Nie daj się grypie
Sama choroba ma przebieg dość banalny: objawy ogólne to m.in. wysoka gorączka, która ustępuje po 3-7 dniach, kaszel, bóle mięśniowe, ból gardła, bóle głowy, dreszcze, uczucie rozbicia. W ciągu kilku godzin kładzie jednak chorego do łóżka. W większości przypadków ustępuje bez śladu po dwóch tygodniach. Jednak u około 10 proc. pacjentów możliwe jest pojawienie się groźnych dla życia komplikacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na celowniku – groźne powikłania grypy
Wirusy grypy mogą się namnażać nie tylko w drogach oddechowych, ale również atakować płuca, serce, nerki, mózg, powodując zaostrzenie istniejących dolegliwości lub pojawienie się nowych. Najczęstsze powikłania grypy to:
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie płuc,
- zapalenie ucha (które grozi głuchotą),
- zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
- niewydolność nerek.
Zdarzają się także komplikacje neurologiczne i psychiatryczne. Mogą dotyczyć każdej osoby, bez względu na wiek czy płeć, choć szczególnie dochodzi do nich w przypadku dzieci, osób przewlekle chorych (np. na cukrzycę, schorzenia serca, nowotwory), osób w podeszłym wieku lub mających obniżoną odporność.
O skali zagrożenia świadczą liczby: podczas tzw. pandemii hiszpanki (w latach 1918-1919) grypa zabiła ponad 50 mln ludzi na całym świecie. Epidemie, które wybuchły w Chinach w 1957 r. (tzw. grypa azjatycka) i w Hongkongu w 1968 r., kosztowały życie kolejne miliony. Dzięki Jonasowi Edwardowi Salkowi, wirusologowi, który wynalazł szczepionkę na tę infekcję, ofiar było jednak znacznie mniej.
W ciągłej gotowości – szczepienia ochronne
Wirusy grypy nieustannie mutują, więc szczepić trzeba się co sezon. Szczepienia ochronne nie dają 100 proc. pewności, że nie zachorujemy. Światowa Organizacja Zdrowia skuteczność szczepionki szacuje jednak na 70-90 proc. w przypadku ludzi nieobciążonych innymi chorobami. To dużo, biorąc pod uwagę, że kontaktu z zajadłym mikroorganizmem trudno uniknąć.
Łatwość ataku – okoliczności zakażenia i rozpoznanie grypy
Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zarażamy się, oddychając tym samym powietrzem co chory, a także dotykając jego skóry czy używanych przez niego przedmiotów.
O zarażenie grypą nietrudno w zatłoczonych miejscach, w dużych skupiskach ludzi, czyli w kinach, supermarketach, świątyniach, środkach komunikacji. Według specjalistów jeden zarażony na pokładzie samolotu wystarczy, by po lądowaniu 70 proc. pasażerów było chorych. O wystąpieniu objawów można mówić po 2-5 dniach, ale zarażać można 24 godziny przed ich pojawieniem się.
W zdecydowanej większości przypadków diagnoza jest stawiana na podstawie wywiadu i badania chorego. U pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu grypy lub wystąpienia powikłań wykonuje się testy potwierdzające infekcję grypową i identyfikujące typ wirusa.
Liczy się czas – leczenie grypy
Popularne leki OTC, np. leki przeciwgorączkowe czy leki przeciwkaszlowe, są bezsilne w przypadku grypy. Tylko zmniejszają nasilenie objawów. Jedynym sposobem walki z rozwijającą się infekcją jest podanie inhibitorów neuraminidazy, antygrypowych leków nowej generacji. Aby były skuteczne, chory musi je przyjąć w ciągu 48 godzin od zakażenia. To oznacza, że kiedy pojawiają się typowe objawy choroby, jest już za późno. Dlatego lepiej się zabezpieczać przed schorzeniem, niż je leczyć.
Daj sobie odpocząć – jak postępować, gdy mamy objawy grypy
Po pojawieniu się objawów grypy najlepiej jest pozostać w domu, żeby zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa i zarażania innych. Jakie jeszcze środki warto zastosować?
- Połóż się do łóżka – organizm wyczerpany chorobą potrzebuje wypoczynku i energii niezbędnej do walki z wirusem.
- Ogranicz bezpośredni kontakt z ludźmi – izolacja zmniejsza ryzyko zarażenia innych.
- Utrzymuj w pomieszczeniu, w którym przebywasz, temperaturę od 20 do 22 stopni Celsjusza.
- Wietrz pomieszczenie. Wirus grypy nie boi się zimna, w niskiej temperaturze może przeżyć nawet do 8 godzin, ale świeże powietrze zminimalizuje zagrożenie, jakie stwarzają inne zarazki, które mogłyby zaatakować osłabiony organizm.
- Zadbaj o to, żeby w pobliżu łóżka znalazł się kosz na jednorazowe chusteczki. Zużyte powinny od razu trafiać prosto tam, a nie na parapet, stół czy półkę, skąd wirus może zostać „rozsiany” po całym mieszkaniu.
- Myj ręce – sprawdzonym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się grypy jest częste (zwłaszcza po kontakcie z chorym lub po powrocie do domu) mycie rąk mydłem czy innym środkiem dezynfekującym i ciepłą, bieżącą wodą, koniecznie przez minimum 20 sekund.
Sposoby na mikroby – jak walczyć z grypą?
Jak leczyć grypę? Po pierwsze, do pokonania objawów choroby niezbędne jest odpowiednie nawilżenie organizmu. Trzeba dużo pić, najlepiej wody lub naparów z lipy, czarnego bzu, rumianku albo napojów z miodu i cytryny bądź malin.
Po drugie, należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia grypy leczenie przeciwwirusowe to przede wszystkim leczenie objawowe. Wysoka gorączka powinna być zwalczana przy pomocy leków o działaniu przeciwgorączkowym. Pomóc mogą też zimne kompresy i kąpiele, ale nie lodowate. Napełnij wannę wodą o temperaturze podobnej do tej, jaką ma twoje ciało. Po zanurzeniu powoli dolewaj chłodnej wody, tak żeby różnica nie wynosiła więcej niż 2-4 stopnie Celsjusza.
Pomocniczo można stosować suplementację preparatami zawierającymi witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, choć nie udowodniono, aby ograniczała rozprzestrzenianie się wirusa po organizmie.
Na nieżyt nosa i suchy kaszel warto stosować inhalacje pomocne w udrożnieniu dróg oddechowych i nawilżeniu błony śluzowej nosa. Tu sprawdzą się zwłaszcza te preparaty, które zawierają olejek eukaliptusowy badź sosnowy. Ważna jest też dieta przeciwko grypie. Powinna być lekkostrawna, bogata w warzywa i owoce, białko, które dadzą organizmowi siły niezbędne do walki z chorobą.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [28.02.2023]