Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – co musisz wiedzieć? Jak się przygotować?
Rodzaje antykoncepcji to bardzo szeroki temat, a właściwy poziom wiedzy w tym obszarze jest istotny, aby cieszyć się zdrowiem hormonalnym. Rozpoczęcie przyjmowania oraz odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest wymagające dla organizmu i powinno odbywać się pod stałą kontrolą lekarza. To właśnie kompleksowe wsparcie kobiety przez specjalistę pozwoli uniknąć wszelkich nieprawidłowości.
W pewnym okresie życia kobiety zaprzestanie przyjmowania tabletek jest konieczne, a ich odstawienie nie powinno przynosić skutków ubocznych. Organizm każdej kobiety jest inny i mimo wszelkich zapewnień producentów tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić pewnego rodzaju odstępstwa od normy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat antykoncepcji hormonalnej i jak odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na Twoje zdrowie, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
Tabletki antykoncepcyjne – jak działają?
Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów na uchronienie się przed nieplanowaną ciążą. Należy pamiętać, że tabletki zawsze przepisuje lekarz i to on ustala dawki oraz zleca badania kontrolne.
Tabletki antykoncepcyjne z reguły mają bardzo podobny schemat działania na organizm kobiety. Ich głównym zadaniem jest hamowanie procesu owulacji, przez to z jajników nie są uwalniane komórki jajowe i uniemożliwia to zapłodnienie kobiety podczas stosunku. Tabletki antykoncepcyjne wywołują również zmiany w strukturze śluzu szyjki macicy. Zmianie ulega jego gęstość, przez co jest on mniej podatny na przepuszczanie plemników.
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może nieść również ze sobą różne skutki uboczne, zwłaszcza jeżeli są one źle dobrane. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może dojść do takich zmian jak:
- skąpe miesiączki lub ich zanik,
- problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie,
- problemy z utrzymaniem wagi,
- wahania nastrojów.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – skutki
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych musi być przede wszystkim świadomą decyzją. Całkowita rezygnacja z przyjmowania tabletek nie powinna nieść ze sobą niepożądanych skutków, jednakże zdarzają się wyjątki.
Planowanie ciąży to niejedyny powód odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Nieodpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Często obserwuje się pogorszone samopoczucie, problemy z łaknieniem, tycie czy zmniejszone libido. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne mają także wpływ na badania i mogą pogorszyć wyniki okresowych badań kontrolnych. Dlatego właśnie przy odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Pogorszony stan po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być skutkiem zmian, jakie zachodzą w organizmie. Organizm kobiety podczas długiego czasu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przyzwyczaja się do hormonów zawartych w tabletkach. Po odstawieniu ciało naturalnie pozbywa się syntetycznych hormonów i wraca do stanu sprzed terapii farmakologicznej.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta najczęściej odczuwa:
- pogorszenie nastroju,
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
- brak okresu,
- niepokojące wyniki badań kontrolnych,
- spadek wagi (na skutek wyregulowania gospodarki wodno-elektrolitowej),
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- migrenowe bóle głowy,
- wystąpienie lub nasilenie zmian trądzikowych.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a miesiączka
Po odstawieniu tabletek miesiączki mogą być dla kobiety bardziej uciążliwe niż podczas ich przyjmowania. Na skutek obniżenia stałej dawki hormonów miesiączki mogą być długie i obfite. Dodatkowo wyraźniej mogą doskwierać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych warto zasięgnąć porady lekarza i fizjoterapeuty z zakresu uroginekologii, aby zniwelować dolegliwości.
Tabletki antykoncepcyjne a inne metody zapobiegania ciąży
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej skutecznie chroni przed niechcianym zajściem w ciążę, jednak istnieją także inne metody skutecznej antykoncepcji. Mimo że obecnie na rynku dominują tabletki dwuskładnikowe, czyli nowoczesne tabletki antykoncepcyjne, które charakteryzują się dużym bezpieczeństwem, warto rozważyć także pozostałe metody zabezpieczeń. Niekiedy przyjmowanie tabletek może być wykluczone z powodu towarzyszących chorób lub przyjmowania innych leków.
Wśród najpewniejszych metod zapobiegania ciąży wyróżnia się:
- wkładki domaciczne,
- implanty aplikowane pod skórę,
- plastry antykoncepcyjne,
- krążki dopochwowe,
- iniekcje.
Podsumowanie
Tabletki zapobiegające zajściu w ciążę to bardzo powszechna metoda, która stosowana jest przez znaczne grono kobiet. Odpowiednio dobrane, nie powinny stanowić problemu oraz przynosić żadnych skutków ubocznych, niemniej jednak bardzo często są przyczyną pogorszenia samopoczucia czy zwiększenia masy ciała. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułek trzeba liczyć się z różnymi skutkami ubocznymi, które powstają wskutek zmniejszonej ilości przyjmowanych hormonów. Wszelkie działania dotyczące antykoncepcji należy konsultować z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko powstania jakichkolwiek problemów.
Źródła:
- Ginekologia, red. nauk. G.H. Bręborowicz, T. Rechberger, Warszawa 2020, s. 347-352, “Położnictwo i Ginekologia”, t. 2.
- K.B. Simmons, A.B. Edelman, Hormonal contraception and obesity, ”Fertility and Sterility” 2016, nr 106(6), s. 1282-1288.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]