Nadmierne wypadanie włosów po ciąży. Czym jest łysienie poporodowe i jak sobie z nim radzić?
Nadmierne wypadanie włosów po ciąży jest powszechnym problemem. W wymagającym dla kobiet czasie połogu łysienie poporodowe może stanowić źródło dodatkowych stresów i wpływać na obniżenie samooceny. Dlatego też wiele świeżo upieczonych mam poszukuje sposobu na poznanie przyczyny problemu, a przede wszystkim – na zaradzenie mu.
Jakie są przyczyny wypadania włosów po porodzie i jak długo trwa ten proces? Czy można go zatrzymać oraz przyspieszyć wzrost nowych kosmyków? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest łysienie poporodowe i dlaczego występuje?
- Jak długo trwa wypadanie włosów i czy to częste zjawisko?
- Jak przyspieszyć odrost włosów i je wzmocnić?
Łysienie poporodowe – czym jest i jakie ma przyczyny?
Łysienie poporodowe to zjawisko nadmiernego wypadania włosów kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Jest spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Zmiany hormonalne są jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za modyfikację i zaburzenie prawidłowego cyklu wzrostu włosa.
Podczas ciąży stężenie estrogenów jest znacznie podwyższone. Dzięki temu kobiece mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu. Kobieta może zaobserwować u siebie wtedy zmniejszone wypadanie włosów. Często ma wrażenie, że włosów jest więcej i że są grubsze. Zmienia się także poziom lewotyroksyny – ma to istotny wpływ zarówno na stan włosów sam w sobie, jak i w korelacji z żeńskimi hormonami.
W czasie ciąży faza telogenowa wzrostu włosa jest opóźniona. Ma to wpływ na zmniejszenie się liczby wypadających włosów. W drugim i trzecim kwartale ciąży jedynie około 10% włosów skóry głowy jest w fazie telogenowej.
Nadmierna utrata włosów po ciąży – jak często się zdarza i ile może trwać?
Kobiety, które podczas ciąży obserwują, że ich kosmyki stały się grubsze i zdrowsze, mogą dostrzec negatywne zmiany związane z wypadaniem włosów już w pierwszych tygodniach po porodzie. Kiedy stężenie estrogenów spada, cykle włosów zostają zsynchronizowane i kończą się procesem telogenezy. Z uwagi na te zależności łysienie, które dotyka kobiet w okresie poporodowym, jest najczęściej łysieniem telogenowym.
Nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się zwykle w ciągu 2−3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Dochodzi do gwałtownej utraty włosów, nawet do 20−30%.
Choć zjawisko to może budzić niepokój, warto zaznaczyć, że jest to proces całkowicie naturalny i bardzo częsty. Wypadają bowiem włosy, które w zasadzie powinny wypaść już podczas dziewięciu miesięcy trwania ciąży, lecz na skutek zmian hormonalnych został zaburzony ich cykl życia.
Proces zwiększonego wypadania włosów zwykle trwa 6−24 tygodni. W rzadkich przypadkach może utrzymywać się do około 15 miesięcy.
Jak wzmocnić kondycję włosów po ciąży i wspierać ich wzrost?
Mimo że wypadanie włosów po ciąży to proces przejściowy, może być on jednak dla świeżo upieczonej mamy bardzo przygnębiający. Choć nie można mu zapobiec, można podjąć odpowiednie działania wspierające szybszy porost włosów i zadbać o ich lepszą kondycję.
Dobierz odpowiednie kosmetyki
Właściwa pielęgnacja włosów, dostosowana do problemu, może korzystnie wpłynąć na lepszy wygląd kosmyków. Stosuj produkty, takie jak szampon i odżywka, przeznaczone do włosów przerzedzonych i wypadających. Możesz też wypróbować specjalne ampułki, które zawierają odpowiednio dobrane witaminy i mikroelementy. Pomocne mogą okazać się kosmetyki dodające włosom objętości. Pamiętaj, aby używać preparatów dopasowanych do Twojego rodzaju włosów i nieobciążających ich.
Traktuj swoje włosy ostrożnie
Zachowaj ostrożność podczas mycia i czesania włosów. Zadbaj o prawidłowe suszenie włosów – unikaj wysokich temperatur, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Podobnie postępuj podczas stylizacji włosów, np. za pomocą lokówki czy prostownicy. Warto też zaopatrzyć się w dobrą szczotkę do rozczesywania, która nie uszkodzi już i tak łamliwych kosmyków.
Wypróbuj inną fryzurę
Zrezygnuj z ciasnych fryzur, takich jak kucyki i warkocze. Zamiast tego rozważ skrócenie włosów. Krótsze fryzury mogą nadać włosom pełniejszy wygląd. Są także łatwiejsze i wygodniejsze w pielęgnacji, co może być pomocne, gdy na świat przyjdzie dziecko.
Jeśli już musisz wiązać włosy, postaw raczej na grubsze gumki z delikatnych materiałów, np. z satyny lub bawełny organicznej, i wybieraj luźniejsze upięcia.
Zadbaj o redukcję stresu
Stres dodatkowo przyczynia się do występowania zaburzeń w gospodarce hormonalnej, wystarczająco obciążonej na skutek wielu zmian zachodzących w kobiecym organizmie na przestrzeni czasu ciąży i połogu. Choć rola matki wiąże się z wieloma nowymi wyzwaniami i stres w tym okresie wydaje się nieodłącznym elementem życia, warto wdrożyć do swojego codziennego planu dnia nawet drobne nawyki, które pomogą zadbać o siebie. Dobrym pomysłem będzie poproszenie najbliższych osób o pomoc w realizacji obowiązków. W przypadku utrzymującego się gorszego samopoczucia warto rozważyć wizytę u specjalisty, np. u psychologa.
Przestrzegaj zbilansowanej diety
W czasie ciąży matki szczególnie dbają o to, żeby zdrowo się odżywiać, mając na uwadze prawidłowy rozwój dziecka. Po porodzie, na skutek pojawienia się wielu nowych obowiązków, braku snu i stresu, utrzymanie odpowiedniej diety staje się wyzwaniem, nie można jednak o tym zapominać!
Zadbaj o dietę bogatą w odpowiednie makro- i mikroelementy oraz składniki odżywcze. Niezwykle istotna jest prawidłowa podaż witamin z grupy B. Spożywaj produkty takie jak ryby, jaja i owoce morza – zawierają one cynk, miedź i żelazo, niezbędne w prawidłowym wzroście włosów. Włącz do diety także makaron, kasze, ryż, zielone warzywa liściaste i rośliny strączkowe. W ułożeniu właściwej, wartościowej diety może pomóc Ci dietetyk.
Wesprzyj wzrost włosów odpowiednią suplementacją
Jeśli niedobory witamin i mikroelementów są znaczne i trudno jest Ci je uzupełnić za pomocą właściwego sposobu żywienia, możesz rozważyć stosowanie suplementów diety na porost włosów. Zawierają one np. proteoglikany, cynk, witaminy z grupy B, miedź czy skrzyp polny. Pamiętaj jednak, że należy uzgodnić tę decyzję z lekarzem i po wykonaniu odpowiednich badań.
Wypróbuj masaż skóry głowy
Masuj skórę głowy dłońmi bądź specjalną szczotką do masażu. To działanie pobudzi mieszki włosowe, poprawi ukrwienie, a przy tym zrelaksuje i odpręży.
Rozważ specjalistyczne zabiegi
Jeśli domowe metody nie wystarczają w zaradzeniu problemowi, pomocne może okazać się skorzystanie z porady dermatologa lub trychologa. Specjalista może zalecić Ci zabiegi na porost włosów, takie jak mezoterapia igłowa skóry głowy. To metoda niechirurgiczna, która polega na śródskórnym podaniu substancji czynnej (np. specjalnie przygotowanego koktajlu witaminowego, witaminowo-peptydowego lub osocza bogatopłytkowego uzyskanego z własnej krwi pacjenta). W efekcie serii zabiegów odrastające włosy stają się grubsze i mocniejsze.
Zadbaj o profilaktykę
Jeśli do nadmiernej utraty włosów po ciąży dochodzi mimo wdrożenia środków zaradczych, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonać badania profilaktyczne, a w razie potrzeby – pogłębioną diagnostykę. Może się bowiem okazać, że wypadanie włosów jest sygnałem innych problemów zdrowotnych, np. z tarczycą.
Podsumowanie
Narodziny dziecka to wydarzenie, które wiąże się zarówno z radością, jak i z dużym stresem. Dla świeżo upieczonej mamy może to być bardzo wymagający okres. Choć w czasie połogu zdrowie fizyczne i psychiczne powinno być najważniejsze, dla wielu mam kwestia dobrego wyglądu ma również bardzo duże znaczenie. Wypadanie włosów po porodzie, choć jest zjawiskiem bardzo częstym i naturalnym, może wzbudzać dodatkowy niepokój i obniżać samoocenę. Choć nie można mu zapobiec, warto wdrożyć działania, które przyspieszą porost nowych, mocnych włosów.
Powrót do równowagi hormonalnej sprzed ciąży wymaga czasu i cierpliwości. Ważne w tym okresie jest wsparcie ze strony najbliższego otoczenia i okazanie sobie wyrozumiałości. Warto przy tym uważnie obserwować swój organizm i w razie potrzeby zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zlecić badania obrazujące ogólny stan zdrowia.
Źródła:
- A. Skrzypulec-Frankel, Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, Forum Położnictwa i Ginekologii, https://www.forumginekologii.pl/artykul/nadmierne-wypadanie-wlosow-w-okresie-pologu (dostęp: 17.06.2024).
- Pielęgnacja skóry w ciąży i po ciąży. Poradnik, Glov, https://www.neno.pl/download/poradnik_glov.pdf (dostęp: 17.06.2024).
- Postpartum Hair Loss, Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23297-postpartum-hair-loss (dostęp: 17.06.2024).
Autorka
Magdalena Merchut-Faron – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka kierunków edytorstwo i zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przywiązuje dużą wagę do utrzymania wysokiej jakości zarówno merytorycznej, jak i stylistycznej przygotowywanych tekstów. Miłośniczka kawy, zdrowego stylu życia i długich spacerów.
Artykuł sponsorowany
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]