punkt znajdujący się na przedniej ścianie pochwy. Uznaje się go za najbardziej wrażliwą strefę erogenną kobiecego ciała. Prawdopodobnie jest to obszar będący skupiskiem nerwów czuciowych. Niektórzy uważają jednak, że w rzeczywistości może on być połączony z łechtaczką. Wiadomo też, że nie każda kobieta posiada punkt G.
Dla uproszczenia uznaje się, że orgazm pochwowy jest osiągany w trakcie zbliżenia seksualnego z penetracją pochwy. Powoduje go drażnienie ścian pochwy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kwestia osiągnięcia orgazmu przez kobietę jest nieco bardziej skomplikowana.
Kobiecy orgazm może objawiać się na kilka sposobów. Odczucia, które mu towarzyszą, są indywidualną sprawą każdej kobiety. Wiele pań opisuje go jako:
- uczucie ciepła całego ciała,
- uczucie całkowitego odprężenia,
- intensywne uczucie przyjemności.
Dla wielu osiąganie orgazmu jest definicją udanego życia seksualnego. Jednak czy każda kobieta go odczuwa?
Orgazm pochwowy – czy jest możliwy do osiągnięcia u każdej kobiety?
Brak orgazmu pochwowego nie jest niczym nieprawidłowym. Według niektórych badań osiąga go zaledwie 6% kobiet. Natomiast u 54% pań pojawia się, gdy jednocześnie dochodzi do stymulacji łechtaczki. Co ważne, są kobiety, które w ogóle nie osiągają orgazmu w czasie zbliżenia seksualnego. Mogą jednak odczuwać satysfakcję na inne sposoby.
Najczęściej orgazm kobiecy pojawia się na skutek stymulacji łechtaczki. Warto pamiętać, że drażnienie narządów płciowych jest głównym czynnikiem wyzwalającym orgazm, ale nie jedynym. Ważny jest też aspekt psychologiczny, relacja z partnerem oraz samoakceptacja.
POLECANE PRODUKTY