Okłady z kapusty – czy to skuteczny sposób na uśmierzenie bólu?
Kapusta biała to roślina wykorzystywana w medycynie ludowej od dawna, prawdopodobnie jej właściwości lecznicze były znane i cenione już w starożytności. Okłady z liści kapusty stosuje się, by zmniejszyć obrzęki i zredukować ból różnego pochodzenia. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po okłady z kapusty i jak jej zrobić.
Okłady z kapusty polecane są w przypadku dolegliwości takich jak: reumatyzm, artretyzm, obrzęk i zapalenie piersi, ból stawów. Niektórzy stosują je także w przypadku żylaków, trudno gojących się ran, a nawet infekcji układu oddechowego (anginy, zapalenia oskrzeli). Chociaż do tej pory nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby skuteczność okładów z kapusty, to jest to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów radzenia sobie z objawami wyżej wymienionych chorób.
Z artykułu dowiesz się:
Biała kapusta – właściwości lecznicze
Kapusta ma w sobie wiele cennych składników odżywczych i witamin. W jej unikalnym składzie znaleźć można m.in. witaminę C, witaminy E i K, witaminy z grupy A i B, siarkę, arsen, wapń, magnez, potas, żelazo i kwas foliowy. Kapusta biała zawiera największą ilość lukozynolanów wśród warzyw kapustnych, co wpływa na jej szczególne właściwości prozdrowotne. Rozkład glukozynolanów na szereg naturalnych substancji aktywnych zachodzi w wyniku mechanicznego uszkodzenia komórek w procesie hydrolizy enzymatycznej, za pośrednictwem znajdującego się w kapuście enzymu mirozynazy. W wyniku tego procesu powstają naturalne izotiocyjaniany, które mają znaczenie w profilaktyce nowotworowej, neutralizują wolne rodniki i mają działanie przeciwzapalne.
Jak robić okłady z kapusty?
Okłady z kapusty najlepiej wykonywać ze świeżych, młodych i jędrnych liści. Warto pozbyć się grubych nerwów. Przygotowane liście przykłada się do bolącego miejsca i bandażuje. W zależności od potrzeb można je pozostawić na kilkanaście minut lub wydłużyć ten czas nawet do kilku czy kilkunastu godzin. Okłady z kapusty mogą być stosowane przez wiele dni, aż do momentu złagodzenia objawów. Jest to bezpieczna metoda domowego leczenia, jednak w przypadku nasilających się dolegliwości domowe sposoby nie mogą zastąpić porady lekarskiej.
Jak przygotować okłady z liści kapusty – krok po kroku
- Oderwij liście z głowy białej kapusty.
- Usuń z nich grube nerwy.
- Delikatnie stłucz liść od wewnątrz (np. tłuczkiem do mięsa), by puścił sok.
- Przygotowany liść przyłóż do bolącego miejsca.
- Owiń liść bandażem – powinien on być zawiązany w taki sposób, żeby z jednej strony nie uciskał, a z drugiej przytrzymywał kapustę w odpowiednim miejscu. Dzięki temu strona z sokiem przylega do ciała, nie zsuwa się i może działać łagodząco.
Przygotowując okłady z liści kapusty, warto pamiętać, że okłady na bóle stawów powinny być ciepłe - można je podgrzać, np. na kaloryferze lub zwyczajnie pozostawić chwilę na słońcu. Z kolei liście używane do wykonania okładów na obrzęki piersi należy schłodzić w lodówce.
Do owijania liści kapusty powinno się używać bandaża, nie można stosować folii i innych nieprzewiewnych materiałów, ponieważ może to doprowadzić do powstania odparzeń.
Okłady z kapusty – zastosowanie
Okłady z kapusty mają wielu zwolenników, którzy wykorzystują je, by zmniejszyć różne dolegliwości. Do najpopularniejszy zastosowań należą:
Okłady z kapusty dla matek karmiących piersią
Okłady z kapusty na piersi i bolące brodawki to najbardziej powszechne zastosowanie tej metody uśmierzającej ból. Wiele kobiet uważa, że kapusta jest niezwykle skuteczna w przynoszeniu ulgi obrzękniętym piersiom w czasie laktacji. Szczególnie sprawdza się w przypadku zastojów i nawału pokarmu pojawiającego się kilka dni po urodzeniu dziecka. Zastoje pokarmu nie tylko wywołują ból i dyskomfort matki karmiącej, ale mogą doprowadzić do zapalenia piersi.
Najlepszym sposobem, by pozbyć się zastoju i bólu jest odciągnięcie niewielkiej ilości mleka (do momentu ulgi – niewskazane jest całkowite opróżnianie piersi, bo prowadzi to do rozbudzenia jeszcze większej laktacji), rozgrzanie piersi ciepłym okładem lub prysznicem, a następnie wykonanie okładu z delikatnie stłuczonych i zimnych liści kapusty.
Wykonywanie okładów może też odbywać się bezpośrednio po karmieniu dziecka. Wówczas zaleca się odwrotną kolejność, czyli najpierw karmienie, potem okład, a po pół godzinie ciepły prysznic.
Łagodzeniu bólu związanego z obrzękiem piersi znajduje swoje potwierdzenie w opowieściach wielu kobiet, które wymieniają się swoimi doświadczeniami związanymi z okresem karmienia piersią.
Okłady z kapusty na bóle stawowe i zwichnięcia
Wiele osób uważa, że okłady z kapusty pomagają w przypadku bólu stawów. Wówczas okłady z kapusty polegają na okładaniu liściem miejsc, które sprawiają ból lub dyskomfort.
Przygotowanie takiego kompresu jest bardzo łatwe. Wybieramy maksymalnie trzy dość duże liście kapusty i lekko je rozbijamy. W ten sposób przygotowany okład z kapusty staje się miękki – należy uważać, by przy przygotowaniu go nie podziurawić. Następnie (w przeciwieństwie do okładów na piersi) podgrzewamy go, kładąc np. na grzejniku, i tak przygotowany przenosimy na bolący staw, zabezpieczając go np. ręcznikiem - by jak najdłużej utrzymywał ciepło. Nie powinno się przykładać go dłużej niż piętnaście minut. Takie okłady można powtarzać wielokrotnie w czasie doby.
Okłady z kapusty na stłuczenia, opuchliznę i ,,wodę w kolanie”
Okłady z kapusty można stosować także jako kompresy na kolano. Sporadyczny ból kolan dotyczy wielu osób - chociaż szczególnie narażone są na niego osoby z nadwagą, sportowcy i seniorzy, to zdarza się, że dotyka on nawet dzieci. W przypadku jego wystąpienia warto sięgnąć po okład z liści kapusty. Przy stłuczeniach, opuchliźnie czy "wodzie w kolanie", tak jak przy obrzęku piersi, stosuje się zimne liście kapusty.
Łagodzące działanie kapusty w przypadku tego rodzaju problemów jest najprawdopodobniej związane z zawartością związków takich jak antocyjany czy L-glutamina, które to cechują się aktywnością przeciwzapalną. Dzięki temu kompres z kapusty wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych.
Okłady z kapusty na żylaki, rany i egzemy
Biała kapusta zawiera w sobie witaminę C, która jest odpowiedzialna za wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, witaminę K, której jednym z zadań jest zapobieganie występowaniu krwotoków z kruchych żył, oraz flawonaidy. W związku z tym okłady z liści kapusty znajdują swoje zastosowanie w walce z żylakami. W tym przypadku stosuje się okłady na noc - polecane jest przygotowanie okładu na większym obszarze, więc dobrze sprawdzi się duży liść, delikatnie stłuczony, by kapusta wypuściła sok, który należy obłożyć watą i delikatnie zabandażować.
W medycynie ludowej liście kapusty wykorzystuje się także, by wspomóc leczenie trudno gojących się ran i schorzeń dermatologicznych, czyli egzem.
Podsumowanie
Jak pokazują powyższe przykłady to głównie działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, regenerujące oraz oczyszczające sprawia, że kapusta w formie okładów ma tak powszechne zastosowanie. Coraz częściej mówi się też o niej w kontekście profilaktyki raka, ponieważ wielu specjalistów twierdzi, że okłady z liści kapusty mogą zapobiegać powstawaniu zmian nowotworowych.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]